Herbata owsiana na wzdęcia

Owies i jego przetwory kompleksowo pokrywają zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Sportowcy cenią płatki owsiane za to, że są źródłem siły, kobiety za właściwości odchudzające i odmładzające, a lekarze korzystają z ich działania leczniczego i ochronnego. Oprócz dodawania płatków owsianych do śniadania czy przekąsek, możemy z nich również przyrządzić herbatę – do picia przed posiłkami. Pomoże to zapobiegać wzdęciom. Jeżeli Twój brzuch jest „opuchnięty” po jedzeniu, to może to mieć związek z tak dobrze znanym problemem zatrzymywania płynów w organizmie i złym trawieniem. Nie ma znaczenia to, czy masz nadwagę, czy nie. Pod koniec dnia, u wielu z nas pojawiają się wzdęcia. Ważna uwaga – niektórzy twierdzą, że płatki owsiane im nie służą, nie są odpowiednio trawione i zamiast pomóc odtruć organizm i wspomóc trawienie, przyczyniając się do uczucia ciężkości i dyskomfortu. Przyczyną tego może być reakcja alergiczna – warto więc najpierw porozmawiać z lekarzem, aby zbadał, czy nie cierpisz na jakiś typ nietolerancji. Przeanalizujmy teraz, co dobrego tak naprawdę zboże to może zdziałać dla Twojego układu trawiennego i w jaki sposób uchroni Twój brzuch przed nieprzyjemnym puchnięciem tak, by wzdęcia zniknęły na zawsze. Stop wzdęciom – korzystne działanie płatków owsianych. Dlaczego płatki owsiane uważa się za „superjedzenie”? Otóż są bardzo bogate w witaminy, minerały, aminokwasy i węglowodany. Do tego zawierają bardzo dużo błonnika. Oznacza to, że płatki owsiane wspomagają trawienie, pozwalając Twojemu ciału lepiej wchłaniać substancje odżywcze oraz eliminują wzdęcia. Gdy zaczniesz pić herbatę zrobioną z płatków owsianych przed posiłkami lub po nich, poczujesz większą sytość i lekkość brzucha. Herbata ta przyswajana jest powoli i całkowicie. Należy pamiętać jednak, że działa także jako diuretyk (środek moczopędny), co oznacza, że dzięki wysokiej zawartości sodu i potasu, pomaga kontrolować zatrzymywanie wody w organizmie. Wolne przyswajanie pokarmu zawsze przyspiesza metabolizm. Pożywienie nie zalega w jelitach i w wyniku tego nie powstają duże ilości gazów. Z racji swojego przeciwzapalnego działania, płatki owsiane to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.

Na zmniejszenie stresu

Płatki owsiane mogą pomagać zwalczać stres i niepokój. W dzisiejszym świecie większość prowadzi bardzo aktywny, wypełniony stresem styl życia. Stres kumuluje się, zwiększa się produkcja kortyzolu, co z kolei wywołuje gromadzenie się toksyn w organizmie. Końcowym efektem tego łańcucha jest złe trawienie pod koniec dnia oraz wzdęcia, powodujące, że Twój brzuch jest opuchnięty. Płatki owsiane pomagają regulować neuroprzekaźniki w organizmie, które nakazują mu się zrelaksować. Ponadto, wysoka zawartość witaminy A, E, B1, B3, B6, jak również cynku, magnezu, żelaza, wapia i fosforu, pomagają wyregulować ciśnienie krwi i zniwelować stany stresowe.

Na astmę?

Informacje zebrane ostatnio przez naukowców z Finlandii pozwalają sądzić, że dzieci karmione owsianką są chronione przed astmą. Analizowano sposób odżywiania 1300 dzieci i stwierdzono, że te, które już w niemowlęctwie karmiono owsianką, były o 64 proc. mniej skłonne do chorowania na dolegliwości układu oddechowego niż te, którym owsiankę podano później. Im wcześniej wprowadzi się do menu dziecka owsiankę albo inne dania z owsa, tym rzadziej chorują one na choroby układu oddechowego. Ryzyko zachorowania na astmę spada prawie o dwie trzecie, jeśli dzieci jedzą owsiankę jako pierwszą kaszkę od wczesnego niemowlęctwa.

Przyrządzanie herbaty z płatków owsianych

Składniki:
  • 3 szklanki (600 ml) wody mineralnej
  • 100 g organicznych płatków owsianych
  • 1 laska cynamonu
  • 1 łyżka stołowa (25 g) miodu
  • 1 szklana butelka o pojemności 1 litra
  • 1 cedzak
Przygotowanie: Ważne jest, aby nasze płatki owsiane były wytwarzane z owsa uprawianego bez środków chemicznych i pestycydów. Doprowadzamy do wrzenia trzy szklanki wody, dodajemy płatki owsiane, laskę cynamonu i miód. Gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie przykrywamy garnek i pozostawiamy na całą noc. Odcedzamy płyn i przechowujemy go w szklanej butelce w temperaturze pokojowej. Stosowanie: Pijemy szklankę tak przyrządzonej „herbaty” przed każdym posiłkiem. Pierwszą należy wypić przed śniadaniem, kolejną na około 15 minut przed obiadem i trzecią 15 minut przed kolacją. Stosujemy przez trzy dni w tygodniu.