Okazuje się, że tak. Otóż „Badania wykazują, że zawarte w herbatach katechiny działają w hamujący sposób na aktywność lipaz. Podobne działanie, chociaż w mniejszym stopniu wykazują polifenole. Skutkiem działania tych dwóch związków jest zmniejszenie przyswajania związków tłuszczowych przez układ pokarmowy. Garbniki, czyli taniny zwiększają również termogenezę (wytwarzanie ciepła przez organizm, kosztem spalanych kalorii).”
Te fachowym językiem napisane zdania można przeczytać w bardzo ciekawym artykule pt.: „Odchudzająca moc herbaty” opublikowanym na portalu www.mojdietetyk.pl.
Autorki przedstawiają w skrócie historię herbaty, jej rodzaje i – przede wszystkim – wartość żywieniową: „Z żywieniowego punktu widzenia istotną rolę w składzie herbacianym odgrywają polifenole, do których zalicza się taniny oraz katechiny wykazujące dużą bioaktywność. Tanina wpływa aktywizująco na krążenie wykazując pozytywny wpływ na zdrowie, jednakże jej cechy negatywne również są dostrzegalne.” – czytamy w tekście.
Materiał bardzo interesujący i podparty bibliografią. Pomimo dużej ilości fachowych sformułowań tekst czyta się przyjemnie. Zachęcamy do lektury!