Jaką herbatę warto wybrać na wzdęcia?

Wzdęcia to powszechny problem, który dotyka wielu z nas. Jednym ze sposobów walki z tą przypadłością jest picie herbaty. Z poniższego poradnika dowiesz się:
  • co powoduje wzdęcia i jak one powstają;
  • w jaki sposób herbata łagodzi nieprzyjemne odczucia w jamie brzusznej;
  • jakie rodzaje herbat na wzdęcia najlepiej pomagają na tego typu problemy;
  • co można dodawać do herbacianych naparów, aby zwiększyć ich skuteczność w walce ze wzdęciami;
  • o czym jeszcze warto wiedzieć, zmagając się z tą uciążliwą dolegliwością.
Od najdawniejszych czasów wywary herbaciane były wykorzystywane nie tylko do uśmierzania zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ale także w leczeniu innych schorzeń. Nie każdy jednak wie, że zioła mogą mieć odmienne zastosowanie. Jakie? Przeczytaj artykuł: Mięta – sposób na zdradę, aby dowiedzieć się, do czego jeszcze można użyć tej rośliny.

Czym są wzdęcia i jaki jest ich powód?

Wzdęcia, nazywane również bębnicą, to jedno z najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego. Powstają w wyniku gromadzenia się w jelitach gazów, takich jak wodór, metan i dwutlenek węgla, wytwarzanych w procesie trawienia spożytych posiłków, a także na skutek połykania powietrza razem z jedzeniem. Najczęstszym powodem tej powszechnie występującej dolegliwości jest niewłaściwa dieta, ale bywa, że wzdęcia są objawem poważnych zaburzeń i chorób układu żołądkowo-jelitowego. Zanim jednak udasz się do lekarza, zwróć uwagę na to, co jesz i w jaki sposób to robisz. Wytwarzaniu gazów w jelitach sprzyja picie napojów nasyconych dwutlenkiem węgla oraz spożywanie dań ciężkostrawnych. Osoby, które są podatne na wzdęcia, powinny wykluczyć z diety:
  • słodycze;
  • rośliny strączkowe;
  • kapusty;
  • białe pieczywo i inne produkty bogate w węglowodany proste;
  • tłuste, smażone potrawy;
  • brokuły, kalafior, brukselkę;
  • suszone śliwki, otręby;
  • cebulę, pora;
  • grzyby;
  • napoje gazowane;
  • śmietanę.
Istotny w procesie tworzenia się wzdęć jest także sposób konsumowania posiłków. Jedzenie w pośpiechu, niedokładne przeżuwanie pokarmu, skupianie uwagi na innych czynnościach, np. na czytaniu gazety lub przeglądaniu internetu na smartfonie, sprzyja połykaniu dużej ilości powietrza wraz z posiłkiem, co przekłada się na zwiększoną ilość gazów w jelitach. Wzdęciom sprzyja również nieregularne odżywianie się, przejadanie się (zwłaszcza wieczorem), pełen stresu i napięcia styl życia, a także brak aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że ruch jest jednym z czynników korzystnie wpływających na pracę jelit, ponieważ wspomaga metabolizm i przemianę materii. Inne przyczyny powstawania wzdęć mogą wiązać się z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, zespołem jelita drażliwego, celiakią, stanami zapalnymi w obrębie układu pokarmowego lub chorobami innych narządów, np. wątroby, trzustki, dróg żółciowych. Osoby, które z różnych przyczyn zmagają się z nieprzyjemnymi doznaniami w obrębie brzucha, spowodowanymi gromadzeniem się gazów w jelitach, odczuwają zazwyczaj wewnętrzne rozpieranie, „napompowanie” lub rozdęcie, którym towarzyszy nadmierne oddawanie gazów i ucisk w lewym lub prawym podżebrzu. Tym objawom mogą towarzyszyć także napadowe skurcze jelit, bolesność w klatce piersiowej, duszność, głośne przelewanie i kruczenie w jamie brzusznej. Bywa, że wzdęcia wywołują tzw. zespół Roemhelda: nadmiar gazów w jelitach powoduje w tym przypadku wysokie ustawienie przepony, co zaburza pracę serca. Aby radzić sobie z nieprzyjemnymi symptomami bębnicy, sięgamy najczęściej po napary ziołowe, które normują pracę układu pokarmowego. Jaka herbata na wzdęcia jest najskuteczniejsza? To zależy od indywidualnych preferencji oraz substancji zawartych w poszczególnych ziołach.

Właściwości herbaty łagodzące wzdęcia

Szacuje się, że wzdęcia dotykają 20-30% ludzi. To częsty problem wywoływany przez wiele różnych czynników. W walce z tą uciążliwą przypadłością pomagają zioła – naturalny i skuteczny sposób na problemy gastryczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów roślin leczniczych, z których w łatwy sposób można przyrządzić herbatę na trawienie i wzdęcia. Warto mieć na uwadze, że rodzaj zastosowanych ziół determinuje smak wywaru i jego sposób oddziaływania na organizm. Herbata przygotowana na bazie mniszka lekarskiego wpływa korzystnie na florę bakteryjną jelit, zwiększając namnażanie się w ich obrębie dobroczynnych dla zdrowia mikrobów, co przekłada się na mniejszą produkcję gazów. Matcha, czyli sproszkowana zielona herbata, to kolejny popularny napar wykorzystywany w walce ze wzdęciami. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i katechin, które przyspieszają metabolizm, łagodzą stany zapalne, wspomagają pracę układu żołądkowo-jelitowego, redukując gazy. Innym dobrym lekarstwem na tego typu problemy gastryczne jest herbata z macierzanki. Wywar redukuje bóle brzucha i wzdęcia, pomaga również na niestrawność, zaparcia, biegunki i brak apetytu. Wspomaga trawienie poprzez pobudzanie wydzielania soków trawiennych. Do herbat na wzdęty brzuch zalicza się również napar z piołunu – od wieków stosowany na niestrawność. Badania wykazały, że działa również na wzdęcia: zawarte w nim substancje łagodzą uczucie ciężkości w żołądku oraz ułatwiają usuwanie gazów z jelit. Aby zapobiegać wzdęciom, warto stosować wywar z owsa, który wspiera pracę układu pokarmowego i oczyszcza organizm z toksyn. Nie wszyscy jednak mogą pić taką herbatę – osoby odczuwające dyskomfort w jamie brzusznej po spożyciu płatków owsianych, powinny zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ może być to efekt alergii pokarmowej.

