Najlepsze zaparzacze do herbaty – ranking 2022

Zaparzacze do herbaty to sprzęt, który przyda się każdemu miłośnikowi tego napoju. Przeczytaj nasz ranking i dowiedz się więcej! Z tego artykułu dowiesz się:
 • Co to jest i do czego służy zaparzacz do herbaty?
 • Jakie są rodzaje zaparzaczy do herbaty?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze zaparzacza do herbaty?
 • Czym jest dzbanek z zaparzaczem?
 • Czy zaparzacz do herbaty z podgrzewaczem jest trafnym wyborem?
Koniecznie przeczytaj również nasz artykuł: Filtry do herbaty, czyli wygodny sposób parzenia i dowiedz się więcej na temat przygotowania herbaty!

Co to jest i do czego służy zaparzacz do herbaty?

Zaparzacz do herbaty to gadżet, który służy do przygotowania herbaty liściastej. Zamknięte w koszyczku zaparzacza liście można w łatwy sposób wyłowić z kubka. Przyrząd ten pozwala zaparzyć herbatę znacznie wyższej jakości. Urządzenie jest proste w użyciu, a przy okazji również i bardzo praktyczne. Taki niepozorny zaparzacz przyda się więc w kuchni każdego fana dobrej herbaty liściastej, ułatwiając przygotowanie tego szlachetnego naparu.

Rodzaje zaparzaczy do herbaty

Dostępne na rynku modele zaparzaczy można podzielić na:
 • Zaparzacze tłokowe – nazywane się french pressami. Jest to dzbanek z zaparzaczem, który okazuje się niezwykle przydatny podczas zaparzania herbaty dla całej rodziny.
 • Zaparzacze pojedyncze – służą do zwalczania herbaty w kubku. Z tego również względu są małe i poręczne. W sklepach można znaleźć różnorodne modele, które zachwycają zarówno swoją kolorystyką, jak i designem.
Zdecydowanie większą popularnością cieszą się te drugie. Co więcej, pod względem budowy można je podzielić np. na:
 • Zaparzacze kleszcze – zakończone dwiema połówkami metalowej kuli, w którą wkłada się susz. Kleszcze do herbaty mogą mieć również formę małych kubeczków wykonanych z sitka.
 • Zaparzacze zakręcane – w górnej części przypominają łyżeczkę, która u dołu zakończona jest pojemniczkiem z odkręcanym dnem. To właśnie tam wkłada się susz herbaty, a po zakręceniu dna wkłada do kubka z wrzątkiem.
 • Metalowe zaparzacze na łańcuszku – mają formę metalowej kulki, do której przyczepiony jest metalowy łańcuszek. To właśnie z jego pomocą po zaparzeniu herbaty wyciąga się kulkę, w której umieszcza się wcześniej susz.
Zaparzacze do herbaty, które znajdziemy w sklepach, można podzielić także pod względem rozmiaru. Oprócz modeli pojedynczych w sprzedaży można znaleźć również duże metalowe przyrządy, w których z powodzeniem zaparzy się herbatę w dzbanku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zaparzacza do herbaty?

Kupując zaparzacz do herbaty, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dzięki temu zyska się pewność, że będzie do dobry zakup. Jaki zatem model wybrać do swojej kuchni? Warto więc przyjrzeć się kwestiom takim jak:
 • Rodzaj zaparzacza do herbaty – to podstawowe kryterium, które wpłynie na użytkowanie. Najłatwiejsze i najszybsze w użyciu są zdecydowanie pojedyncze zaparzacze kleszcze. Przy intensywnej eksploatacji mogą one jednak nie znieść próby czasu. W przeciwieństwie do modeli zakręcanych. Z kolei dzbanek do herbaty z zaparzaczem, czyli french press, przyda się do parzenia herbaty i kawy.
 • Rozmiar – wielkość urządzenia ma wpływ na to, ile suszu można do niego włożyć. To z kolei wpływa na ilość zaparzonego naparu. Dzbanki do herbaty z zaparzaczem dostępne są w pojemności od 0,5 do 2 litrów. Z powodzeniem więc mogą sięgnąć po nie zarówno single, jak i podczas całe rodziny. W różnych rozmiarach można dostać także zaparzacze pojedyncze.
 • Materiał wykonania – dobry dzbanek z zaparzaczem powinien być wykonany  żaroodpornego szkła, które nie pęknie pod wpływem wysokiej temperatury. Z kolei zaparzacze pojedyncze mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Najlepszym wyborem są jednak modele metalowe. Mają one więcej dziurek, dzięki czemu można zaparzyć lepszej jakości herbatę. Ponadto metal nie odkształci się ani nie odbarwi pod wpływem wysokiej temperatury. Odradza się natomiast korzystania z kiepskiej jakości urządzeń silikonowych. Mogą one bowiem zostawiać nieprzyjemny zapach.
 • Wielkość oczek – to bardzo istotny parametr, ponieważ wpływa on na jakość zaparzonego we wrzątku suszu. Otwory w zaparzaczu powinny na tyle duże, aby woda mogła przez nie swobodnie przepływać. Nawet jeżeli wewnątrz znajduje się herbata. Dzięki temu napar nabierze lepszego, intensywniejszego smaku i aromatu. Ponadto wielkość oczek warto również dopasować pod względem rozdrobnienia suszu. Może się bowiem okazać, że przez zbyt duże oczka susz wypada prosto do kubka.
Zwracając uwagę na te wszystkie kwestie, zyskasz pewność, że wybrany przez Ciebie zaparzacz do herbaty lub dzbanek z zaparzaczem Cię nie rozczaruje. Warte uwagi są także całe zestawy herbaciane, w których znajdują się nie tylko różne herbaty, ale i akcesoria do jej przygotowania.

