Najlepsze zioła uspokajające, czyli herbata dla nerwusów

Ziołolecznictwo stosowane jest tak naprawdę od początku historii ludzkości. Zanim cywilizacja się rozwinęła, napary z ziół były najprostszą i najłatwiej dostępną formą terapii. Dziś, gdy mamy już wysoko rozwinięty system lecznictwa, nadal używamy pierwotnych metod do pozbywania się wielu dolegliwości i do zapobiegania chorobom. Jedną z najczęściej stosowany grup ziół są te na uspokojenie, czyli tzw. herbata dla nerwusów. Z czego najlepiej ją przyrządzić? 

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Kto powinien pić herbatę dla nerwusów?
 • Jakie zioła mają najlepsze działanie uspokajające?
 • Czy kobiety w ciąży mogą pić herbatę dla nerwusów?
 • Jakie są przeciwwskazania do picia naparów z ziół uspokajających?

Chcesz poznać więcej zdrowotnych właściwości naparów z ziół? Sprawdź kategorię: Herbata dla zdrowia.

Herbata dla nerwusów – czyli dla kogo?

Nerwus to określenie na osobę, która nie potrafi kontrolować swoich emocji, często wybucha gniewem, jest porywcza, a jej reakcje są nieadekwatne do sytuacji. Nerwusa bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi i rozzłościć, dlatego takie osoby mają problem z budowaniem długoterminowych relacji i ogólnie z życiem w społeczeństwie.

Określenie nerwus wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z rozgniewanym kilkuletnim dzieckiem, które wybucha płaczem, gdy rodzic nie pozwoli mu na to, na co akurat ma ochotę. Warto jednak wspomnieć, że jest to poważny problem wśród osób dorosłych. Czasami przyczyną jest temperament, czasami traumy z przeszłości lub stresująca sytuacja życiowa i niezdrowy lifestyle. Niezależnie od przyczyny ważne jest to, aby w miarę możliwości złagodzić nieco tak silne emocje i uczucie niepokoju oraz frustracji, ponieważ przewlekły stres prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób.

Pomocą w leczeniu nerwicy i innych tego typu dolegliwości może być właśnie herbata dla nerwusów, czyli napary z ziół uspokajających.

Jak działa herbata dla nerwusów?

 • pomaga wyciszyć układ nerwowy,
 • redukuje poziom stresu i zmniejsza uczucie niepokoju,
 • pomaga się rozluźnić,
 • ułatwia zasypianie,
 • poprawia samopoczucie.

Najlepsze zioła uspokajające do picia

Stres to wbrew pozorom bardzo potrzebna reakcja organizmu. Mobilizuje nas do podjęcia akcji i działa jak siła napędowa w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu. Pozwala nam zachować czujność, dlatego jest potrzebny każdemu człowiekowi. Problem pojawia się wtedy, gdy organizm odczuwa stres oraz napięcie permanentnie i nie potrafi się wyciszyć. Taki stan może prowadzić m.in. do problemów z sercem oraz chorób psychicznych. Dlatego konieczne jest obniżanie napięcia i łagodzenie stresu.

Jakie zioła uspokajające będą najlepsze? Tradycyjne napary takie jak herbata zielona czy czarna – po dłuższym parzeniu – mogą wykazywać właściwości uspokajające, jednak nie dla każdego się sprawdzą. Niektóre osoby bywają bardziej wrażliwe na działanie teiny, czyli związku pobudzającego; w takim przypadku parzenie ziół nawet przez 10 minut nie pozwoli uzyskać pożądanego efektu. Z tego względu rozsądniej będzie sięgnąć po napary z innych ziół.

Działanie uspokajające i redukujące poziom stresu wykazują m.in.:

 • melisa,
 • lawenda,
 • chmiel,
 • kozłek lekarski,
 • rumianek.

Warto wprowadzić napary z takich ziół do swojego codziennego jadłospisu, zwłaszcza że oprócz tego, iż działają uspokajająco, wpływają na zdrowie również pod innym aspektem.

