Odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty, czyli jak to działa i co musisz wiedzieć?

Zakwaszenie organizmu to stan, gdy równowaga kwasowo-zasadowa zostaje zaburzona. Do najczęściej towarzyszących mu objawów zaliczyć można zgagę i inne problemy trawienne, a także bóle głowy i przewlekłe zmęczenie. Im dłużej trwa zakwaszenie, tym z poważniejszymi konsekwencjami trzeba się liczyć. Dlatego należy jak najszybciej przywrócić utracony bans. Co ciekawe, można to zrobić domowymi sposobami – jednym z nich jest odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty. Co warto wiedzieć? Z tego artykułu dowiesz się:
  • Na czym dokładnie polega zakwaszenie organizmu i po czym je poznać?
  • Jaka herbata odkwasza organizm?
  • Jakich ziół nie należy stosować w przypadku zakwaszenia organizmu?
Interesują Cię inne właściwości ziół? Koniecznie sprawdź kategorię: Herbata dla zdrowia.

Czym jest zakwaszenie organizmu i co można z tym zrobić?

Prawidłowe pH krwi człowieka, czyli wartość kwasowości i zasadowości, wynosi od 7,35 do 7,45. Jest to tzw. homeostaza, czyli stan równowagi fizjologicznej wewnątrz organizmu. Z takim pH wszystkie układy mogą odpowiednio pracować, a człowiek funkcjonować na „najwyższych obrotach”. Niestety równowaga kwasowo-zasadowa niekiedy zostaje zaburzona – często przez nieprawidłowy tryb życia. Wtedy dochodzi do tzw. zakwaszenia organizmu, czyli stanu, gdy wewnętrzne organy muszą trawić i wydalać więcej związków kwasotwórczych. Ich nadmiar w dłuższej perspektywie może prowadzić do wielu groźnych chorób. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu zaliczamy:
  • nieodpowiednią dietę, spożywanie produktów zakwaszających;
  • niezdrowy lifestyle, palenie papierosów, picie alkoholu;
  • przewlekły stres;
  • diety głodówkowe;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • złą kondycję narządów wewnętrznych.
Większość tych czynników dotyczy nieprawidłowych nawyków i braku dbałości o własne zdrowie. Dlatego często wystarczy naturalne odkwaszanie organizmu za pomocą domowych sposobów oraz oczywiście wprowadzenie zmian w trybie życia. Konieczne jest spożywanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, włączenie do swojej diety warzyw, owoców oraz produktów bogatych w sód, magnez i potas (dieta alkaliczna); odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty, zrezygnowanie z używek, dbanie o higienę snu, a także odpowiedni wypoczynek. Warto wspomnieć, że dużą rolę w regulowaniu gospodarki kwasowo-zasadowej odgrywają owoce cytrusowe. Wbrew pozorom wykazują one właściwości alkalizujące, czyli zasadotwórcze. Dobrym pomysłem jest zatem włączenie do codziennego jadłospisu pomarańczy i cytryn, zarówno w postaci stałej, jak i dodatku do wody – woda z cytryną to doskonały napój na odkwaszenie organizmu. Warto spożywać go codziennie rano. Wiele osób błędnie myśli, że owoce cytrusowe przyczyniają się do kwasicy, tylko dlatego, że są kwaśne. Jest to często powtarzany mit. herbata odkwaszanie organizmu

Rozpoznanie zakwaszenia organizmu

Wśród symptomów zaburzonej równowagi kwasowo-zasadowej mogą pojawić się:
  • dolegliwości układu pokarmowego: zgaga, biegunka, zaparcia, ból brzucha, nudności i wymioty;
  • zmiany na skórze: suchość, podrażnienia, wypryski, pękanie;
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci;
  • bóle głowy, mięśni i stawów;
  • zmęczenie i osłabienie nieustępujące po wypoczynku;
  • zaburzenie pracy serca;
  • rozdrażnienie i nerwowość;
  • pogorszenie koncentracji.
Niestety objawy zakwaszenia organizmu często przypominają inne choroby i schorzenia np. anemię, dlatego tak trudno postawić prawidłową diagnozę. Wiele symptomów przypomina też te, które pojawiają się przy niedoborach witamin i składników odżywczych. Z tego względu warto wybrać się do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Można też przeprowadzić test na zakwaszenie samodzielnie, za pomocą papierków lakmusowych. Pozwalają one sprawdzić poziom pH w moczu. Pamiętaj tylko, aby badanie przeprowadzać na czczo.

Herbata odkwasza czy zakwasza organizm?

