Przeciętny konsument herbaty na ogół niewiele wie o bogactwie jej zielonych odmian. Herbata zielona jest trudna w przyrządzaniu, łatwo można ją przeparzyć, ale ze względu na swoje właściwości cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Dlaczego zielona herbata robi wielką karierę na wszystkich kontynentach? Dzięki naszemu artykułowi poznasz odmiany zielonej herbaty oraz gatunki zielonej herbaty, a także dowiesz się, która zielona herbata jest najzdrowsza.
Ojczyzną zielonej herbaty są Chiny, choć obecnie jej uprawy znajdują się w różnych państwach Azji. Do czołowych producentów należą Chiny, Japonia oraz Korea Południowa, gdzie z biegiem czasu wypracowano własne oryginalne metody parzenia i spożywania naparu. Poszczególne gatunki różnią się między sobą wyglądem liści, barwą naparu, smakiem i zapachem. Dzięki odmiennym warunkom uprawy, różnym porom zbiorów czy kształtowi liści każdy posiada niepowtarzalny charakter, smak, kolor i aromat.
Zielona herbata powstaje z liści tego samego krzewu herbacianego, co czarna. Aby ją uzyskać, liści nie poddaje się fermentacji, jak w przypadku czarnej herbaty. Dzięki temu w suszu pozostaje więcej wartościowych składników. Jakie są rodzaje zielonych herbat? Naszą prezentację zaczynamy od bogactwa gatunków chińskich.
Na skróty
ToggleNazwy zielonych herbat
Tradycyjna zielona chińska herbata ma jasnożółty kolor i ostry, cierpki smak, ale współcześnie ze względu na wielkie zróżnicowanie odmian w zależności od plantacji nie da się zdefiniować dokładnie smaku wszystkich chińskich herbat. Wybór jest ogromy. Są nie tylko niezwykle mocne i orzeźwiające smaki, ale także szlachetne i zachwycające delikatnym kwiatowym bukietem.
Chińskie odmiany różnią się sposobem, w jaki zatrzymuje się oksydację liści, czyniąc herbatę zieloną. Najpopularniejsza metoda w Państwie Środka polega na tym, że po zbiorze liście pozostawia się przez kilka godzin, by zwiędły, a następnie piecze lub praży w olbrzymich wokach, by zahamować proces utleniania. Do najpopularniejszych chińskich zielonych herbat należą: Long Jing (Dragonwell), Bi Luo Chun, Huang Shan Mao Feng, Gunpowder, Lu’an Guapian.
Uniwersalna Kukicha
Podobnie jak chińska, japońska zielona herbata powstaje z liści, których utlenianie zostało zatrzymane poprzez podgrzanie. Jednak zamiast woków i prażenia/podpiekania stosuje się parę wodną. W rezultacie otrzymujemy orzeźwiające aromaty warzywne, mniej owocowe niż w herbatach chińskich. Do najpopularniejszych zielonych herbat japońskich należą: Sencha, Gyokuro, Matcha, Hojicha oraz Genmaicha.
Na uwagę zasługuje także Kukicha, która składa się głównie z szypułek liści krzewu herbacianego oraz samych liści. Herbatę Kukicha można zalewać wodą o stosunkowo wysokiej temperaturze, ale także nadaje się do parzenia na zimno. W jej liściach znajdują się dobrze przyswajalne witamina C, beta karoten, kwas foliowy, potas, wapń i fosfor. Orzeźwiająca o lekko zielonej barwie, charakteryzuje się niewielką zawartością kofeiny.
Która zielona herbata jest najzdrowsza?
Wszystkie gatunki zielonej herbaty mają właściwości prozdrowotne: pomagają spalać tłuszcz, pobudzają działanie układu moczowego, obniżają ciśnienie krwi, regulują pracę serca, a nawet chronią zęby przed próchnicą dzięki dużej zawartości fluoru. Każda z nich charakteryzuje się dużym stężeniem antyoksydantów, witamin i związków mineralnych.
Niemal wszystkie rodzaje herbaty zielonej odznaczają się działaniem przeciwwirusowym i antybakteryjnym, a także odchudzającym, pobudzającym i poprawiającym koncentrację. Na pytanie, która jest najzdrowsza trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć. Eksperci twierdza, że korzystny wpływ na nasze zdrowie ma Matcha – zielona herbata wytwarzana z drobno zmielonych listków, które spożywa się w całości zmieszane np. z wodą zamiast naparu. Jej działanie jest nawet 10-krotnie mocniejsze od naparu z zielonej herbaty liściastej. Szczególnie wartościowa pod względem zdrowotności jest także Gyokuro.
Zielona herbata – ranking 2023
Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów zielonej herbaty liściastej, które warto poznać. Można do nich zaliczyć m.in.:
- China Jade Jasmin Pearls – produkowana niezmienioną metodą od 900 lat – mokre liście zwija się razem z kwiatami jaśminu w kulki. Dzięki temu susz liści zachowuje smak i aromat kwiatów.
- Jasmin Yunnan – mieszanka zielonej chińskiej herbaty z prowincji Yunnan z płatkami jaśminu.
- Sencha – najszlachetniejsza japońska herbata. Cienkie, małe listki po zaparzeniu dają słodki napar o orzechowym aromacie.
- Gunpowder – susz przypomina konsystencją proch strzelniczy. Przed suszeniem listki zwija się w ciasne kulki.
- Green Monkey – herbata z chińskiego dystryktu Fujian uważana jest za najbardziej naturalną. Krzewy rosnące dziko w górach nie są pielęgnowane przez człowieka, którego działalność ogranicza się do zbioru liści.
- Bi Luo Chun – z chińskiej prowincji Jiangsu, która charakterystyczny smak i aromat zawdzięcza sąsiedztwu drzew owocowych.
Potrawy z zieloną herbatą
Zieloną herbatę można łączyć z sokiem malinowym, pieprzem i świeżym imbirem. Są przepisy na napar z melisą, grejpfrutem i trawą cytrynową. Pyszna jest zielona herbata z cytryną. Smakosze podają liczne przepisy na potrawy z zieloną herbatą. Mogą to być np. desery z japońską herbatą Matcha, która nadaje potrawom zielony kolor, ładny zapach i lekki herbaciany posmak.
Herbata w ciąży
Herbata jest napojem powszechnie spożywanym nawet przez kobiety w ciąży. Lekarze zalecają dwa rodzaje herbaty, które szczególnie zasługują na polecenie kobietom ciężarnym. Są to mięta pieprzowa, która łagodzi mdłości szczególnie związane z pierwszym trymestrem ciąży i posiada działanie uspokajające, a także herbata Rooibos – bez zawartości kofeiny, otrzymywana z uprawianego w RPA czerwonokrzewu.