Statystyczny Polak w ciągu roku parzy napar z 1 kg herbaty. Czy każdy z jej rodzajów wykazuje działanie nasenne?
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie czynniki wpływają na optymalny sen?
- Jakie właściwości wykazuje herbata na noc?
- Jaka herbata na noc wpływa na sen?
- Czy do herbaty na noc warto dodawać jakiekolwiek składniki?
Zajmujemy 4 miejsce w Europie i 9 na świecie pod względem spożywanych ilości herbaty. Wyprzedzamy nawet Chińczyków, czy Japończyków. Polacy lubią herbatę nie tylko ze względu na jej smak, ale również posiadane przez nią właściwości. Jednak, czy napar ten faktycznie może pomóc w zasypianiu? Zanim to sprawdzisz, zapoznaj się również z tym artykułem: Napar z dziurawca – zdrowie i szczęście w filiżance!.
Na skróty
ToggleCo jest kluczowe dla dobrego snu?
Na dobry sen wpływa aż kilkanaście czynników. Co więc powinieneś robić, aby zadbać o jego prawidłową profilaktykę?
- Kładź się spać i wstawaj o stałych porach.
- Ogranicz stres.
- Nie ucinaj sobie drzemki po godz. 15:00.
- Przed snem unikaj obfitych posiłków, a także płynów w dużej ilości.
- Ostatni posiłek zjedz 2-3 godz. przed pójściem spać.
- Dbaj o kondycję fizyczną.
- Unikaj używek, do których należy kofeina oraz nikotyna.
- Przed zaśnięciem nie spożywaj alkoholu.
- Zadbaj o korzystne warunki dla snu. Optymalna temperatura powinna wynosić od 16 do 19 ℃ (dla seniorów zaleca się natomiast temperaturę w wysokości 20 ℃).
- Wywietrz sypialnię.
- Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać materac.
- Unikaj światła w nocy, a przed położeniem się spać, nie wykonuj pobudzających czynności.
- Zadbaj o prawidłowo skomponowaną dietę.
- Kładź się do łóżka wtedy, gdy poczujesz senność.
- Śpij w nocy, ponieważ to właśnie wtedy organizm może się najlepiej zregenerować.
Czy herbata ma właściwości nasenne?
Jedne herbaty wykazują działanie pobudzające, a inne pomagają zasnąć. Jeśli borykasz się z bezsennością, drugie z nich są właśnie dla Ciebie. Poszczególne rodzaje herbat nie dość, że pomogą Ci zasnąć, to jeszcze poprawią jakość Twojego snu. Rano będziesz wypoczęty, pełen energii oraz gotowy na nowe wyzwania.
W celu uzyskania najkorzystniejszych efektów korzystaj z sypkich herbat liściastych. Zawierają one najwięcej związków oraz składników odżywczych wykazujących działanie uspokajające. Napary herbaciane pomagają łagodzić zaburzenia snu, do których należy, chociażby bezsenność. Zapewniają również jego lepszy komfort. Przygotowanie herbaty liściastej nie należy do skomplikowanych. Liście wystarczy jedynie zalać gorącą wodą.
Jaką herbatę na noc wybrać?
Poniższa tabela przedstawia charakterystykę 6 herbat, które pomagają zrelaksować się przed snem oraz szybciej zasnąć. Ich spożycie zagwarantuje również lepszą jakość snu.
Nazwa herbaty | Charakterystyka |
Herbata rumiankowa | Tę ziołową herbatę stosuje się od lat w tradycyjnej medycynie w celu leczenia bezsenności, stresów oraz lęków. Napar rumiankowy jest również zalecany nerwowym osobom. Jego smak jest delikatny i nieco goryczkowaty. |
Herbata lawendowa | Powstaje z pąków i płatków kwiatowych rośliny Lavandula angustifolia. Ma słodki i łagodny smak. Wyróżnia ją miętowy aromat. Herbata lawendowa pozwala odpocząć po męczącym dniu. |
Melisa | Herbata z melisy powstaje z rośliny Melissa officinalis należącej do rodziny mięty. Zawarte w niej związki rozluźniają mięśnie, a także łagodzą stres. Melisa gwarantuje również odprężenie. |
Herbata z rooibos | Herbata z rooibos nie zawiera teiny, dzięki czemu mogą ją spożywać dzieci, osoby starsze, czy kobiety w ciąży. Napój ten wykazuje działanie uspokajające oraz antydepresyjne. Odpowiedzialne za to są flawonoidy, które pomagają również w walce z bezsennością, a także poprawiają nastrój. |
Herbata z kozłka lekarskiego (walerianowa) | Wytwarza się ją z korzeni rośliny Valeriana officinalis pochodzącej z Europy oraz Azji. Charakteryzuje się drzewnym profilem smaku. Herbata waleriana jest stosowana w leczeniu bezsenności. Należy ją zalewać gorącą, a nie wrzącą wodą. |
Herbata miętowa | Filiżanka miętowej herbaty pomaga nie tylko w zasypianiu, ale również w trawieniu posiłku. Wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antystresowe. Nie zawiera kofeiny, dzięki czemu gwarantuje wywołanie uczucia spokoju. |
Opisane przed chwilą herbaty wykazują działanie uspokajające. Świetnie sprawdzą się więc przed snem, gdy chcesz się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu pracy, czy szkoły.