Zaparzacze do herbaty – ranking 2022

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto również zajrzeć do rankingu zaparzaczy do herbaty. Z takiego artykułu można dowiedzieć się m.in. jakie dzbanki i zaparzacze do herbaty oferują producenci. Co więcej, można je również porównać, co pozwala na wybranie urządzenia najlepiej dopasowanego do potrzeb użytkownika. Niezależnie od tego, jaki model urządzenia się wybierze – zawsze warto mieć w domu przynajmniej jeden taki zaparzacz do herbaty. Jednym z powodów, dla których warto go mieć, jest m.in. napar z Cascary, do którego przyrządzenia niezbędny jest właśnie ten produkt. To jednak dopiero początek listy niezwykłych napoi, jakie można przygotować z pomocą tego urządzenia. Na liście znajdują się bowiem również herbata z miłorzębu japońskiegoherbata z trawą cytrynową oraz szczególnie znana z Instagrama – herbata niebieska. dzbanek z zaparzaczem jako ciekawa alternatywa

Dzbanek z zaparzaczem jako ciekawa alternatywa

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego zaparzacza jest dzbanek do herbaty z zaparzaczem w formie imbryka. Gadżet ten nie tylko zachwyci swoim pięknym wyglądem, ale i funkcjonalnością. Pozwala on uzyskać odpowiednią temperaturę parzenia, co jeszcze bardziej podkreśli smak naparu. Ponadto taki gadżet wolniej oddaje ciepło, co sprawia, że znacznie dłużej można się cieszyć gorącym napojem. Na rynku dostępne są także dzbanki szklane, wykonane z żaroodpornego, transparentnego szkła. Wewnątrz mają mechanizm pozwalający odciągnąć fusy na dno. Dzięki temu można cieszyć się wyśmienitym smakiem czystej herbaty. Z kolei transparentne szkło pozwala nacieszyć się kolorem naparu. Z pewnością więc przyda się on każdemu miłośnikowi herbat liściastych. 

Czy zaparzacz do herbaty z podgrzewaczem jest trafnym wyborem?

Ostatnim z urządzeń, jakie pojawia się w naszym rankingu, jest zaparzacz do herbaty z podgrzewaczem. Zawsze przystępując do parzenia herbaty w takim naczyniu, należy zacząć od sprawdzenia, czy w czajniku znajduje się herbata. Pod żadnym pozorem nie powinno się bowiem umieszczać pustego zaparzacza na podgrzewaczu. Może to doprowadzić do pęknięcia dzbanka. Po drugie, przy rozlewaniu herbaty z zaparzacza do kubków, zawsze należy pamiętać o tym, by jedną ręką trzymać jego ucho, a drugą pokrywę. Przed przelaniem herbaty do kubka warto się również upewnić, że pokrywka ta jest już dokładnie osadzona w otworze czajnika. Dzięki tym zabiegom uniknie się rozlania i poparzenia kogoś wrzątkiem. Po trzecie, wybierając to urządzenie, warto również zwrócić uwagę na jego pojemność. Od tego bowiem zależy, jak będzie się dozować herbatę przed jej dodaniem do zaparzacza. Zwykle zaleca się stosować ok. 2-3 gram herbaty na każde 0,5 l wody w czajniku. Zależy to jednak również od tego, jaki rodzaj herbaty się używa.
Czarna herbata 75–85 °
Zielona herbata 85–90 °C
Herbata ulong 95–100 °C
Herbata Pu–erh 100 °C
To jednak jeszcze nie wszystko. Na końcu warto również wspomnieć pokrótce o tym, że parząc herbatę w zaparzaczu, trzeba również pamiętać, że sekret jej dobrego smaku tkwi w temperaturze wody, jakiej użyje się do zaparzenia naparu. Dlatego tez w tracie używania podgrzewacza, należy użyć wodę w temperaturze, którą znajdzie się w powyższej tabelce.

FAQ

Do czego jest zaparzacz do herbaty?

Zaparzacz pozwala na zaparzenie herbaty liściastej w taki sposób, by w kubku lub dzbanku nie pozostały liście.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zaparzacz?

Ważne są m.in. rozmiar zaparzacza, materiał wykonania oraz wielkość oczek.

Jak zaparzyć herbatę w zaparzaczu?

W zaparzaczu należy umieścić herbatę liściastą, a następnie umieścić go w gorącej wodzie. Należy jednak pamiętać o tym, że jej temperatura powinna być dopasowana do rodzaju herbaty.