Mianem zestawu herbacianego określa się akcesoria i naczynia potrzebne do przygotowywania naparu. Zestaw ten może być bardzo rozbudowany lub składać się jedyne z… zaparzacza. Wszak najważniejsza jest dobra herbata…
Warto jednak pamiętać, że to naczynia herbaciane w pewnym sensie przyczyniły się do powstania japońskiej ceremonii herbacianej. Było to tak: żyjący w epoce Muromachi siogun Ashikaga Yoshimitsu był znawcą sztuki i kolekcjonerem chińskich przedmiotów. W jego kolekcji znajdowały się imbryki, czarki, pudełeczka. Często pokazywał je swoim gościom. Takim prezentacjom towarzyszył konkurs rozpoznawania herbaty podanej w naczyniach z kolekcji. Z czasem, i pod wpływem innych wielkich postaci japońskiej drogi herbaty, powstała specyficzna i duchowa ceremonia.
Współczesny smakosz herbaty w swojej kolekcji może posiadać wiele przydatnych akcesoriów, które pomogą wydobyć z herbaty głębię jej aromatu i smaku: pojemniki do przechowywania suszu, czajniki, filiżanki, zaparzacze, sitka do cedzenia. Najlepiej dla danego rodzaju herbaty stosować odpowiedni czajnik – do herbaty chińskiej: fajansowy lub porcelanowy, do herbaty cejlońskiej i indyjskiej – gliniany, cynowy lub srebrny. Ważne również jest, aby taki czajnik służył tylko do jednego rodzaju i gatunku herbaty – inny do zielonej, a inny do czerwonej.
Aby oddzielić listki herbaty od naparu stosuje się odpowiednie sitka wkładane na filiżankę lub koszyczki nakładane na dziobek czajnika. Niektóre czajniki są wyposażone w specjalny wkład. Często stosuje się zaparzacze – srebrne lub stalowe sitka wkładane do czajnika.
Napar herbaciany pijemy z czarek lub filiżanek porcelanowych (herbata czarna, zielona, czerwona, oolong) lub szklanych („herbaty” owocowe i ziołowe).