Napar z Cascary – jakie są jego właściwości i czy warto go pić?

Cascara powstaje jako produkt obróbki ziaren kawowca, jednak naparu nie można jednoznacznie sklasyfikować jako kawy. Napój zawiera kofeinę, a bogaty aromat i wygląd przypominają ziołowe herbaty, dlatego przez wiele osób jest on nazywany „herbatą z wiśni kawowca”. Choć napar z Cascary jest znany w Europie i Ameryce od niedawna, to w Etiopii i Jemenie występuje stosunkowo długa tradycja przyrządzania go. Czytając artykuł dowiesz się:
  • Czym jest Cascara?
  • Skąd pochodzi i jaka jest historia naparu?
  • Jak poprawnie zaparzyć Cascarę?
  • Jakie właściwości ma napar z Cascary?
  • Czy picie napoju ma skutki uboczne?
  • Czy napar wspomaga odchudzanie?
Zobacz więcej artykułów z cyklu Herbata dla zdrowia na naszej stronie.

Czym jest Cascara?

Wyraz „cascara” pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza skórkę. W kuchni słowo to wykorzystywane jest do nazywania naparu przygotowywanego z łupin ziarna kawowca, które z pozoru stanowią jedynie odpad przy produkcji kawy. Można go pić zarówno na ciepło, jak i na zimno, czerpiąc z jego właściwości rozgrzewających, pobudzających oraz oczyszczających. Trzeba bowiem wiedzieć, że wiśnie kawowca składają się z miąższu, łupiny oraz ziarna. Ostatnie wykorzystywane są zaparzania tradycyjnej kawy, podczas gdy miąższ i łupina stanowią odpad produkcyjny. Napar z Cascary wykorzystuje oddzielone i wysuszone skórki kawowca do przyrządzenia napoju mającego amatorów na całym świecie. Łupiny zalane ciepłą lub zimną wodą zyskują owocowy posmak, który opisywany jest w różny sposób. W zależności od osoby pijącej Cascarę opinie o jej smaku wskazują na nuty wiśniowe, śliwkowe, jabłkowe, miodowe, a nawet tytoniowe. Choć napar powstaje ze skórki kawowca i zawiera niewielkie ilości kofeiny, to nie można go jednoznacznie sklasyfikować jako kawy. Ze względu na swój wygląd oraz owocowy posmak częściej przypisuje się mu miano „herbaty z wiśni kawowca”, jednak także ta klasyfikacja jest błędna. Napój stanowi coś pomiędzy kawą i herbatą i właśnie tak warto go opisywać. Spodoba się osobom, które ze względu na prowadzony styl życia unikają dużych ilości kofeiny, jednak potrzebują nieznacznego pobudzenia. Posiada też owocowy posmak, przez co będzie podobać się osobom gustującym w egzotycznych herbatach i naparach z ziół. Napar z Cascary

Pochodzenie i historia Cascary

W Europie i Ameryce napar z Cascary znany jest od niedawna. Przed podawaniem łupin w formie napoju, wykorzystywano je do nawożenia pól przez rolników, bądź przekazywano bezpośrednio do utylizacji. Z czasem zwrócono uwagę na właściwości suszu z Cascary i śladem farmerów z Jemenu i Etiopii zaczęto przygotowywać z nich aromatyczny napar. Trzeba bowiem wiedzieć, że Cascara pochodzi właśnie z wymienionych krajów, gdzie setki lat temu parzono napój z wysuszonych skórek wiśni kawowca. Zalewano go gorącą wodą w sposób podobny do herbaty, a do łupin dodawano inne przyprawy, które miały wzbogacić ich łagodny i delikatny posmak. W Etopii i Jemenie były to między innymi imbir i cynamon, co w połączeniu z Cascarą tworzyło rozgrzewający napój.

Jak poprawnie zaparzyć Cascarę?

Obecnie wskazać można na kilka technik parzenia Cascary. Receptura różni się nie tylko w zależności od dodawanych składników, ale także temperatury wody wlewanej do kubka ze skórkami kawowca. Napój morza przyrządzić na ciepło, zimno, bądź dodać do niego alkohol i w ten sposób przygotować aromatycznego drinka. Amatorzy Cascary dowiedzą się jak parzyć ją poprawnie z zestawienia poniżej.
Rodzaj napoju Receptura
Cascara na ciepło Jedną porcję napoju przygotujesz z 2-3 łyżeczek Cascary. Odmierzoną ilość suszu zamknij w zaparzaczu, a następnie zalej go wodą w temperaturze ok. 90-95 °C. Pozwól, żeby napar zaparzył się przez kilka minut, po czym wyciągnij zaparzacz z wody. Napój jest gotowy do wypicia. Opcjonalnie możesz dodać do niego przyprawy (imbir, cynamon, gałkę muszkatołową).
Cascara na zimno Odmierz 3-5 łyżeczek Cascary i wsyp do zaparzacza. Zalej je 300-400 ml zimnej wody, a następnie umieść naczynie z napojem w lodówce. Po kilku godzinach, a najlepiej po całej nocy, wyjmij zaparzacz z wody. Zimna herbata z wiśni kawowca jest gotowa.
Drink z Cascary Zalej 25g suszu gorącą wodą i odstaw na kilkanaście minut. Następnie odlej 20ml naparu z Cascary do oddzielnej szklanki i dodaj 15 ml soku limonkowego. Zamieszaj i dodaj 120 ml piwa imbirowego. Drink jest gotowy.

