O odchudzających właściwościach czerwonej herbaty słyszał każdy, kto choć raz w życiu podjął walkę ze zbędnymi kilogramami. Jej regularne spożywanie pomaga nie tylko schudnąć, ale również oczyszcza organizm z toksyn i obniża poziom cholesterolu. Co jeszcze warto wiedzieć o czerwonej herbacie?
Liście czerwonej herbaty, czyli Pu-Erh, są poddawane bardzo długiemu procesowi fermentacji nieenzymatycznej. Dzięki temu napar z suszu ma charakterystyczny ziemisto-drzewny smak i aromat. Współcześnie większość światowej produkcji tej herbaty pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach i Tajwanu. To właśnie ona jest tak zwanym „zabójcą tłuszczu”. Ale poza właściwościami, które przyśpieszają działanie naszego metabolizmu, trzeba pamiętać, że herbata czerwona ma też szereg innych właściwości.
Herbata czystości
Czerwona herbata często bywa nazywana herbatą czystości, gdyż nie zawiera ona żadnych dodatków, konserwantów czy barwinków. Z punktu widzenia konsumentów, którzy zainteresowani są jej spożywaniem, w naparze znajduje się kofeina i stosunkowo niewielka ilość taniny. Poza tym w jednej filiżance czerwonej herbaty znaleźć można szereg składników odżywczych. Poza żelazem, potasem czy sodem, napar bogaty jest też w wapń, miedź, cynk, magnez czy fluor. Właśnie z tego względu jest szczególnie doceniania przez sportowców. Nie tylko gasi pragnienie i dostarcza organizmowi składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, ale również może być spożywana na rozmaite sposoby, w tym z sokiem owocowym czy jako herbata mrożona.
Szerokie zastosowanie
Herbata czerwona jest ceniona, gdyż nie tylko jest wolna od zbędnych kalorii, ale również zawiera mniej garbników. Z tego względu jest mniej gorzka niż tradycyjna, czarna herbata i wcale nie trzeba do niej dodawać cukru.
Współcześnie
herbata czerwona nie jest stosowana wyłącznie jako napój. W kuchni może być wykorzystywana jako składnik wielu potraw. W krajach dalekiego Wschodu wykorzystuje się ją między innymi do pieczenia czy gotowania. Herbaciane fusy mogą być przy tym aromatyczną przyprawą lub dodatkiem stosowanym do wielu potraw.
Zatrzymaj młodość
Czasem o herbacie czerwonej mówi się jako eliksirze młodości, gdyż opóźnia ona proces starzenia się. Kiedy wolne rodniki atakują nasze komórki, skóra ulega zmianom, które dla nas są widoczne jako zmarszczki. Herbata czerwona zawiera zaś przeciwutleniacze, które są odpowiedzialne za hamowanie tych procesów. Ta właściwość czerwonego naparu znana jest dość dobrze Japończykom. To jeden z naukowców żyjących w tamtym kraju – Matatoshi Nakano udowodnił, że w dłużej zaparzanej herbacie aktywność przeciwutleniaczy jest znacznie wyższa niż w parzonych przez tradycyjny czas naparach.
Właściwości zdrowotne
Warto też wiedzieć, że współcześni badacze uważają, że przeciwutleniacze, które zawarte są w herbacie czerwonej mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu powstawania raka czy chorób sercowo-naczyniowych. Głównym składnikiem, którego na próżno szukać w liściach innych herbat jest aspalathin. Według specjalistów może on być wykorzystywany w leczeniu zaburzeń naczyń włosowatych czy schorzeń układu krążenia. Przeprowadzone przez japońskich naukowców badania wykazały również, że herbata czerwona przynosi wymierne korzyści w walce z zaparciami, chorobami skóry czy nawet zaburzeniami depresyjno-lękowymi.