Mięta – sposób na zdradę

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych jako dodatek do klasycznych herbat. Używana jest również do przyprawiania potraw, leczniczych naparów i do… zapewnienia wierności małżeńskiej.

Znana była już w starożytności – jako środek pobudzający pracę mózgu (to dlatego filozofowie greccy nosili wianki ze świeżych gałązek mięty), odświeżający – nacierano nią stoły przed ucztami i antyseptyczny – służyła do balsamowania zwłok.

Według mitologii greckiej mięta powstała w wyniku… zdrady małżeńskiej. Otóż Hades, zwykle wierny mąż, miał romans z nimfą Minte. Dowiedziała się o tym Persefona, jego żona, wygnała nimfę z podziemi i zamieniła w zioło mięty.

Najczęściej stosowany u nas gatunek mięty – mięta pieprzowa (Mentha pi­peri­ta) powstała niecałe 400 lat temu w Anglii – w wyniku przypadkowej krzyżówki kilku dzikich odmian. Bardzo łatwo można ją hodować w domu w doniczce lub w ogródku ziołowym – jest rośliną mało wymagającą i odporną na nasz klimat. Świeże liście stosuje się do napojów orzeźwiających, deserów, do sosów (np. sos miętowy bardzo popularny w Wielkiej Brytanii) czy do zaparzania naparu. Pamiętajmy jedynie, aby listki zerwane z krzaczka zamoczyć na kilka minut w wodzie z octem, który pozbawi ją różnych „żyjątek” a później wypłukać pod bieżącą wodą.

Herbata z mięty pomaga na dolegliwości układu pokarmowego – działa rozkurczowo i zwiększa przepływ żółci – niezbędnej do sprawnego trawienia tłuszczów. Redukuje wzdęcia i oczyszcza wątrobę. Herbata miętowa ułatwia zasypianie – ma właściwości uspokajające i rozluźniające. Pomaga przy przeziębieniu i grypie – łagodzi ból gardła, jest dobrym środkiem wykrztuśnym i „odtyka” zatkany nos. Dzięki właściwościom dezynfekującym stosuje się ją do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych oraz do odświeżenia oddechu.

Według ludowych wierzeń mięta przyciąga pieniądze (wystarczy do portfela włożyć listek mięty), odgania z domu złą energię i jest dobrym sposobem na wierność małżeńską: „Gdzie mięta w jedwabiu schowana, tam w małżeństwie wierność zachowana.”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.