Właściwości naparu z Cascary

Picie naparu z Cascary jest korzystne nie tylko ze względu na bogaty smak napoju. Ten niecodzienny napar warto spożywać także przez jego cenne właściwości i wpływ na zdrowie. Czego można spodziewać się po wypiciu Cascary? 
  • Napar działa pobudzająco. Zawiera niewielką ilość kofeiny, dzięki czemu można go pić jako słabszy i zdrowszy odpowiednik kawy. Cascara wspomaga tym samym koncentrację i zdolności poznawcze. Spodoba się osobom unikającym dużych ilości kofeiny w diecie oraz nieprzepadającym za smakiem kawy.
  • Cascara zawiera dużo przeciwutleniaczy. Zwalczają one wolne rodniki obecne w organizmie, przez co zapobiegają licznym chorobom. Cascara wykazuje tym samym podobne działanie do herbaty z rdestu. Napój zmniejsza także ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do zmian komórkowych odpowiedzialnych m.in. za nowotwory.
  • Napój wspiera trawienie i ma działanie oczyszczające. Podobnie jak w przypadku herbaty z eukaliptusaregularne picie Cascary przyspiesza przemianę materii, a tym samym przyczynia się do szybszego usuwania toksyn z organizmu.
Wiele osób przypisuje naparowi z Cascary właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Picie napoju wykazuje także niewielkie działanie przeciwbólowe oraz uregulowanie cholesterolu we krwi. Cascara napar

Skutki uboczne picia Cascary

Nadmierne spożywanie herbaty z wiśni kawowca może powodować skutki uboczne. Nie występują one jednak często i zwykle ich intensywność uzależniona jest od skłonności osoby, która wypiła zbyt dużo napoju. W przypadku naparu z Cascary skutki uboczne są podobne, jak przy przedawkowaniu kawy. Zwykle dochodzi do drżenia rąk, lekkiego bólu głowy i delikatnie podwyższonego ciśnienia. Mogą wystąpić kłopoty z zasypianiem, nadpobudliwość, czy niepokój. Niektóre osoby skarżą się także na przejściową biegunkę oraz rozstrojenie żołądka. Należy pamiętać, że skutki uboczne picia Cascary pojawiają się zwykle przy nadmiernym spożywaniu napoju w ciągu dnia. Kilka filiżanek nie powinno wywołać negatywnych efektów w organizmie.

Czy Cascara wspomaga odchudzanie?

Napar z Cascary posiada działanie oczyszczające. Susz przyczynia się do usprawnienia procesów trawiennych oraz przyspiesza przemianę materii. Tym samym wspomaga proces utraty zbędnych kilogramów. Choć Cascara wspiera odchudzanie , to jej picie nie powinno zastąpić prawidłowej diety. Należy pamiętać, że ekstrakt z łupin wiśni kawowca jest tylko elementem wspomagającym osiągnięcie wymarzonej wagi. Dla zachowania równowagi organizmu należy stosować prawidłową dietę, która może być wzbogacona o picie naparu z Cascary.

FAQ

 

Co to Cascara i jak ją zaparzyć?

Z Cascary przygotowuje się napój, który klasyfikuje się pomiędzy kawą i herbatą. Tworzy się go z suchych łupin kawy, przez co napar zawiera niewielką ilość kofeiny. Ma przy tym owocowy smak, który przypomina nuty wiśniowe, jabłkowe i miodowe. Cascarę można podawać na ciepło lub zimno. Rozgrzewający napój tworzy się poprzez zalanie suszu gorącą wodą w temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza i pozostawieniu go na kilka minut do zaparzenia. Orzeźwiająca "herbata z wiśni kawowca" powinna być z kolei zalana zimną wodą i pozostawiona w lodówce na kilkanaście godzin.

Jakie właściwości ma napar z Cascary?

Napój z Cascary ma działanie oczyszczające i wspiera przemianę materii. Można go podawać także w celu poprawy koncentracji i pobudzenia, ponieważ zawiera on niewielką ilość kofeiny. W odróżnieniu od kawy posiada jednak przyjemny, owocowy smak, dzięki czemu spodoba się osobom nieprzepadającym za smakiem kawy. Napar z Cascary zawiera przeciwutleniacze niwelujące wolne rodniki. Przypisuje się mu także działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz delikatne działanie przeciwbólowe.