Jak powinno wyglądać samodzielne odkwaszenie organizmu? Domowe sposoby to przede wszystkim zwiększenie dziennej podaży wody (przynajmniej 2 litry), włączenie do jadłospisu owoców i warzyw, a także picie naparów z ziół. Wokół tej ostatniej kwestii krąży wiele nieprawdziwych informacji. Niektórzy twierdzą, że odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty to jeden z najlepszych sposobów, inni natomiast uważają, że napój ten jest związkiem kwasotwórczym. Jak to wygląda w rzeczywistości? Można powiedzieć, że prawda leży pośrodku, ponieważ niektóre zioła działają odkwaszająco (zasadotwórczo), inne wręcz przeciwnie. Najsilniej alkalizującym (zwiększającym odczyn zasadowy) naparem jest herbata zielona, a zwłaszcza odmiana kukicha.  

Zioła pomocne w odkwaszaniu organizmu

Do odkwaszania organizmu za pomocą herbaty – oprócz kukichy – można wykorzystać również, mięte, pokrzywę, skrzyp oraz czystek. Wszystkie te zioła działają alkalizująco, jednak nie jest to jedyny powód, dlaczego warto je spożywać. Takie napary mają też wiele innych prozdrowotnych właściwości.
Kukicha jest silnym antyoksydantem, dodaje energii, pomaga oczyścić organizm z toksyn, chroni przed próchnicą, wspomaga układ krążenia
Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wspomaga układ trawienia, pomaga pozbyć się niestrawności, nudności i bólów brzucha
Pokrzywa pozytywnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci, pomaga w wydalaniu szkodliwych substancji z organizmu, wzmacnia układ odpornościowy
Skrzyp przyspiesza gojenie ran, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, zapobiega wypadaniu włosów, poprawia stan tkanki łącznej i kości
Czystek neutralizuje wolne rodniki, działa przeciwzapalnie, jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacnia układ immunologiczny
A ile trwa odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty? Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaburzona jest równowaga kwasowo-zasadowa. Może to być zarówno kilka tygodni, jak i kilka miesięcy. Warto sprawdzić poziom pH na początku domowej kuracji, a następnie powtórzyć badanie po kilku tygodniach. Dzięki temu sprawdzisz, czy Twoje działania są skuteczne.

Odkwaszanie organizmu herbatą – fakty

Odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty to dla wielu osób zagadnienie niejasne. Nic w tym dziwnego, w końcu w sieci można znaleźć wiele mitów na ten temat. Dlatego warto w jednym miejscu przedstawić najważniejsze fakty:
  1. Zielona herbata odkwasza organizm, ponieważ jest związkiem zasadotwórczym.
  2. Picie herbaty z cytryną nie zakwasza organizmu, wręcz przeciwnie.
  3. Najsilniejsze właściwości alkalizujące wykazuje kukicha, czyli jedna z odmian zielonej herbaty.
  4. W regulowaniu gospodarki kwasowo-zasadowej pomagają również takie zioła jak ostropest plamisty i podagrycznik pospolity.
  5. Picie herbaty nie będzie skuteczne, jeśli nie wprowadzisz innych koniecznych zmian (np. rezygnacja z używek i spożywania niezdrowej żywności).
odkwaszanie organizmu herbata

Jakich ziół nie stosować w przypadku zakwaszenia organizmu?

Wiesz już, jakie są najlepsze zioła na odkwaszenie organizmu. A czego nie należy stosować przy zaburzonej równowadze kwasowo-zasadowej? Takim produktem jest przede wszystkim czarna herbata. Okazuje się, że w odróżnieniu od herbaty zielonej, jest ona silnym związkiem kwasotwórczym. Działa podobnie jak kawa, dlatego warto ją ograniczyć lub zamienić na inny napar, a także nie spożywać jej na pusty żołądek. Jeśli zauważysz u siebie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przewlekłe zmęczenie lub inne symptomy opisane wyżej, najlepiej jak najszybciej odstaw czarną herbatę i włącz do swojego jadłospisu produkty alkalizujące.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Najczęstsze objawy zakwaszenia organizmu to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, biegunka, zaparcia i bóle brzucha. Oprócz tego często pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją, osłabienie i przewlekłe zmęczenie.

Czy herbata odkwasza organizm?

Odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Właściwości odkwaszające wykazują m.in. herbata zielona, napar z mięty, pokrzywy i skrzypu.

Czego nie stosować w przypadku zakwaszenia?

Przy zakwaszeniu organizmu nie należy stosować przede wszystkim czarnej herbaty, używek i żywności wysokoprzetworzonej. Oprócz tego warto ograniczyć spożycie mięsa, słodyczy, nabiału i napojów gazowanych.