Jak przygotować herbatę na noc?
Na samym początku musisz wybrać wysokojakościową herbatę. Jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepsze właściwości wykazuje ta liściasta. Decydując się na nią, masz pewność, że w jednej porcji znajdują się sfermentowane liście lub jedynie wysokogatunkowy susz. W zależności od tego, które części liści herbaty wykorzystano podczas produkcji, nadaje się im oznaczania FOX lub TGBOP. Informują one o rodzaju zastosowanych liści. Wiedz również, że w saszetce typu fix może znaleźć się wszystko z wyłączeniem liści.
Gdy już wybierzesz odpowiednią herbatę, przychodzi czas na jej parzenie. Tutaj ważną rolę odgrywa nie tylko rodzaj herbaty, ale również woda. W celu zachowania naturalnego aromatu liści wybierz przefiltrowaną wodę. Dobrze, jeśli jej skład będzie podobny do neutralnego (pH wynosi 6,5-7). Musisz wiedzieć, że wrzenie powoduje gwałtowne uwalnianie tlenu z wody. W trakcie samego procesu parzenia warto wykorzystać pękate i okrągłe czajniczki. Ich budowa gwarantuje swobodnie rozwijanie się liści.
Najpierw musisz ogrzać czajniczek. Na jego dno wlej wrzącą wodę. Pamiętaj o precyzyjnym zwilżeniu ścianek. Odczekaj chwilę, po czym wylej wodę. W czajniczku zobaczysz unoszącą się parę. W tej sytuacji wsyp do niego herbatę (dla jednej osoby wystarczy łyżeczka). Następnie dosyp jeszcze jedną łyżeczkę. Potem powoli zalewaj liście wodą. Przykryj czajniczek pokrywką. Właśnie rozpoczął się proces parzenia.
Co dodać do herbaty na noc?
Jednym z najpopularniejszych dodatków do herbat jest miód. Pasuje zarówno do herbat pobudzających, jak i wyciszających. Pamiętaj jednak, aby dodawać go do tylko i wyłącznie do ostudzonej herbaty. W przeciwnym wypadku straci swoje prozdrowotne właściwości. Jeśli nie możesz stosować miodu, do herbaty możesz dodać stewię, czyli naturalny słodzik. Do herbaty warto dodać również sok malinowy. Napój ten charakteryzuje działanie uspokajające. Oprócz tego obniża ciśnienie krwi, a także pomaga w walce z infekcjami. Sok z aronii także wykazuje działanie uodparniające, w związku z czym jest polecany jako dodatek do herbaty zwłaszcza zimą.
Popularne dodatki do herbaty:
- miód,
- sok malinowy,
- sok aroniowy,
- cynamon,
- imbir,
- goździki.
Równie popularną herbatą jest ta z dodatkiem cynamonu, imbiru oraz goździków. Składniki te wykazują działanie przeciwwirusowe. Cynamon przyczynia się do poprawy dopływu krwi do mózgu. Znajdujący się w nim eugenol poprawia krążenie krwi. Im swobodniej ona przepływa, tym dana osoba szybciej zasypia. Imbir to przyprawa wspomagająca zasypianie. Wykazuje działanie uspokajające, dzięki czemu poleca się go osobom borykającym się z bezsennością. Goździk pomaga uspokoić nerwy. Działa wręcz kojąco. Łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Z tego powodu warto wypić przed snem filiżankę herbaty z dodatkiem goździków.
Herbata na noc pomaga w zasypianiu. Powinny z niej skorzystać przede wszystkim osoby borykające się z bezsennością. Zarówno herbata rumiankowa, lawendowa, miętowa, walerianowa, z rooibos, jak i melisa są jednymi z lepszych, naturalnych napojów ułatwiających zasypianie. Dodanie do nich poszczególnych dodatków sprawi, że przygotowane napary nie dość, że pomogą w zaśnięciu, to jeszcze wzmocnią odporność.
FAQ
Czy herbata na noc działa?
W składzie herbaty znajdziemy wiele substancji aktywnych. Nie tylko wpływają one na regenerację organizmu, ale również obniżają stres. Znajdująca się w herbacie L-teanina wykazuje działanie uspokajające oraz przeciwlękowe. Zmniejsza również stres.
Herbata na noc – kiedy pić?
Herbatę na noc powinny spożywać przede wszystkim osoby borykające się z bezsennością. We wcześniejszej części artykułu wymieniliśmy rodzaje herbat, które wykazują działanie nasenne i odprężające. Ich spożycie nie dość, że pomoże zasnąć, to jeszcze zapewni lepszą jakość snu.