Czym jest herbata China Teardrop i jak ją zaparzyć?

Herbata China Teardrop wywodzi się z Chin i jest to napar typu Gunpowder. Zwinięte ciasno listki przypominają proch strzelniczy i rozwijają się dopiero po zalaniu wodą. Napar można zakwalifikować do grona zielonych herbat chińskich o charakterystycznym, owocowym smaku. Koneserzy powinni spróbować tego napoju ze względu na ciekawy sposób parzenia.  Czego dowiesz się po przeczytaniu artykułu?
  • Co to jest herbata China Teardrop?
  • Skąd pochodzi herbata China Teardrop?
  • Charakterystyka herbaty.
  • Jak zaparzyć China Teardrop?
  • Skutki picia naparu z China Teardrop.
  • Czy herbatę mogą pić kobiety w ciąży?
Zobacz także inne artykuły o herbacie z cyklu Herbata od A do Z.

Co to jest herbata China Teardrop?

Mało kto wie, że herbata China Teardrop może być zalewana wrzątkiem kilkukrotnie, za każdym razem odkrywając nowe walory smakowe, zapachowe oraz wizualne. Jest napojem zaliczanym do zielonych herbat. Ma on łagodny, słodki smak, który wynika ze sposobu uprawy liści wykorzystywanych do produkcji suszu. China Teardrop dojrzewa na górskich zboczach i zbiera się ją na przełomie kwietnia i maja. Po krótkim procesie przetwarzania listki zwija się ciasno w charakterystyczne „perełki”, które w swoim wnętrzu ukrywają wyjątkowy smak naparu. Herbata zawdzięcza swoją nazwę pochodzeniu oraz oryginalnemu wyglądowi. Chiński napar parzy się z listków mających postać niewielkich kuleczek z łodyżką, przez co przypominają one łezkę. China Teardrop spodoba się osobom, które ze względu na styl życia i upodobania sięgają po aromatyczne, zielone herbaty o owocowym smaku i wyjątkowym sposobie parzenia. Picie naparu jest prawdziwym rytuałem, a każde zalanie herbaty coraz bardziej uwalnia smak zamknięty w misternie zwiniętych kuleczkach. China Teardrop

Pochodzenie i historia herbaty China Teardrop

Herbata China Teardrop historię ma bardzo długą – w przypadku tego naparu sięga ona chińskiej dynastii Tang z przełomu VII-X w. n.e. Ród słynął z przyrządzania herbaty typu Gunpowder, której nazwa wywodzi się z charakterystycznego wyglądu. Ten rodzaj naparu swoim kształtem przypomina kulki prochu strzelniczego. Perełki powstające ze zwiniętych listków herbaty wyglądają jak naboje do broni, które eksplodują po zalaniu wodą. China Teardrop ma ciekawe pochodzenie. Należy doszukiwać się go w południowo-wschodniej prowincji Chin, Yunnan. Herbatę zbiera się z krzewów nazywanych „Wielkimi Liśćmi”, a ze względu na okres zrywania listków można ją zaliczyć do wiosennych naparów. Rośliny rosną na górskich zboczach, dzięki czemu zyskują delikatny i słodki posmak. Wiele osób porównuje aromat i smak China Teardrop do japońskiej herbaty Benifuki, jednak oba napary ciężko opisywać tymi samymi kategoriami. Pierwszy z napojów zaliczany jest bowiem do herbat zielonych, z kolei drugi to typowa herbata czarna.

China Teardrop – charakterystyka

Rytuał parzenia herbaty China Teardrop znajduje amatorów na całym świecie. Herbaciane łezki mogą być wielokrotnie zalewane wrzątkiem, wykazując inne właściwości po każdym przygotowaniu. Jakie cechy zyskuje napar po pierwszym, drugim i trzecim parzeniu?
Parzenie Charakterystyka herbaty
Pierwsze Ciasno zwinięte kulki herbaty stopniowo się rozwijają. Listki zaczynają pachnieć owocami, w tym głównie aromatem moreli i brzoskwini. Napój ma jasny kolor i łagodny zapach. W kubku pojawia się barwa zieleni i szarości, a herbata nie posiada goryczki.
Drugie Herbaciane perełki rozwijają się bardziej, niż przy pierwszym parzeniu. Uwalnia się z nich więcej smaku i aromatu, który tym razem staje się wyrazisty i pikantny. Zapach owoców stopniowo ustępuje miejsca winnym aromatom, a herbata zyskuje mocniejszy posmak.
Trzecie Listki herbaty rozwinięte są niemal w pełni. Napar charakteryzuje się wyrazistym smakiem z wyczuwalną goryczką. Dominują roślinne nuty, przełamane przyjemnym zapachem. Zaleca się, by trzecie parzenie China Teardrop było ostatnim.
Jak widać charakterystyka herbaty China Teardrop różni się w zależności od tego, ile razy zalewane są listki. Dla uwolnienia pełnego aromatu oraz esencji naparu bardzo ważny jest prawidłowy sposób parzenia. Jaką technikę wykorzystać dla uzyskania najlepszych efektów?

