Jest jednym z najpopularniejszych naparów spożywanych w Europie. Herbata czarna, gdyż o niej mowa, to w pełni fermentowana odmiana herbaty. Charakteryzuje się mocnym, wyrazistym smakiem i aromatem. Co warto wiedzieć o naparze, który znany jest na całym świecie?
Współcześnie większość dostępnych na rynku herbat czarnych to mieszanki, zaś konsumenci mogą wybierać wśród różnorodnych ich typów. Część dostępnych na rynku produktów to aromatyzowane mieszanki z owocami, kwiatami lub nawet przyprawami. Do klasycznych czarnych herbat aromatyzowanych zaliczyć można między innymi Earl Grey czy
Masala Chai. W ostatnich latach na sklepowych półkach znaleźć można też herbaty o nieco bardziej egzotycznych smakach. Wśród tych smakosze i zwolennicy czarnej herbaty znaleźć mogą mieszanki z wanilią, czekoladą czy tropikalnymi owocami. Tak szeroki wybór sprawia, że każdego dnia w filiżance znaleźć można inny smak.
Legendy wokół czarnej herbaty
Trudno powiedzieć, w jaki sposób i kiedy narodził się zwyczaj sięgania po filiżankę herbaty. Współcześnie istnieje wiele legend i podań, które mają odpowiedzieć na to pytanie. Poszczególne opowieści wiążą się z różnymi chińskimi prowincjami i plantacjami, w tym Gong Fu Wuyi Oolong czy Xiao Zhong. Niezależnie od tego, jak i gdzie powstała
herbata czarna, to właśnie ona, jako pierwsza, została sprowadzona do Europy. Szkoccy i angielski przedsiębiorcy upatrywali w nowościach szansę na zdobycie nowych klientów. Co jednak warto wiedzieć, początkowo interes wcale nie przynosił oczekiwanych dochodów.
Herbata herbacie nie jest równa
Konsumenci, którzy chętnie i często sięgają po herbatę mogą nie wiedzieć, że poszczególne jej rodzaje różnić mogą się między sobą nie tylko zawartością kofeiny (teiny), ale również jakością. Dzieje się tak dlatego, że współcześnie stosuje się różne rodzaje produkcji. Zbiory liści odbywać mogą się w sposób ręczny lub mechaniczny. W drugim przypadku nie zawsze do kosza trafią najlepsze listki. Podobnie jest na etapie pieczenia lub wypalania herbaty – bywa, że część zbiorów jest niewłaściwie przechowywana i w konsekwencji gorsza jakościowo. Znaczenie ma też sposób pakowania gotowego wyrobu. Zastosowanie nieodpowiednich woreczków czy dopuszczenie do zawilgocenia herbaty sprawia, że może mieć ona mniej aromatyczny zapach i smak.
Wybierz dodatki
Herbata czarna może być podawana na wiele sposobów. Do najpopularniejszych dodatków stosowanych na całym świecie zaliczyć należy cukier, mleko i owoce. Warto jednak pamiętać, że jednak nie każdy rodzaj herbaty nadaje się do tego, aby podać ją z szeregiem dodatkowych produktów spożywczych. Najczęściej dotyczy to takich gatunków, jak Earl Grey czy Assam.
W Stanach Zjednoczonych większość czarnej herbaty jest spożywana jako herbata mrożona. Taką zakupić można zarówno w butelkach, jak i puszkach. Dostępne są przy tym zarówno w wersji słodzonej, jak niesłodzonej. Często dodaje się do nich miód lub świeże liście mięty.
A może zamiast kawy?
Filiżanka czarnej herbaty doskonale zastępuje kawę. W jednej porcji dobrze przygotowanego napoju znaleźć może się od 50 do nawet 90 mg kofeiny. Tak duża rozbieżność zależy przede wszystkim od tego, z czym liście są mieszane. O ile Masala Chai jest mieszana z licznymi przyprawami, które nie zawierają kofeiny, o tyle Assam zawiera spore jej ilości. Z całą jednak pewnością można powiedzieć, że filiżanka czarnej herbaty świetnie pobudza i jest alternatywą dla kawy. W przeciwieństwie do niej, nie wypłukuje z organizmu żelaza czy magnezu, czyli tych substancji, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.