Herbata z liści malin – kiedy warto ją pić?

Maliny możemy znaleźć prawie w całej Europie i w znacznej części Azji. Od wielu stuleci stosuje się je w medycynie ludowej jako środek napotny oraz regulujący gospodarkę wodną organizmu. Zawierają ponad 100 różnych olejków eterycznych, co tłumaczy ich charakterystyczny i intensywny smak oraz zapach. W malinach znajdziemy między innymi kwas cytrynowy, jabłkowy, a także salicylowy. Są doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, czyli pektyn, a także witamin i składników mineralnych.

Napar z liści malin był doceniany przede wszystkim przez rdzenną ludność Australii. Od dawna napar wykorzystywano do wzmacniania i regenerowania osłabionego porodem organizmu kobiety. Działo się tak ze względu na wysoką zawartość w naparze witamin z grupy B, wapnia, żelaza i magnezu,

Herbata z liści malin

Choć najczęściej spożywa się owoce malin, skupimy się tutaj na liściach tego popularnego krzewu. Znajdziemy w nich garbniki, flawanoidy i witaminę C. Przygotowuje się z nich herbatki, które mają właściwości ściągające, przeciwzapalne i rozkurczające. Poleca się je przy biegunkach, przeziębieniach i bólach gardła.

Liście malin zbieramy latem, powinny być zdrowe, młode i dobrze wyrośnięte. Następnie suszymy je w przewiewnym i zacienionym miejscu. Pamiętajmy, aby wybierać krzewy czyste, nie pokryte kurzem, a szczególnie, nie te rosnące przy drogach. Napar przygotowujemy zalewając jedną łyżeczkę suszu szklanką wrzącej wody, parzymy 5 do 8 minut, odcedzamy napar. Przelewamy do filiżanki.

Napar z liści z malin

Liście malin zawierają garbniki, sole mineralne, flawonoidy i kwasy organiczne. Napar z nich ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego między innymi łagodzą biegunkę i hamują rozwój bakterii w jelitach. Ponadto leczą nieżyt żołądka i jelit. Napar z liści malin łagodzi również stany zapalne jamy ustnej i gardła. Podobnie jak owoce, napar z liści malin działanie przeciwgorączkowe.

Herbata malinowa w ciąży

Napar z liście mali ma dobry wpływ na przebieg ciąży ciąży. Wzmacnia mięśnie macicy, dzięki czemu skurcze porodowe są skuteczniejsze, co skraca czas porodu. Pomaga również na poranne mdłości. Herbatkę z liści malin zaczynamy pić regularnie kilka tygodni przed porodem – maksymalnie jedną filiżankę naparu dziennie.

Pamiętajmy, że pojawienie się przedwczesnych skurczów, oznacza, że należy zmniejszyć ilość spożywanego naparu lub zupełnie go odstawić. Ponadto picie naparu powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Naparu z liści malin nie stosujemy, gdy ciąża jest zagrożona, poprzedni poród był szybki, planowane jest cesarskie cięcie, kobieta rodziła wcześniej przedwcześnie, ma krwawienie z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży, cierpi na nadciśnienie, jest w mnogiej ciąży.

Picie naparu z liści malin jest zalecane również po porodzie. Zwalcza infekcje i pomaga wrócić macicy do pierwotnych rozmiarów oraz korzystnie wpływa na laktację.

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 2.9]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.