Niepozorny zaparzacz

Jeżeli chcesz rozkoszować się pełnym smakiem herbaty, to musisz nauczyć się ją przygotowywać we właściwy sposób. O parzeniu herbaty pisaliśmy już w tekście pt.: „Parzenie herbaty”. Tutaj przedstawimy niepozorny przyrząd, bardzo pomocny w przygotowywaniu odpowiedniego naparu.

Zaparzacz, bo o nim mowa, to naczynie z sitkiem służące do parzenia herbaty. Dzięki zaparzaczowi możemy w odpowiednim czasie przerwać proces parzenia, łatwo wyjmując fusy z naczynia. Pamiętajmy, że do herbat z całych liści powinniśmy stosować zaparzacze o odpowiedniej wielkości – aby liście miały miejsce na całkowite rozwinięcie. Zaparzacz powinien mieć wieczko, które zatrzymuje aromat i substancje czynne herbaty w napoju, dając tym samym napar o optymalnym smaku i właściwościach. Szczególnie jest to ważne podczas parzenia ziół i herbat aromatyzowanych.

Podobnie jak zaparzacz może funkcjonować kubek z odpowiednim sitkiem (z naturalnych materiałów lub ze stali nierdzewnej) i przykrywką, lub samo zamykane sitko – spełniające funkcję saszetki herbat ekspresowych.

Herbata jest dziełem sztuki i tylko ręka mistrza może wydobyć jej najszlachetniejsze właściwości.” – napisał w swej „Księdze herbaty” Okakura Kakuzo. Nic nie stoi na na przeszkodzie, aby szukając piękna posługiwać się współczesnymi wynalazkami – zaparzaczami. Pamiętajmy jedynie o kilku ważnych zasadach.

Naczynie, w którym mamy zamiar parzyć herbatę nagrzewamy – poprzez nalanie do pełna wrzącej wody i odczekanie najwyżej 1 minuty – później wodę wylewamy. Na jedną filiżankę herbaty dozujemy jedną łyżeczkę suszu, dodatkowo jeszcze jedną „na naczynie”. Zalewamy wodą (najlepiej źródlaną), która gotowała się tylko przez chwilkę. Teraz zależnie od gatunku herbaty parzymy 2, 3, 4 lub 5 minut – im liście herbaty większe i bardziej zwinięte herbatę należy parzyć dłużej. W przypadku czarnych herbat, oolong i wszystkich mieszanek ziołowych, najlepiej jest je zalać dopiero co wrzącą wodą. Zielone herbaty smakują lepiej, gdy zaleje się je wodą gorącą, nie wrzącą (70 – 80 stopni C), białe herbaty parzymy w temperaturze od 75 do 85 stopni C, w zależności od rodzaju).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.