Jak zaparzyć herbatę China Teardrop?

China Teardrop pozwala na eksperymentowanie ze sposobami parzenia. Często zaleca się jednak, by napar przygotowywać techniką gongfu cha. Polega ona na kilkukrotnym zalewaniu sporej ilości herbacianych kulek małą ilością wody w krótkim czasie. W przypadku China Teardrop parzenie nie powinno przekraczać trzech razy, ponieważ taka ilość gwarantuje najbogatszy smak wywaru. Technika przygotowywania napoju może wyglądać różnie, jednak najczęściej proponuje się następujący sposób:
  • Do czajniczka wsyp kilka łyżeczek China Teardrop.
  • Herbatę zalej ok. 150ml wody w temperaturze 70-85 stopni Celsjusza.
  • Po 1-4 minutach herbatę przelej do oddzielnego dzbanka lub rozlej do kubeczków.
  • Możesz podać niewielką ilość herbaty (20-50ml), która cechować się będzie wysokimi walorami smakowymi.
Po pierwszym parzeniu wykorzystaj wsypane kuleczki herbaciane do drugiego rozlania. Ponownie zalej je niewielką ilością wody i po niedługim czasie podaj w filiżankach. Zaleca się, by nie przekraczać trzech parzeń dla tych samych listków China Teardrop. Herbata China Teardrop

Skutki picia herbaty China Teardrop

China Teardrop należy do grupy zielonych herbat, w związku z czym jej picie wykazuje wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Regularne spożywanie naparu obniża ciśnienie krwi, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i miażdżycy. Picie zielonej herbaty wspiera pamięć i koncentracje, zapobiega cukrzycy oraz insulinoodporności. Może także przyczyniać się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. W zielonej herbacie znajdują się bowiem antyoksydanty wspierające układ sercowo- naczyniowy. Napój zawiera także przeciwutleniacze flawonoidów, chroniące przed stresem oksydacyjnym. Ma on również właściwości przeciwzapalne i wspierające metabolizm. W przypadku China Teardrop skutki uboczne występują zwykle po wypiciu nadmiernej dawki napoju. Zaleca się, by w ciągu dnia nie wypić więcej, niż 4-5 filiżanek tej herbaty. W przeciwnym razie można spodziewać się wystąpienia efektów ubocznych, które pojawiają się niezwykle rzadko. Zbyt duża ilość China Teardrop może wywołać kłopoty z żołądkiem objawiające się w postaci zaparcia lub biegunki. Należy także zwrócić uwagę na jakość snu oraz samopoczucie, ponieważ przedawkowanie herbaty może przyczynić się do bezsenności oraz uczucia niepokoju.

Czy herbata China Teardrop jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Zielona herbata zawiera kofeinę, która nie jest zalecana w przypadku ciężarnych. Choć specjaliści uspokajają, że nie jest ona szkodliwa, to China Teardrop w ciąży powinna być pita z rozwagą. Wiele zależy od ilości spożywanego napoju zawierającego kofeinę. W przypadku kobiet ciężarnych jej dawka nie powinna przekraczać 200 mg dziennie, co stanowi odpowiednik 3-4 filiżanek zielonej herbaty. Przeliczając dawkę kofeiny w diecie warto pamiętać, że wiele innych napojów i potraw zawiera ten składnik. Kofeina jest obecna m.in. w herbatach portugalskich, napojach gazowanych, kawie, a nawet w czekoladzie. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ilość tej substancji w diecie, jednak nie jest konieczne całkowite rezygnowanie ze spożywania China Teardrop w ciąży.

FAQ

Co to jest i jak parzyć herbatę China Teardrop?

Herbata China Teardrop należy do grupy zielonych herbat. Pochodzi z Chin i jest parzona z ciasno zwiniętych listków, przypominających niewielkie perełki. Napar ma mocno owocowy aromat i może być parzony wielokrotnie. Aby przygotować napar, należy wlać niewielką ilość wody w temperaturze 70-85 stopni Celsjusza do herbacianych listków, a po kilku minutach przelać do oddzielnego naczynia. Po pierwszym parzeniu herbata posiada łagodny, słodkawy smak bez goryczki. Drugie parzenie stopniowo rozwija zwinięte ciasno listki i daje napojowi wyrazisty, pikantny posmak. Trzecie parzenie uwalnia z herbaty goryczkę i roślinny zapach.

Skąd wywodzi się China Teardrop i jak powstała jej nazwa?

Herbata China Teardrop pochodzi z Chin. Roślinę wykorzystywaną do stworzenia naparu uprawia się na górskich zboczach w południowo- wschodniej prowincji Yunnan. Herbata należy do grupy napojów typu Gunpowder, a jej nazwa powstała ze względu charakterystyczny kształt. Zawinięte listki z łodygą przypominają kształt łez, które rozwijają się pod wpływem wody. Wiele osób opisuje rozwijanie się herbaty jako "eksplozję" prochu strzelniczego, ponieważ drobne perełki w rzeczywistości zwiększają swoją objętość po zalaniu wrzątkiem.