Jaki rodzaj herbaty najlepiej wpływa na wzdęcia i problemy żołądkowe?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów ziół, które pomagają w walce ze wzdęciami i innymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Te najpopularniejsze, po które sięgamy najczęściej, to m.in. rumianek, mięta i melisa. Herbata na wzdęcia i gazy przyrządzana na bazie rumianku znana jest od pokoleń. Często podaje się ją małym dzieciom, aby przeciwdziałać problemom gastrycznym. Prozdrowotne działanie tego zioła wynika z zawartych w nim flawonoidów, które pomagają rozluźniać mięśnie, dzięki czemu łagodzą objawy wzdęć. Rumianek pobudza także produkcję soków żołądkowych, co przekłada się na lepsze trawienie. Badania wskazują, że napar z tej rośliny pomaga zapobiegać infekcjom wywoływanym przez Helicobacter pylori – bakterię, która może odpowiadać za wzdęcia. Herbata miętowa na wzdęcia to kolejny powszechnie znany medykament. Jej korzystne dla zdrowia oddziaływanie zostało potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Mięta zawiera mentol, czyli alkoholowy związek chemiczny, który zmniejsza problemy trawienne, rozluźnia przewód pokarmowy i redukuje objawy nadmiaru gazów w jelitach. W walce ze wzdęciami warto sięgać również po melisę. Choć znana jest głównie z właściwości uspokajających, dobrze radzi sobie także z dolegliwościami gastrycznymi. Zawiera dużo przeciwutleniaczy, dzięki czemu wpływa dobroczynnie na kondycję jelit i pomaga usuwać zalegające w nich gazy. Aby wzmocnić działanie herbacianych naparów, można dodawać do nich inne składniki, np. przyprawy. Wywar z melisy, chmielu i kardamonu to propozycja, która szybko pomoże poradzić sobie z dolegliwościami.

Dodatki do herbaty w walce ze wzdęciami

Herbaciane kompozycje złożone z ziół i przypraw to sprawdzony sposób na wiele dolegliwości i schorzeń. Połączone substancje aktywne intensywniej wpływają na organizm, ponieważ ich spektrum działania jest znacznie szersze. Herbata z imbirem to tylko jeden z przykładów takich mieszanek. Popularne dodatki do naparów na wzdęcia oraz ich właściwości prezentuje poniższe zestawienie.
Koper włoski
  • ma działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne,
  • łagodzi obrzęki i podrażnienia jelit,
  • wspomaga trawienie.
Imbir
  • zawiera gingerole, które przyczyniają się do redukcji gazów,
  • usprawnia procesy trawienne.
Kurkuma
  • posiada działanie przeciwzapalne,
  • wspomaga pracę układu pokarmowego,
  • pomaga usuwać gazy.
Skórka cytrynowa
  • zawiera d-limonen – substancję łagodzącą zaburzenia żołądkowe i wzdęcia.
Kminek
  • usprawnia trawienie,
  • eliminuje gazy,
  • zwiększa produkcję enzymów trawiennych.

Sama herbata nie rozwiąże problemów ze wzdęciami

Zazwyczaj przyczyną wzdęć jest niewłaściwy tryb życia, nieodpowiednia dieta i pospieszne, nieregularne spożywanie posiłków. W takich przypadkach herbaciane napary, choć łagodzą zaburzenia żołądkowo-jelitowe i przynoszą tymczasową ulgę, nie wystarczą, aby na dobre pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Konieczna jest zmiana sposobu życia i odżywiania się, w czym pomóc może dietetyk. Poważniejsze sytuacje, w których występuje podejrzenie chorób układu pokarmowego, wymagają interwencji lekarskiej i specjalistycznej diagnostyki. Jeśli wzdęcia utrzymują się przed dłuższy czas i nie mijają wraz ze zmianą nawyków żywieniowych oraz stylu życia, warto udać się na badania, aby wykryć przyczynę nieprzyjemnych odczuć z jamy brzusznej.

FAQ

Jakie są przyczyny wzdęć brzucha?

Najczęściej takie dolegliwości powoduje niewłaściwa dieta, spożywanie posiłków w pospiechu, stres, brak aktywności ruchowej. W niektórych przypadkach nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach wynika ze stanów chorobowych, np. z zapalenia jelit.

Jakie herbaty na wzdęcia są najskuteczniejsze?

Najpopularniejsze są herbaty ziołowe, takie jak rumiankowa, miętowa czy z melisy. Badania naukowe potwierdzają ich skuteczność w walce ze wzdęciami. Tego typu napary zawierają substancje, które wspierają trawienie i pracę całego układu pokarmowego.