Hibiskus

Hibiskus to rodzaj krzewów i roślin zielnych z rodziny ślazowatych. Należą do niego zarówno małe drzewa, krzewy jak i rośliny zielne. Liście mają rozmaite kształty od prostych kolistych do lancetowatych z ząbkowanym zakończeniem brzegów liścia. Kwiaty są duże i wyraziste, trąbkowate, z pięcioma płatkami, w kolorach od różowego poprzez czerwone do żółtego o szerokości 4-15 cm.

Jeden z gatunków hibiskusa, znany jako kenaf (Hibiscus cannabinus) jest powszechnie używany jako roślina jadalna – do przyrządzania naparów – szczególnie w Egipcie, Sudanie (tzw. karkade) oraz na Karaibach.

Hibiskus zawiera antocyjany, polifenole i flawonoidy, związki opóźniające starość i chroniące organizm przed infekcjami. Jest źródłem witaminy C i kwasów organicznych. Jego liście są bogate w karoteny, sterole i błonnik, korzenie w saponiny, a nasiona w błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe w postaci oleju. Wodne ekstrakty z hibiskusa obniżają ciśnienie skurczowe i rozkurczowe u osób z umiarkowanym nadciśnieniem. Wspomaga organizm w walce z cholesterolem, chroniąc lipidy przed procesami utleniania. Wyciągi z suszonych kielichów kwiatowych hibiskusa regulują pracę wątroby, dzięki polifenolom, zwalczającym wolne rodniki. Antocyjaniny, nadające purpurową barwę kielichom kwiatowym, zapobiegają rozwojowi nowotworów. Ponadto hibiskus działa przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, antybakteryjnie, moczopędnie, lekko przeczyszczająco i zwiększa możliwości zapamiętywania.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.