Herbata z ostropestu

Herbata z ostropestu to bezpieczny i naturalny sposób na odtrucie naszego organizmu, regeneruje wątrobę i zmniejsza efekty cukrzycy. Ostropest plamisty można kupić w gotowych torebkach albo zmielić nasiona i w prosty sposób przygotować własną mieszankę do zaparzania. Warto zauważyć, że większość ludzi dobrze toleruje ostropest, nie wywołuje on praktycznie żadnych skutków ubocznych. Ostropest jest bardzo podobny do popularnych u nas ostów. Należy do rodziny astrowatych, a jego liście są szerokie i posiadają białe żyłki. Po ich zmiażdżeniu uwalnia się biała i lepka mleczna ciecz. Nasiona ostropestu są małe, brązowe i lekko błyszczące. Jednak wszystkie części tej rośliny mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Ostropest pochodzi przede wszystkim z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie jako gatunek introdukowany (przypadkowo zawleczony) rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami rosnącą dziko. Ostropest to wspaniała roślina, która przede wszystkim wykazuje wiele zalet w zakresie ochrony zdrowia, ale także urody. Herbata z ostropestu to jeden z najbardziej popularnych sposobów na regenerację i ochronę wątroby, przynosi organizmowi wiele innych korzyści, które niewątpliwie warto poznać. Owoce ostropestu zawierają sylimarynę, flawonoidy, aminy biogenne (histaminę, tyraminę), kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, olej z dużą ilością kwasu linolowego i sole mineralne. Najważniejsza wśród tych składników jest sylimaryna, która jest silnym przeciwutleniaczem – z nasion ostropestu wytwarza się np. lek Sylimarol. Można też samodzielnie sporządzać z nich odwar lub nalewkę. Ma ona zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze – przy marskości wątroby, alkoholowym stłuszczeniu wątroby, niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Wykazuje działanie moczopędne, co może przyczynić się do zmniejszenia obrzęku i ciśnienia krwi.

Przygotowanie herbaty z ostropestu i stosowanie:

Jedną łyżkę dobrze rozdrobnionych nasion ostropestu parzymy w niecałym litrze wrzątku przez ok. 20 minut. Następnie chłodzimy. Stosujemy jedną szklankę herbatki z ostropestu przed każdym posiłkiem. Uwaga – wywar pijemy razem z osadem z dna naczynia. Herbata z ostropestu ma lekko mleczną konsystencję. Do jej przygotowania warto korzystać z dobrze zmielonych ziaren, gdyż zawarte w nich najbardziej cenne substancje nie rozpuszczają się w wodzie i mogą pozostać na dnie naczynia. Spożywając herbatę z ostropestu plamistego nie należy pozostawiać osadu i można robić dolewki. Smak herbaty jest nieco gorzki, dlatego można do niej dodać trochę cukru  lub miodu. Wiele osób dodaje do herbatki z ostropestu liście mięty pieprzowej. Poza zmianą smaku, mięta wspomaga pracę układu trawiennego. Zapewnia uczucie świeżości i dodaje energii. Z kolei połączenie ostropestu plamistego z mniszkiem lekarskim pomaga na rozstrój żołądka, biegunkę czy nudności. Ostropest dobrze komponuje się również z nagietkiem, poprawiając pracę układu krwionośnego i zmniejsza dyskomfort związanego z żylakami.

Kiedy korzystać z ostropestu plamistego

Stosowanie ostropestu plamistego wpływa na zwiększania ogólnej kondycji fizycznej. Jednak największe korzyści z picia herbatki z ostropestu mogą odnieść osoby cierpiące na zaburzenia czynności wątroby. Wiele osób korzysta również z niej w rekonwalescencji po chorobie nowotworowej, cukrzycy oraz przy wysokim poziomie cholesterolu. Herbatka z ostropestu poprawia funkcjonowanie wątroby, może również naprawić szkody związane z marskością wątroby spowodowaną nadmiernym spożyciem alkoholu.

Herbata z ostropestu plamistego a skutki uboczne

Herbata z ostropestu dla większości ludzi jest zupełnie bezpieczna. Niektórzy jednak doświadczają reakcji alergicznej, która może objawiać się podrażnieniem żołądka, nudnościami, biegunką lub wysypką. Przy spożywaniu produktów z ostropestu plamistego należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli jesteś uczulony na rośliny z rodziny astrowatych, takie jak ambrozja, chryzantemy, nagietki, rumianek, krwawnik pospolity, czy stokrotki. Warto również przyjąć zasadę, szczególnie w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, że stosowanie jakichkolwiek ziołowych środków zaradczych powinno być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Osoby zmagające się z chorobą nowotworową, często powodującą problemy hormonalne, co zdarza się w przypadku raka piersi czy prostaty, nie powinny stosować ostropestu plamistego w swojej diecie, ponieważ może on upośledzać gospodarkę estrogenową.

Ciekawostki związane z ostropestem

Łacińską nazwę Silybum (ostropest plamisty – silybum marianum) nadał tej roślinie grecki lekarz Dioskurydes w 100 r. p.n.e. Z kolei nazwa gatunkowa „marianum” pochodzi od Matki Boskiej – legenda mówi, że gdy w szopie betlejemskiej karmiła dzieciątko, krople mleka upadły na liście ostropestu – w ten sposób powstały na nich białe plamy. O ostropeście wspominał Teofrast żyjący ok. 370-287 r. p.n.e. Lecznicze działanie ostropestu znali Dioskurides i Pliniusz Starszy, żyjący w I wieku naszej ery. O korzystnym wpływie ostropestu na wątrobę pisał wybitny angielski zielarz John Gerard (1545-1611) i botanik Nicholas Culpeper (1616-1654). Opisuje go w swoim dziele również żyjąca w XI wieku Hildegarda z Bingen. Olej z ostropestu wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne skóry, ma właściwości nawilżające, zmniejszające zaczerwienienia i rozjaśniające cerę. Kosmetyki z ostropestu zaleca się osobom u których występuje problem suchej skóry a także w leczeniu zmian łuszczycowych, oparzeń słonecznych, zajadów i ukąszeń owadów. Zmielone nasiona ostropestu dodawane są jako dodatek do pieczywa. Stosuje się je również do przyrządzania sałatek, zup czy musli (w ilości 1 łyżeczki nasion dziennie). Z dolnych liści ostropestu można przyrządzać smaczne i zdrowe sałatki, będące idealnym urozmaiceniem codziennej diety.