Jeżeli chcesz rozkoszować się pełnym smakiem herbaty, to musisz nauczyć się ją przygotowywać we właściwy sposób. O parzeniu herbaty pisaliśmy już w tekście pt.: „Parzenie herbaty”. Tutaj przedstawimy niepozorny przyrząd, bardzo pomocny w przygotowywaniu odpowiedniego naparu.
Zaparzacz, bo o nim mowa, to naczynie z sitkiem służące do parzenia herbaty. Dzięki zaparzaczowi możemy w odpowiednim czasie przerwać proces parzenia, łatwo wyjmując fusy z naczynia. Pamiętajmy, że do herbat z całych liści powinniśmy stosować zaparzacze o odpowiedniej wielkości – aby liście miały miejsce na całkowite rozwinięcie. Zaparzacz powinien mieć wieczko, które zatrzymuje aromat i substancje czynne herbaty w napoju, dając tym samym napar o optymalnym smaku i właściwościach. Szczególnie jest to ważne podczas parzenia ziół i herbat aromatyzowanych.
Podobnie jak zaparzacz może funkcjonować kubek z odpowiednim sitkiem (z naturalnych materiałów lub ze stali nierdzewnej) i przykrywką, lub samo zamykane sitko – spełniające funkcję saszetki herbat ekspresowych.
„Herbata jest dziełem sztuki i tylko ręka mistrza może wydobyć jej najszlachetniejsze właściwości.” – napisał w swej „Księdze herbaty” Okakura Kakuzo. Nic nie stoi na na przeszkodzie, aby szukając piękna posługiwać się współczesnymi wynalazkami – zaparzaczami. Pamiętajmy jedynie o kilku ważnych zasadach.
Naczynie, w którym mamy zamiar parzyć herbatę nagrzewamy – poprzez nalanie do pełna wrzącej wody i odczekanie najwyżej 1 minuty – później wodę wylewamy. Na jedną filiżankę herbaty dozujemy jedną łyżeczkę suszu, dodatkowo jeszcze jedną „na naczynie”. Zalewamy wodą (najlepiej źródlaną), która gotowała się tylko przez chwilkę. Teraz zależnie od gatunku herbaty parzymy 2, 3, 4 lub 5 minut – im liście herbaty większe i bardziej zwinięte herbatę należy parzyć dłużej. W przypadku czarnych herbat, oolong i wszystkich mieszanek ziołowych, najlepiej jest je zalać dopiero co wrzącą wodą. Zielone herbaty smakują lepiej, gdy zaleje się je wodą gorącą, nie wrzącą (70 – 80 stopni C), białe herbaty parzymy w temperaturze od 75 do 85 stopni C, w zależności od rodzaju).