Szklanki termiczne do herbaty – jakie kupić?

thermal glass cup with ice and pomegranate tea with apple
Szklanki termiczne do herbaty od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Czy faktycznie są warte swojej ceny? Z tego artykułu dowiesz się:
 • czym są i jak działają szklanki termiczne;
 • jak długo są w stanie utrzymywać temperaturę;
 • czy faktycznie warto je kupić;
 • na jakie cechy warto zwrócić podczas wybierania idealnej szklanki termicznej;
 • czy szklanki termiczna mogą być myte w zmywarce.
Jeżeli interesuje Cię podobna tematyka, przeczytaj też artykuł tym, z jakich naczyń można pić herbatę.

Co to jest i jak działa szklanka termiczna?

Naczynia termiczne kojarzą się przede wszystkim z typowymi termosami czy metalowymi kubkami, które nadają się do zabrania ciepłej herbaty na górską wycieczkę. Jednak picie na co dzień z tego rodzaju naczynia to żadna przyjemność. Luka na rynku zaczęła się zapełniać już jakiś czas temu, kiedy to producenci zaczęli wprowadzać do sprzedaży eleganckie szklanki do herbaty z podwójnymi ściankami. Większość dostępnych w sklepach egzemplarzy charakteryzuje się minimalistycznym designem, a głównym zadaniem szklanki termicznej jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury gorącego lub zimnego napoju przez jak najdłuższy czas.  Szklanki termiczne są produkowane ze szkła borokrzemowego. Jest ono cenione przez firmy zajmujące się tworzeniem naczyń ze względu na to, że ciężko je stłuc. Dodatkowo, jego główną cechą jest też stosunkowo niski współczynnik rozszerzalności ciepłej. Naczynia ze szkła borokrzemowego są odporne na zmiany temperatur – dzięki temu umożliwiają długie utrzymanie  ciepła. Szklanki termiczne wykonuje się ręcznie przez proces dmuchania szkła – właśnie to sprawia, że nie należą do najtańszych produktów.  

Jak długo szklanki z podwójnym dnem utrzymują temperaturę?

Szklanki, które mają podwójne dno i ścianki, wykonane ze szkła borokrzemowego, zdecydowanie dłużej utrzymują temperaturę – zarówno wysoką, jak i niską. Szacuje się, że mogą wytrzymać nawet od -20 do +230°C. Uśredniając uzyskiwane wyniki, w przypadku gorącego napoju temperatura w nich maleje około 2-3 stopnie na minutę. Wpływ na to ma przede wszystkim kształt. Jakie szklanki z podwójnym dnem można znaleźć w sklepach?
Rodzaj szklanki Charakterystyka
do zimnych napojów Najważniejszą cechą szklanek termicznych do zimnych napojów jest brak uchwytu. Dzięki odpowiedniej izolacji, zawartość nie jest ogrzewana przez temperaturę rąk.
do latte, cappucino Z reguły są wąskie i wysokie, a także posiadają stabilne podstawki. Utrzymują ciepło długo, jednak nieco krócej niż szklanki do espresso. 
do espresso  Są to najmniejsze, dostępne szklanki termiczne. Niewielki rozmiar sprawia, że bardzo długo utrzymują ciepło napoju.
do herbaty Szklanki do herbaty najbardziej przypominają stosunkowo duże kubki. Ich design kojarzy się z domowym klimatem, a ulubiona herbata stygnie dużo wolniej niż w ulubionym, standardowym naczyniu.

Czy warto zakupić szklanki termiczne?

Szklanka termiczna umożliwi znacznie dłuższe delektowanie się ulubionym napojem. Wiele osób decyduje się na ich zakup, a coraz częściej można też zamówić herbatę czy kawę w restauracji, podaną w kubku z podwójnym dnem. Jakie są najważniejsze zalety szklanek termicznych?
 • skuteczne utrzymywanie temperatury przez długi czas
 • lekkość – waga jest niezwykle niska dzięki temu, że przestrzeń między warstwami szkła jest wypełniona powietrzem;
 • nowoczesny design – szklanka termiczna będzie wyglądała doskonale w praktycznie każdej kuchni;
 • odporność na stłuczenia – sprawia, że szklanki termiczne mogą być używane nawet przez małe dzieci;
 • uniwersalność – można podawać w nich różnorodne napoje: kawy, herbaty owocowe i ziołoweChina Teardrop, a nawet ulubione drinki;
 • można podgrzewać je w kuchence mikrofalowej – dzięki temu są przydatne podczas przygotowywania przepisów z herbatą.
Szklanka z podwójnym dnem może okazać się nieco droższa niż standardowy kubek. Jednak wymienione powyżej korzyści świadczą o tym, że tego rodzaju naczynia to produkty zdecydowanie warte swojej ceny. Picie kawy czy ziół leczniczych z ulubionej szklanki do herbaty z podwójnymi ściankami to prawdziwa przyjemność.  thermal glass cup with herbal tea.

