Niebieska herbata podbija Instagram. Czy kolor naparu z klitorii ternateńskej jest jej jedyną zaletą?

Niebieska herbata podbija Instagram. Czy kolor naparu z klitorii ternateńskej jest jej jedyną zaletą?
Charakterystyczny niebieski napój świetnie prezentuje się na zdjęciach, więc szturmem zdobywa Internet. Nic dziwnego – niebieska herbata ma piękny, intensywny kolor, którego odcień przypomina dachy domów na Santorini – od razu kojarzy się z czymś tak wyjątkowym i przyjemnym jak luksusowe wakacje. Spożywanie naparu z klitorii ternateńskiej, bo o nim mowa, dostarcza niezwykłych wrażeń wizualnych. Czy to jedyna zaleta ten bardzo modnej niebieskiej herbaty, która podbija Instagram i Pinterest?

Niezwykły azjatycki skarb

Klitoria terateńska (Clitoria ternatea L.), zwana inaczej Butterfly Pea Tea to tropikalna roślina pochodząca z Azji. Rośnie dziko oraz jest uprawiania w Indiach, Chinach, Tajlandii, a także na Madagaskarze i Filipinach. Łacińska nazwa „Clitoria” została nadana jako nawiązanie do nietypowego kształtu pięknych niebieskich, fioletowych lub białych kwiatów rośliny, które przypominają kobiece narządy płciowe. Najlepsze warunki do wzrostu rośliny występują w miejscach wilgotnych i nasłonecznionych. Klitoria ternateńska jest azjatyckim skarbem cenionym ze względu na bogate właściwości zdrowotne.

Cudowne właściwości klitorii ternateńskiej

Butterfly Pea Tea jest często wykorzystywana w medycynie uznawanej za najstarszy system medycyny naturalnej na świecie – ajurwedzie. Rosnące zainteresowanie niebieskim naparem doprowadziło także do przeprowadzenia badań, dzięki którym udało się zidentyfikować substancje, w które bogata jest klitoria ternateńska. Za jej niebieską barwę odpowiadają antocyjnany, które bardzo dobrze wpływają na oczy. W składzie herbaty znajdują się również flawonoidy (kwercetyna, delfinidyna, mirycetyna, kempferol) znane ze swojego działania przeciwutleniającego, przeciwzapalnego i przeciwmiażdżycowego. Niebieska herbata jest polecana jako środek relaksujący, przeciwbólowy, antybakteryjny i przeciwnowotworowy. Jej cudowne właściwości powinny docenić również osoby zmagające się z depresją i stanami lękowymi. Zaletą regularnego picia niebieskiej herbaty jest poprawienie pracy mózgu, a szczególnie usprawnienie procesów uczenia się, myślenia i zapamiętywania. Klitoria wpływa pozytywnie na koncentrację i odtwarzanie informacji. Co więcej, napar usuwa objawy zmęczenia i znużenia – filiżanka herbatki postawi Cię na nogi! Butterfly Pea Tea to nieocenione wsparcie, jeśli borykasz się z osłabieniem wzroku, problemami z cerą lub z krążeniem. Sięgnij po niebieską herbatę, jeśli chcesz ograniczyć wypadanie włosów i przyspieszyć ich porost. Ze względu na zniewalający kolor Azjaci chętnie wykorzystują roślinę w kuchni.

Niebieska herbata niezastąpiona w kuchni

W Tajlandii można zamówić desery przyrządzone na bazie ryżu w niebieskim kolorze. Są chętnie zamawiane i fotografowane przez turystów, a swoją piękną barwę zawdzięczają dodatkowi klitorii. Równie często Butterfly Pea Tea jest wykorzystywana w kuchni malezyjskiej oraz w Birmie. Nom dok Auchan – najpopularniejszy tajski drink przyrządzisz z niebieskiego naparu wymieszanego z cytryną i miodem. Niebieska herbata jest również bazą do stworzenia orzeźwiającego słodko-kwaśnego napoju. Jak smakuje klitoria ternateńksa? Napar przypomina zieloną herbatę, jej smak jest przyjemny i aksamitny z lekko wyczuwalnymi ziołowymi nutami. Możesz go pić na zimno lub na ciepło, solo lub w towarzystwie miodu i cytryny. Po dodaniu soku cytrusowego Twoja niebieska herbata stanie się amarantowa.

Parzenie niebieskiej herbaty

Klitoria ternateńska dostępna jest najczęściej w postaci suszonych kwiatów. Jak parzyć z nich herbatę? 5-6 sztuk wkładamy do sitka-zaparzacza lub umieszczamy na dnie czajniczka do herbaty. Zalewamy gorącą wodą w temperaturze około 90 stopni C i odstawiamy na 10-15 minut. Warto obserwować proces parzenia i uwalniania pięknego, niebieskiego barwnika do wody – niesamowite wrażenia gwarantowane! Butterfly Pea Tea zyskuje coraz większość popularność dzięki swojej wyjątkowej niebieskiej barwie. Spektakularny kolor jest odzwierciedleniem bogactwa składników prozdrowotnych klitorii. Włączmy filiżankę niebieskiej herbaty do swojego jadłospisu w ramach profilaktyki zdrowotnej, by móc cieszyć się pięknymi efektami wizualnymi jej parzenia, a przede wszystkim wzmocnić swój organizm i zadbać o zdrowie.