Melisa z chmielem i kardamonem

Ostatnio coraz częściej sięgamy po zioła odkrywając na nowo ich dobroczynne właściwości. Również producenci herbat przygotowują nowe ciekawe herbatki ziołowe. Jedną z nich jest herbatka LOYD „Melisa” z chmielem i kardamonem”.

Producent na swojej stronie internetowej pisze tak o sowim produkcie: „Kojąca melisa w zaskakującym połączeniu ze świeżością chmielu i orientalną magią kardamonu tworzy napar o pełnym, lecz lekkim smaku – to niezwykła propozycja dla każdego, kto poszukuje równowagi i wewnętrznego spokoju! Melisa to roślina o magicznym zapachu, stanowiącym przejmujące połączenie woni cytryny i geranium. Ta pszczela faworytka (grec. Μελισσα – listek pszczeli) była używana jako eliksir uśmierzający rozpacz, gdyż według ludowej wiedzy melisa posiada podobno moc kojenia złamanego serca. Skosztuj łagodnej magii melisy!”

Ze swej strony dodamy, że melisa, inaczej także cytrynowe ziele, od dawna stosowana jest medycynie ludowej. Napar i inne przetwory z liści melisy można stosować w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu i stanach lękowych. Melisa stosowana również w bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia. Zmniejsza wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego. Zmniejsza napięcie jelita grubego, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Zwalnia napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy. Picie herbaty z melisy może przyczynić się również do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi, a co za tym idzie – może zapobiec miażdżycy.