Żółta herbata – co musisz o niej wiedzieć

Żółta herbata nazywana także cesarską cechuje się wyrazistością i pozytywnym wpływem na zdrowie. Czy znasz tę odmianę herbaty? Z artykułu dowiesz się:
 • czym jest żółta herbata,
 • jakie są właściwości żółtej herbaty,
 • z jakiego powodu żółta herbata to idealny sposób na spędzenie wieczoru,
 • czy picie żółtej herbaty wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi,
 • ile kosztuje żółta herbata,
 • gdzie można kupić żółtą herbatę.
Zobacz też: Chanoyu, czyli japoński rytuał picia herbaty – jak to wygląda. Aromatyczny kubek gorącej herbaty to doskonały sposób na chwilę relaksu. Wybierając rodzaj liści, warto zwrócić uwagę na mało znaną, lecz szlachetną herbatę żółtą. Ta niezwykła odmiana była niegdyś spożywana jedynie przez cesarzy, co jest niezbitym dowodem na jej cudowne właściwości i dokonały smak. Chcesz się dowiedzieć jak smakuje taki napar i jakie ma zalety? Zapraszamy w podróż do egzotycznego świata żółtej herbaty.

Czym jest żółta herbata?

cup of green oolong tea over yellow 2022 Jednym z najrzadziej spotykanych rodzajów herbaty jest żółta. Jej niewielka popularność spowodowana jest głównie jej długą niedostępnością na rynku europejskim. W nie tak odległych czasach jej spożycie było dozwolone jedynie w ściśle określonych sytuacjach religijnych, co oznacza również, że nie można jej było transportować poza Chiny. Prócz takich odświętnych okoliczności prawo do picia naparu z liści żółtej herbaty miał jedynie cesarz. Z tego powodu tę odmianę często nazywa się również cesarską. Co jest w niej tak wyjątkowego, że zakazano jej spożywania przez zwykłych obywateli? Żółtą herbatę produkuje się wyłącznie z bardzo młodych liści, które poddaje się jedynie delikatnej fermentacji. Od przeciętnej herbaty odróżnia ją również dłuższy czas suszenia, który umożliwia utlenianie polifenoli. Wszystko to sprawia, że napar z nich przygotowany jest niezwykle delikatny i ma przepiękny kolor, który przypominający herbatę imbirową. Dawniej w Chinach wierzono, że napar ma właściwości zapewniające nieśmiertelność, co było powodem zakazu spożywania go przez zwykłych obywateli. Najprawdopodobniej przyłapanie kogoś na piciu żółtej herbaty karane było śmiercią. Dzisiaj wiadomo już, że nie pozwala pozwala żyć wiecznie, jednak naukowcy potwierdzili jego pozytywny wpływ na zdrowie. Regularne spożywanie żółtej herbaty nie tylko pozwala uniknąć wielu chorób, ale także pomaga się zrelaksować.

Żółta herbata z Egiptu

Żółta herbata z Egiptu to jeszcze inny rodzaj napoju. Nie powinno się nawet nazywać herbatą, ponieważ wytwarzana jest z kozieradki, czyli rośliny strączkowej o wielu właściwościach leczniczych. Zioło to działa m.in. przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu oraz pomaga odkwasić organizm. Właściwości żółtej herbaty Żółta herbata ma niezwykłe właściwości, które odznaczają się na tle innych odmian. Ten gatunek cechuje przede wszystkim duża zawartość substancji odżywczych, a zwłaszcza polifenoli. Związki te działają przeciwutleniająco, w znacznym stopniu redukując liczbę wolnych rodników w organizmie. Ponadto herbata żółta, podobnie jak zielona, jest słabo fermentowana, co zgodnie z badaniami zwiększa aktywność polifenoli, a tym samym pozwala na efektywniejsze eliminowanie wolnych rodników. Zawarte w żółtej herbacie substancje, podobnie jak te w aronii, działają przeciwnowotworowo oraz przeciwzapalnie, a także poprawiają metabolizm, regulują gospodarkę cukrową, poprawiają wygląd skóry, chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi oraz zapobiegają chorobom serca. Przez wzgląd na zawartość kofeiny herbata żółta może być również stosowana, jako środek wspomagający odchudzanie.

Dlaczego żółta jest idealną herbatą na wieczór?

healthy hot linden tea in cup 2022 Wiele lekarzy i dietetyków nie poleca picia herbaty wieczorami. Zasada ta nie dotyczy jednak herbaty żółtej. Dlaczego? Wszystko przez niską zawartość kofeiny w tej odmianie. W suszu nie przekracza ona 1%. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że inne gatunki mają jej znacznie więcej. Zawartość procentowa kofeiny w herbacie2:
 • białej — ok. 3,4-4,3%,
 • zielonej — ok. 2,5-3,9%,
 • czarnej — ok. 3,9-4,3%.
Tak niska zawartość kofeiny w żółtej herbacie sprawia, że można ją spożywać nawet wieczorami, bez obawy o problemy ze snem i deregulację rytmu dobowego. Oczywiście nie należy przesadzać z jej ilością, jednak filiżanka lub dwie nie są w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na jakość odpoczynku.

