Herbata z trawą cytrynową – poznaj jej niezwykłe właściwości!

Zima to czas przeziębień i chorób. Może Cię przed nimi ustrzec gorąca herbata z cytryną, ale… nie przepadasz za jej kwaśnym smakiem? Spróbuj naparu z trawy cytrynowej – ta egzotyczna roślina to także źródło zdrowia!

Trawa cytrynowa – kilka słów o orientalnej roślinie

Palczatka, czyli inaczej trawa cytrynowa, jest tropikalną rośliną wieloletnią. Posiada długie i ostro zakończone liście. Może osiągać nawet 1,5 m wysokości! Trawa cytrynowa swoją nazwę zawdzięcza swojemu cytrynowemu aromatowi – a ten pochodzi od zawartych w roślinie olejków eterycznych, dokładnie takich samych, jakie znajdziemy w skórce cytryny. Mimo podobnego zapachu, trawa cytrynowa jest w smaku znacznie łagodniejsza i słodsza od cytryny. Trawa cytrynowa jest powszechnie stosowana w kuchni azjatyckiej. Jako przyprawę możemy ją kupić w różnych formach: żywych lub suszonych traw, pociętą na kawałki, pociętą i sproszkowaną, jako olejek eteryczny. W gotowaniu najlepiej sprawdza się świeża.

Herbatka z trawą cytrynową – jak ją przyrządzić?

Trawę cytrynową można jednak wykorzystywać nie tylko jako przyprawę do egzotycznych potraw. Z rośliny warto przyrządzić sobie herbatkę – zwłaszcza zimą, w czasie osłabionej odporności i zwiększonej podatności na różne infekcje. Przyrządzenie herbaty z trawy cytrynowej jest bardzo proste! Poniżej trzy sprawdzone przepisy:
  • Napar z trawy cytrynowej
Potnij łodygę na drobne kawałki. Na jedną porcję napoju (ok. 200 ml) potrzebne jest tyle trawy cytrynowej, ile zmieści się na jednej łyżeczce. Wsyp do kubka, zalej wrzątkiem i parz przez 20-22 minuty pod przykryciem. Gotowe! Napar można dosładzać miodem lub ewentualnie cukrem.
  • Herbata z trawą cytrynową
Zaparz mocną czarną herbatę (niearomatyzowaną) – sugerujemy normalną porcję herbaty (torebkę lub susz) zalać o połowę mniejszą niż zwykle dawką gorącej wody. Trawę cytrynową potnij na drobne kawałki, parz w osobnym kubku (najlepiej w zaparzaczu do herbaty) przez ok. 15 minut. Wyjmij zaparzacz z trawą, dolej esencji herbacianej (jeśli była to herbata sypana, to przez sitko).
  • Egzotyczny napój z trawą cytrynową
Porcję mleka (ok. 250 ml) przelać do garnuszka. Dodać 3-4 goździki, łyżeczkę pokrojonej trawy cytrynowej oraz cynamonu i kurkumy. Zagotować, odczekać i pić ciepły.

Co daje nam trawa cytrynowa?

Po powyższe przepisy na herbatkę z trawy cytrynowej należy sięgać w każdym stanie osłabienia lub w okresach większej podatności na choroby. Jak wykazują liczne badania, trawa cytrynowa ma bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie! Roślina ta jest źródłem różnych ważnych mikro- i makroelementów, m.in. kwasu foliowego, wapnia, magnezu, potasu, cynku, manganu, miedzi, fosforu, żelaza. Znajdziemy w niej również witaminy A i C oraz w mniejszych ilościach B1. Olejki eteryczne, które znajdują się w trawie cytrynowej, świetnie wpływają na nasze samopoczucie: pomagają się zrelaksować i wypocząć. Ponadto skutecznie odstraszają różne insekty, m.in. meszki, muchy czy komary. Jakie jeszcze działanie ma ta egzotyczna roślina?

Trawa cytrynowa na problemy trawienne

Palczatka świetnie oddziałuje na ludzki organizm. Wspiera procesy trawienne i pomaga w budowie właściwej mikroflory jelitowej! Zawiera bowiem związki antyseptyczne, zabijające patogenne bakterie i pasożyty, które żyją wewnątrz układu trawiennego. Równocześnie trawa cytrynowa wspomaga rozwój dobroczynnych drobnoustrojów! Po trawę cytrynową powinny sięgać osoby z problemami trawiennymi, cierpiące na zgagi, niestrawności, wzdęcia, wymioty, biegunki czy zaparcia. Fit, young woman holding a circle made out of vegetables over her abdomen

Palczatka na dolegliwości menstruacyjne

Miliony kobiet cierpią podczas menstruacji z powodu silnych skurczów. Nie musisz należeć do tego grona – wystarczy, że w czasie miesiączki dwa razy dziennie sięgniesz po herbatkę z trawą cytrynową! Roślina ta sprawi, że skurcze będą dużo łagodniejsze lub w ogóle nieodczuwalne. Dodatkowo palczatka wspomaga organizm w regulowaniu działania gospodarki hormonalnej, dzięki czemu ma właściwości przeciwtrądzikowe.

Trawa cytrynowa na przeziębienia i infekcje

Palczatka wykazuje działania przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu pomaga w zimowych dolegliwościach: gorączce, kaszlu, ogólnym osłabieniom. Zawarta w roślinie witamina C wspiera nasz układ immunologiczny w walce z groźnymi drobnoustrojami. Ponadto trawa cytrynowa łagodzi bóle stawów i mięśni. Dzięki działaniu antyseptycznemu spowolni lub całkowicie zablokuje rozwój zakażeń. Pomoże także na migrenę i ułatwi oddychanie (co się przydaje zwłaszcza przy zatkanym nosie!).

Antyutleniacze przeciw wolnym rodnikom!

Głównym zadaniem przeciwutleniaczy jest usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników. W ten sposób antyoksydanty spowalniają procesy starzenia i zapobiegają rozwojowi tzw. chorób cywilizacyjnych. Antyutleniacze zawarte w trawie cytrynowej pozwalają zachować dłużej młody wygląd skóry, ponieważ przyspieszają jej regenerację. Naukowcy odkryli również, że niektóre z nich powstrzymują rozwój nowotworów!

Oczyść swój organizm z trawą cytrynową

Nasz organizm jest niczym skomplikowana maszyna, która doskonale działa, gdy tylko nie jest zanieczyszczona. Dlatego tak ważne jest jego oczyszczanie z toksycznych elementów! Trawa cytrynowa ma działanie moczopędne, przez co łatwiej jest pozbyć się kwasu moczowego, toksyn i złego cholesterolu. Częstsze oddawanie moczu wpływa także pozytywnie na stan nerek.