Odmian zielonej herbaty jest bardzo wiele. Za czołowego producenta uchodzi Japonia. Omówimy zatem najwyższej jakości gatunek zielonej herbaty japońskiej jakim jest Gyokuro.
W Japonii herbata Japan Gyokuro Asahi uznawana jest za ekskluzywny napój i spożywa się ją w małych ilościach, tylko na specjalne okazje. Jej nazwę tłumaczy się jako „ szlachetne krople rosy”. Istotne w smaku jest wyraźnie wyczuwalne umami – w kuchni azjatyckiej występuje w wielu potrawach, tzw. „piąty smak”. W ustach długo utrzymuje się słodki posmak.
W aromacie obecne są nuty morskie, kwiatowe i łąkowe. Najwyższej jakości listki mają barwę ciemnozieloną zwinięte w połyskujące igiełki. Napar ma piękny, intensywnie zielony kolor oraz przyjemną oleistą strukturę. Dzięki zawartości aminokwasów i kofeiny dodaje energii i orzeźwia.
Herbata Japan Gyokuro Yutaka – należy ją zaparzać około 1,5 minuty w wodzie o temperaturze 65 st..C. Po otrzymaniu herbaty należy oddzielić napar od listków, aby nie dopuścić do zgorzknienia. Oczywiście można ją zaparzać wielokrotnie, należy wydłużać czas o 30 sekund, potem 1 minutę itd.
Herbata to napój, który cieszy się uznaniem na całym świecie. Codziennie jest pijana w wielu różnych wariantach: czarna, zielona, czerwona, biała, na ciepło lub zimno albo z mlekiem. Początków należy szukać w Chinach. Odkrywcą herbaty uznaje się Shennonga – cesarz i zielarz. Ponoć właśnie jemu w 2737r.p.n.e. przypadkiem wpadła kiść liści herbaty do kociołka z wrzątkiem. Chiny to wciąż herbaciana potęga, która produkuje ok.30% herbaty na światowy rynek. Atrakcją turystyczną jest Narodowe Muzeum Herbaty oraz liczne wycieczki na plantacje herbaty.
Japonia to prawdziwy raj dla koneserów zielonej herbaty. Trafiła ona z Chin mniej więcej w VIII wieku. Plantacje usytuowane są najczęściej u podnóża wulkanów. Zaparzanie herbaty to niezwykła ceremonia, która ma ogromne znaczenie kulturowe. W tym kraju wiedza o uprawie, zbiorach i przygotowaniu herbacianych liści jest ogromna.
Uprawa herbat Gyokuro
Herbata gyokuro ma niepowtarzalny i bogaty smak to rezultat procesu wytwarzania, który jest pracochłonny. Specjalna metoda wytwarzania Gyokuro zaczyna się już na plantacji. Obecnie ponad 50% wszystkich herbat gyokuro znajduje się na wyspie Kyushu, w prowincji Fukuoka na wysokogórskich plantacjach. Tam właśnie 3-4 tygodnie przed zbiorami krzewy są przykrywane i ogranicza się celowo dopływ światła słonecznego. Musi to być dokładnie w momencie zawiązywania pąków liściowych.
Cała plantacja przykrywana jest płachtami materiału, w przypadku bardziej tradycyjnej produkcji herbat najwyższej jakości są one bambusowe oraz trzcinowe. Na początku dopływ światłą jest blokowany w 60 %. A następnie gęstość pokrycia jest zwiększana i światło odcinane jest w 90 %. W rezultacie młode listki są zmuszone do zwiększonej produkcji chlorofilu, kofeiny i aminokwasów. Natomiast zawierają mniej tanin, dzięki temu smak jest subtelny i słodszy.
Po zebraniu liście są jak najszybciej transportowane do fabryki. Tam w pierwszej kolejności poddawane są działaniu pary wodnej przez około 20-30 sekund, aby przerwać proces fermentacji. Potem liście są suszone, sortowane oraz formowane i suszone na podgrzewanych blachach. Ważne, aby otrzymać poziom wilgotności w liściach w granicach 3%.Początki herbaty należy szukać w roku 1835, kiedy Yamamoto Kahei zastosował tą technikę. Wcześniej była stosowana przy uprawie krzewów na herbatę matcha oraz na herbaty liściaste.
Właściwości
Herbata Gyokuro ma znacznie większą zawartość L-teaniny, która nie tylko pobudza, ale także wspomaga koncentracje i pracę mózgu. Łagodzi napięcie emocjonalne i działa odprężająco. Bezpośrednio wpływa na poziom serotoniny i dopaminy. Posiada silne właściwości bakteriobójcze. Wspomaga procesy trawienia, ponieważ znacznie pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
Pomaga także w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu. Pomaga także w neutralizowaniu wolnych rodników, co spowalnia procesy starzenia i doskonale wpływa na cerę. Profilaktyce antynowotworowej także jest polecana do picia. A regularne spożywanie Gyokuro zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł. Herbata zielona jest wspaniałym rozwiązaniem w ciepłe dni, ponieważ przyjemnie odświeża.