Japan Gyokuro Yutaka – poznaj jedną z najlepszych zielonych herbat na świecie

Japan Gyokuro Yutaka – poznaj jedną z najlepszych zielonych herbat na świecie
Odmian zielonej herbaty jest bardzo wiele. Za czołowego producenta uchodzi Japonia. Omówimy zatem najwyższej jakości gatunek zielonej herbaty japońskiej jakim jest Gyokuro.
W Japonii herbata Japan Gyokuro Asahi uznawana jest za ekskluzywny napój i spożywa się ją w małych ilościach, tylko na specjalne okazje. Jej nazwę tłumaczy się jako „ szlachetne krople rosy”. Istotne w smaku jest wyraźnie wyczuwalne umami – w kuchni azjatyckiej występuje w wielu potrawach, tzw. „piąty smak”. W ustach długo utrzymuje się słodki posmak. W aromacie obecne są nuty morskie, kwiatowe i łąkowe. Najwyższej jakości listki mają barwę ciemnozieloną zwinięte w połyskujące igiełki. Napar ma piękny, intensywnie zielony kolor oraz przyjemną oleistą strukturę. Dzięki zawartości aminokwasów i kofeiny dodaje energii i orzeźwia. Herbata Japan Gyokuro Yutaka – należy ją zaparzać około 1,5 minuty w wodzie o temperaturze 65 st..C. Po otrzymaniu herbaty należy oddzielić napar od listków, aby nie dopuścić do zgorzknienia. Oczywiście można ją zaparzać wielokrotnie, należy wydłużać czas o 30 sekund, potem 1 minutę itd.

Historia herbaty

Herbata to napój, który cieszy się uznaniem na całym świecie. Codziennie jest pijana w wielu różnych wariantach: czarna, zielona, czerwona, biała, na ciepło lub zimno albo z mlekiem. Początków należy szukać w Chinach. Odkrywcą herbaty uznaje się Shennonga – cesarz i zielarz. Ponoć właśnie jemu w 2737r.p.n.e. przypadkiem wpadła kiść liści herbaty do kociołka z wrzątkiem. Chiny to wciąż herbaciana potęga, która produkuje ok.30% herbaty na światowy rynek. Atrakcją turystyczną jest Narodowe Muzeum Herbaty oraz liczne wycieczki na plantacje herbaty. Japonia to prawdziwy raj dla koneserów zielonej herbaty. Trafiła ona z Chin mniej więcej w VIII wieku. Plantacje usytuowane są najczęściej u podnóża wulkanów. Zaparzanie herbaty to niezwykła ceremonia, która ma ogromne znaczenie kulturowe. W tym kraju wiedza o uprawie, zbiorach i przygotowaniu herbacianych liści jest ogromna.

Uprawa herbat Gyokuro

Herbata gyokuro ma niepowtarzalny i bogaty smak to rezultat procesu wytwarzania, który jest pracochłonny. Specjalna metoda wytwarzania Gyokuro zaczyna się już na plantacji. Obecnie ponad 50% wszystkich herbat gyokuro znajduje się na wyspie Kyushu, w prowincji Fukuoka na wysokogórskich plantacjach. Tam właśnie 3-4 tygodnie przed zbiorami krzewy są przykrywane i ogranicza się celowo dopływ światła słonecznego. Musi to być dokładnie w momencie zawiązywania pąków liściowych. Cała plantacja przykrywana jest płachtami materiału, w przypadku bardziej tradycyjnej produkcji herbat najwyższej jakości są one bambusowe oraz trzcinowe. Na początku dopływ światłą jest blokowany w 60 %. A następnie gęstość pokrycia jest zwiększana i światło odcinane jest w 90 %. W rezultacie młode listki są zmuszone do zwiększonej produkcji chlorofilu, kofeiny i aminokwasów. Natomiast zawierają mniej tanin, dzięki temu smak jest subtelny i słodszy. Po zebraniu liście są jak najszybciej transportowane do fabryki. Tam w pierwszej kolejności poddawane są działaniu pary wodnej przez około 20-30 sekund, aby przerwać proces fermentacji. Potem liście są suszone, sortowane oraz formowane i suszone na podgrzewanych blachach. Ważne, aby otrzymać poziom wilgotności w liściach w granicach 3%.Początki herbaty należy szukać w roku 1835, kiedy Yamamoto Kahei zastosował tą technikę. Wcześniej była stosowana przy uprawie krzewów na herbatę matcha oraz na herbaty liściaste. Uprawa herbat Gyokuro

Właściwości

Herbata Gyokuro ma znacznie większą zawartość L-teaniny, która nie tylko pobudza, ale także wspomaga koncentracje i pracę mózgu. Łagodzi napięcie emocjonalne i działa odprężająco. Bezpośrednio wpływa na poziom serotoniny i dopaminy. Posiada silne właściwości bakteriobójcze. Wspomaga procesy trawienia, ponieważ znacznie pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Pomaga także w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu. Pomaga także w neutralizowaniu wolnych rodników, co spowalnia procesy starzenia i doskonale wpływa na cerę. Profilaktyce antynowotworowej także jest polecana do picia. A regularne spożywanie Gyokuro zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł. Herbata zielona jest wspaniałym rozwiązaniem w ciepłe dni, ponieważ przyjemnie odświeża.
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.8]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.