Szklanki termiczne – czym kierować się przy wyborze?

Decydując się na zakup szklanki z podwójnym dnem, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim warto upewnić się, że produkt faktycznie skutecznie utrzymuje temperaturę napoju. Cechę tę zapewnia szkło borokrzemowe, ponieważ cechuje się niskim wskaźnikiem rozszerzalności cieplnej i umożliwia skuteczne utrzymanie pożądanej temperatury. Wszystkie inne rodzaje szkła będą spełniały tę funkcję gorzej, a dodatkowo będą mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.  Nie bez znaczenia jest też kształt szklanek. Powinien on odpowiadać swojemu przeznaczeniu – inaczej będzie wyglądała szklanka termiczna do drinków, a inaczej kubek z podwójnym dnem do herbaty czy kawy. Jest to nie tylko kwestia wyglądu i estetyki, ale również komfortu użytkowania. Warto dopasować szklanki pod kątem designu, do posiadanych naczyń. Obecnie w sklepach dostępnych jest coraz więcej różnorodnych szklanek termicznych. Szeroki wybór umożliwia stworzenie spójnej zastawy stołowej, która będzie się doskonale prezentowała nawet podczas eleganckich okazji. Dobra szklanka termiczna powinna być lekka i stworzona z dbałością o szczegóły. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia na powierzchni, nawet te najdelikatniejsze, mogą wpłynąć na skuteczność utrzymywania temperatury. Nawet najmniejsze pęknięcie może spowodować, że szklanka nie będzie dłużej spełniała swojej docelowej funkcji. 

Jak dbać o szklanki termiczne? Czy szklanki termiczne można bezpiecznie umyć w zmywarce?

Szklanki termiczne to doskonałe naczynia, które są użyteczne w praktycznie każdej kuchni. Jednak aby spełniały swoje funkcje powinny być odpowiednio użytkowane. Najbardziej ryzykowną kwestią jest uszkodzenie próżniowego zakończenia. Znajduje się ono bezpośrednio na dnie szklanki. Aby ograniczyć tego ryzyko, nie należy stosować do takich naczyń metalowych sztućców, a kostki lodu powinny być do nich wrzucane delikatnie – najlepiej po wlaniu napoju do szklanki.  Mówi się o tym, że utrzymanie szklanek termicznych w nienagannym stanie jest niezwykle proste. Materiał, z którego są wykonane, jest odporny na zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu tego rodzaju naczynia są estetyczne przez dłuższy czas niż tradycyjne kubki i szklanki. Szkło borokrzemowe umożliwia też wlewanie wrzątku wprost z czajnika – naczynia wykonane z innych rodzajów szkła mogą pęknąć pod wpływem tak wysokiej temperatury. Dużym atutem jest też możliwość korzystania z nich w mikrofali, bez obaw o uszkodzenia. Znacząco przyspiesza to proces przygotowania różnorodnych potraw. Szklanki termiczne można myć zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Wybierając opcję zautomatyzowaną warto jednak dbać o włączanie programu przeznaczonego do mycia szkła.

FAQ

Jak działają szklanki termiczne?

Szklanki z podwójnym dnem utrzymują temperaturę napoju przez długi czas. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szkła borokrzemowego i uformowaniu dwóch ścianek, między którymi znajduje się powietrze. Dzięki temu nie tylko napój jest ciepły dłużej niż w standardowym kubku, ale także ręce nie są narażone na kontakt z wrzącą herbatą czy kawą.

Czy warto kupić szklanki termiczne?

Szklanki termiczne są wytrzymałe, lekkie i cechują się estetycznym designem. Ich wysoka jakość i użyteczność sprawia, że są zdecydowanie warte swojej ceny.

Czy szklanki termiczne można wstawić do mikrofali?

Szklanki termiczne mogą być wykorzystywane do podgrzewania płynów w mikrofali. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania różnorodnych potraw, a także odgrzewania ciepłych napojów – takich jak chociażby grzane piwo.