Problemy z pęcherzem, menopauza, obolałe stawy – co je łączy? Zielony środek, pomagający uporać się z dolegliwościami. Mowa o selerze, a konkretnie herbacie z selera. Dlaczego powinniśmy włączyć ten napój do swojej diety i jak go przygotować?
Zbawienne właściwości selera
Bez względu na to, czy sięgniemy po korzeń, nasiona czy liście selera, znajdziemy w nich ogrom cennych składników. Byli i tacy, którzy próbowali je zliczyć. W tej niepozornej roślinie znajduje się ponad 80 wartościowych związków. Wśród warzyw korzeniowych seler przoduje w zawartości fosforu, cynku, potasu i wapnia. Pijąc napar z selera dostarczamy też organizmowi niezbędnych witamin. Chociaż witamina C kojarzy się głównie z cytrusami i kwaśnym smakiem, seler naciowy ma jej ponad dwa razy więcej niż cytryna. Warzywo jest też bogate w kwas foliowy, witaminę B, E oraz PP. Seler naciowy jest źródłem beta karotenu i w nieco mniejszej ilości magnezu oraz żelaza. To jeszcze nie wszystko, podobnie jak inne rośliny korzeniowe warzywo zawiera także flawonoidy, znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Na długiej liście wartościowych składników obecnych w selerze znajduje się błonnik pokarmowy. Działanie moczopędne seler zawdzięcza furanokumarynom. Dodatkowym atutem jest niska zawartość kaloryczna oraz indeks glikemiczny. Seler korzeniowy ma wartość energetyczną 42 kcal na 100 gram i indeks glikemiczny 35, a seler naciowy tylko 16 kcal na 100 gram i indeks glikemiczny 15. Dzięki temu warzywo może być spożywane przez osoby na diecie odchudzającej oraz chorujące na cukrzycę.
Kto powinien sięgnąć po herbatę z selera?
Zarówno herbata, koktajl, jak i seler w innych postaciach może być włączony do diety przez większość osób, z wyjątkiem alergików. Niestety warzywo często wywołuje reakcje uczuleniowe. Napój z selera jest polecany zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy, osób na diecie w fazie detoksu oraz borykających się problemami układu moczowego. Warzywo wykazuje działanie rozkurczowe, moczopędne, od wieków było też używane jako środek uspokajający oraz afrodyzjak. Napar z selera naciowego wspomoże oczyszczenie organizmu z toksyn, pobudzi przemianę materii, poprawi trawienie i złagodzi obrzęki. Zawarte w selerze przeciwutleniacze mają wpływ na usuwanie wolnych rodników, a tym samym warzywo działa antykancerogennie. Dobra wiadomość dla kobiet – seler ma korzystny wpływ na włosy, cerę oraz paznokcie, do tego działa odmładzająco. Co ciekawe już starożytni Egipcjanie wykorzystywali roślinę jako lek na artretyzm. Do dziś stosuje się ją w medycynie naturalnej, w leczeniu zwyrodnień stawów i stanów zapalnych. Seler powinny włączyć do swojej diety także osoby z chorobami układu krwionośnego. Dlaczego? Redukuje on poziom cholesterolu we krwi oraz nadciśnienie tętnicze.
Jak przygotować herbatę z selera
Jednym ze sposobów wydobycia z selera jego właściwości jest przyrządzenie naparu z liści rośliny. Aby jednak mieć pewność, że herbata jest bogata w pożądane składniki należy zaopatrzyć się w liście selera z własnej uprawy. Do przyrządzenia naparu nie nadają się rośliny traktowane wcześniej środkami chemicznymi. Liście najlepiej zebrać w październiku, zasuszyć, pociąć i umieścić w słoiku. Susz możemy parzyć jak herbatę, wykorzystać do przygotowania mieszanki ziołowej lub użyć jako przyprawy do potraw. Jeśli nie mamy dostępu do liści selera ze sprawdzonego źródła, do przygotowania naparu wykorzystajmy nasiona kupione w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Sposób przyrządzenia herbaty jest prosty. Wystarczy dwie łyżeczki suszu z liści lub rozdrobnionych nasion selera zagotować w szklance wody. Całość odstawić na 15 minut. Ta wersja to sprawdzony środek moczopędny, który warto stosować przy kamicy nerkowej. Aby kuracja była skuteczna należy codziennie wypić dwie szklanki naparu.
Napój z selera naciowego
Jeśli mamy do dyspozycji seler naciowy, możemy przygotować równie wartościowy wywar. Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu warzywa po zakupie. Seler naciowy nie powinien leżeć w lodówce dłużej niż tydzień. Warzywo myjemy przed samym przygotowaniem napoju. Do przygotowania wywaru potrzebne będą 2 litry wody i jeden seler naciowy. Podstawę selera należy odciąć, resztę pokroić i wrzucić do garnka z wodą. Zawartość gotować pół godziny na wolnym ogniu. Napój można podawać na ciepło lub na zimno.
A może dieta selerowa?
Wśród właściwości selera wymieniliśmy stymulację układu trawiennego, poprawę perystaltyki jelit, spalanie tłuszczów i pozbywanie się zbędnej ilości wody z organizmu. Do tego dochodzi duża zawartość błonnika. Nic dziwnego, że seler jest jednym z ulubionych warzyw dietetyków. Stworzono nawet dietę selerową. Jest to kuracja oczyszczająca, trwająca 7 dni. Głównym założeniem diety jest wykorzystanie selera w jednym posiłku dziennie. Ponieważ warzywo pobudza apetyt nie powinno się go jeść częściej. Posiłkiem może być np. świeżo wyciskany sok jabłkowo-selerowy z nutą imbiru lub orzeźwiające smoothie. Inne propozycje to krem z selera, sałatka lub surówka z selera i panierowane placuszki z selera. Podczas kuracji można też do woli pić wcześniej opisaną herbatę. Diety nie powinno stosować się dłużej niż dwa tygodnie.