Czy żółta herbata ma skutki uboczne?

Głównym ryzykiem związanym z piciem żółtej herbaty jest przedawkowanie kofeiny. W przypadku tego naparu trzeba się jednak bardzo postarać, aby to się stało. Bezpieczna dawka kofeiny to 400 mg dziennie dla zdrowego człowieka. Oznacza to, że przyjmując kofeinę tylko z żółtej herbaty, można jej wypić aż 12 filiżanek. Oczywiście dawka ta powinna być zmniejszona u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Dla nich bezpieczny limit wynosi 300 mg. Pijąc herbatę, należy również pamiętać, że może ona powodować powstawanie szczawianowych kamieni nerkowych. Również w tym przypadku żółta herbata nie powoduje znacznego zwiększenia tego ryzyka, gdyż zawiera stosunkowo mało szczawianów w porównaniu do innych rodzajów herbat.
Zawartość szczawianów w poszczególnych rodzajach herbaty1
Rodzaj herbaty Ilość szczawianów/czas parzenia 5 minut Ilość szczawianów/czas parzenia 30 minut Temperatura
Czerwona China Pu-erh 438,26 mg/100 g suchej masy (w skrócie s.m.)   701,21 mg/100 g s.m. 100 stopni Celsiusza
Lipton Yellow Label 170,02 mg/100 g s.m. 424,24 mg/100 g s.m. 100 stopni Celsiusza
Saga   194,30 mg/100 g s.m.   234,90 mg/100 g s.m. 100 stopni Celsiusza
China Huang Da Cha 139,14 mg/100 g s.m. 159,79 75 stopni Celsiusza
China Lung Ching Superior 204,01 mg/100 g s.m. 295,15 mg/100 g s.m. 75 stopni Celsiusza
Japan Bancha 144,53 mg/100 g s.m. 222,36 mg/100 g s.m. 75 stopni Celsiusza

Ile kosztuje żółta herbata i gdzie można ją kupić?

Żółta herbata nie jest zbyt często spotykana w dyskontach. Gdzie zatem ją kupić? Najlepiej szukać jej w profesjonalnych sklepach z herbatą, gdzie często jest dostępna na miejscu lub na specjalne zamówienie. Kupując w takich miejscach konsument ma również pewność, że liście będą wysokiej jakości oraz prawidłowo przechowywane. Zakupy w dobrej herbaciarni mają również inną zaletę, a mianowicie rzetelną i wyszkoloną obsługę. W takich miejscach można zasięgnąć porady, która żółta herbata będzie odpowiadała oczekiwaniom, ok. będzie najlepiej nadawać się na zimę. Cena żółtej herbaty zależy od jej rodzaju, jednak zwykle jest dość wysoka. Najwyższej jakości susz kosztuje nawet powyżej 100 zł za 100 gramów. Nieco gorszy można kupić za 50-70 zł za 100 gramów, a najtańszy za ok. 30 zł. Rodzaje żółtej herbaty:
 • Huang Ya Cha z nierozwiniętych pąków, najlepsza i najdroższa z odmian.
 • Huang Xiao Cha wyprodukowana z pąka i okalających go dwóch młodych liści, średniej jakości o umiarkowanej cenie.
 • Huang Da Cha wyprodukowana ze starszych liści, najtańsza i najmniej doceniana.

Gdzie najlepiej kupić żółtą herbatę?

Zarówno herbatę żółtą, jak i inne odmiany herbaty warto kupować w profesjonalnych herbaciarniach. W takich miejscach liście są najwyższej jakości, a na opakowaniach znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące przechowywania, parzenia i pochodzenia suszu.

W jakiej temperaturze parzyć żółtą herbatę?

Herbatę żółtą należy parzyć w 75-85 °C. Użycie cieplejszej wody może mieć wpływ na smak herbaty oraz obniżenie jej właściwości odżywczych. Czas parzenia wynosi od 3 do 5 minut w zależności od indywidualnych preferencji.

Dlaczego żółta herbata jest najlepsza na wieczór?

Żółta herbata zawiera dużo mniej kofeiny, niż inne rodzaje. Jej ilość oscyluje w granicach 0,35%, dzięki czemu wypicie naparu nawet przed snem nie utrudnia zasypiania.

 1. Jabłońska-Ryś, E. (2012). Wpływ sposobu parzenia różnych rodzajów herbat na zawartość w nich szczawianów rozpuszczalnych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1, 80.
 2. Ning, J., Li, D., Luo, X. et al. Stepwise Identification of Six Tea (Camellia sinensis (L.)) Categories Based on Catechins, Caffeine, and Theanine Contents Combined with Fisher Discriminant Analysis. Food Anal. Methods 9, 3242–3250 (2016).