Zielona herbata a ciąża

Portal internetowy parenting.pl opublikował ciekawy wpis na temat zielonej herbaty pt.: „Zielona herbata a ciąża”  (autor Joanna Brodziak, 23 X 2015). Redakcja wyjaśnia wpływ herbaty na organizm przyszłej matki oraz przedstawia zalety i wady tego napoju.

W materiale przeczytamy m.in.: „Specjaliści uspokajają, że zielona herbata nie szkodzi ciężarnym i ich dzieciom pod warunkiem, że nie spożywa się jej zbyt wiele. Główną wadą tego napoju jest bowiem zawartość kofeiny. Ilość tej substancji w zielonej herbacie jest podobna lub niewiele niższa niż w przypadku herbaty czarnej. Zależy to od sposobu parzenia. Ciężarne kobiety powinny ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny do 200 mg dziennie. To w przeliczeniu 3–4 filiżanki.”

Redakcja wyjaśnia również, że „Zielona herbata spożywana w niewielkich ilościach może mieć pozytywny wpływ na organizm kobiety w ciąży, ale w nadmiernych – jest szkodliwa. Może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego, który jest ważnym składnikiem odżywczym, zwłaszcza w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. (…) Specjaliści podkreślają jednak, że kubek lub dwa tego naparu z pewnością nie zaszkodzą kobiecie w ciąży i jej dziecku.”

Temat napojów dla kobiet w ciąży podejmowaliśmy również na herbata.info. „Złośliwi mówią, że kobieta w ciąży powinna pić tylko czystą wodę. Owszem, wiele napojów spożywanych na co dzień jest niewskazane dla kobiet ciężarnych, a właściwie dla rozwijającego się dziecka. Jednak są pewne zioła i herbatki, które pomagają spokojnie przejść przez okres ciąży, ułatwiają poród i przydają się później przy karmieniu piersią.” – tak pisaliśmy we wstępie do tekstu pt.: „Jaka herbata w ciąży?”