W poniższej tabeli przedstawione zostały zdrowotne właściwości, które wykazują popularne herbaty dla nerwusów:

Melisa
 • działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • wspomaga układ trawienny,
 • działa rozkurczająco,
Lawenda
 • ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu,
 • pobudza wydzielanie soków żołądkowych i przyspiesza trawienie,
 • łagodzi bóle menstruacyjne oraz napięciowe bóle głowy,
Chmiel
 • działa rozkurczowo,
 • ułatwia trawienie,
 • wykazuje właściwości przeciwbakteryjne,
Kozłek lekarski
 • rozluźnia mięśnie i zmniejsza napięcie,
 • korzystnie wpływa na pracę nerek,
Rumianek
 • przyspiesza gojenie ran,
 • pomaga usunąć toksyny z organizmu,
 • rozkurcza mięśnie gładkie,
 • działa przeciwzapalnie.

Według niektórych opinii działanie uspokajające ma też napar z tarczycy bajkalskiej, jednak nie jest to potwierdzone naukowo. Taka herbata wykazuje za to szereg innych zdrowotnych właściwości.

Herbata na uspokojenie dla dziecka

Czy herbata dla nerwusów będzie również odpowiednia dla dziecka? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przed ukończeniem 6. miesiąca życia nie ma potrzeby podawać maluchowi napojów i pokarmów innych niż mleko matki. Zioła uspokajające dla dziecka można wprowadzić w 7. miesiącu, przy czym trzeba pamiętać, że nie wszystkie herbatki ziołowe będą odpowiednie. Warto zwrócić tutaj uwagę przede wszystkim na napar z kopru włoskiego, który tak chętnie podawany jest noworodkom. Najnowsze badania sugerują, że nie jest on w pełni bezpieczny, dlatego lepiej unikać go w pierwszych miesiącach życia.

Jednym z najlepszych wyborów wydaje się napar z rumianku. Rumianek nie tylko działa uspokajająco, ale również rozkurczowo, dlatego pomoże też pozbyć się kolek u malucha. Oprócz tego dla niemowląt odpowiednia będzie herbatka z melisy, która działa podobnie jak rumiankowa. Mało popularnym, ale skutecznym napojem uspokajającym dla dzieci jest też herbata z głogu.

Pamiętaj, że herbata na uspokojenie podawana dzieciom powinna być znacznie słabsza od tej dla dorosłych. Trzeba też zwrócić uwagę na certyfikaty ekologiczne i wybierać bezpieczne produkty wyłącznie z zaufanych upraw.

Bezpieczne zioła uspokajające dla kobiet w ciąży

Bezpieczne zioła uspokajające w ciąży to przede wszystkim melisa, rumianek, kozłek lekarski oraz pokrzywa. Oprócz tego, że redukują uczucie stresu i zmniejszają napięcie, zawierają też sporo witamin i składników mineralnych. Kobiety w ciąży powinny natomiast ograniczyć spożywanie zielonej i czarnej herbaty, ponieważ zawierają one teinę, czyli związek pobudzający.

Napary z ziół uspokajających dla zwierząt

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą mieć problem z przewlekłym stresem oraz uczuciem niepokoju. W ich przypadku również taki stan nie jest zdrowy i bezpieczny. Za unikanie sytuacji stresowych odpowiedzialny jest właściciel, jednak nie wszystko da się kontrolować. Na szczęście zwierzęta także mogą spożywać niektóre napary redukujące uczucie lęku.

Bezpieczne zioła uspokajające dla psa to m.in. rumianek pospolity oraz melisa. A jak podawać pupilowi takie preparaty? Gotowym naparem można polewać karmę, jednak nie każdy zwierzak będzie chętnie sięgał po przemoczony herbatą pokarm. Możesz spróbować posypać karmę ususzonymi ziołami, zaczynając od niewielkich ilości.

Herbatki uspokajające z ziół – przeciwskazania do stosowania

Czy każdy może pić herbatę dla nerwusów? Opinie na ten temat są podzielone. Z jednej strony napary z ziół takich jak melisa czy rumianek są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i niemowląt, z drugiej strony zioła to poniekąd leki, dlatego warto podchodzić do tego tematu ostrożnie. Jasnymi przeciwskazaniami do stosowania herbaty dla nerwusów są: przyjmowanie leków na uspokojenie oraz uczulenie na którykolwiek składnik naparu.

Warto też obserwować swój organizm, ponieważ każda osoba może reagować inaczej. Jeśli po spożyciu naparu z ziół zauważysz u siebie zawroty głowy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to znaczy, że nie jest to napój odpowiedni dla Ciebie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.