Cierpisz na bezsenność – sprawdź, jaka herbata pozwoli Ci lepiej spać

Herbata na sen to doskonały sposób, aby wyciszyć się przed pójściem do łóżka oraz móc przespać spokojnie całą noc. Z artykułu dowiemy się:
 • Jakie herbaty ułatwiają zasypianie;
 • Jakie zioła poprawiają długość oraz jakość snu;
 • Jakie właściwości posiadają herbaty na dobry sen;
 • Kiedy spożywanie naparu z ziół powinniśmy skonsultować z lekarzem;
 • Czy zielona herbata utrudnia zasypianie;
 • Jaka herbata na sen sprawdzi się w przypadku dzieci;
 • Kiedy należy pić herbatę na problemy z zasypianiem oraz bezsenność;
 • Co zrobić, gdy picie herbaty ziołowej na problemy ze snem nie pomaga.
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem: Herbaty owocowe i ziołowe.

Jaki rodzaj herbaty dobrze wpływa na sen?

Dobry sen odgrywa ogromne znaczenie w naszym życiu. W nocy regeneruje się organizm. Ponadto ma miejsce przetwarzanie oraz przyswajanie wiadomości, z jakimi zetknęliśmy się w ciągu dnia. Niestety, w obecnych czasach wiele osób cierpi na problemy z odpoczynkiem. Powodem może być m.in. przewlekły stres. Jaka herbata na sen pomoże szybciej zasnąć i sprawi, że będziemy spali głębokim snem? W tabelce poniżej znajdziemy najpopularniejsze zioła, które warto parzyć przy problemach z zasypianiem.
Zioła Właściwości
Rumianek Napar z rumianku zawiera spiroeter oraz związki kumaryny. Dzięki temu działa on uspakajająco oraz pomaga się odprężyć po ciężkim dniu.
Mięta Herbata z mięty relaksuje, uspakaja, łagodzi bóle migrenowe oraz nerwobóle i ułatwia zasypianie.
Melisa Składniki melisy cytronelal i cytryl obniżają próg wrażliwości układu nerwowego. To idealna herbata na bezsenność. Zaleca się ją w przypadku dolegliwości tj. stany lękowe, nerwica czy depresja.
Chmiel To doskonały środek na uspokojenie oraz bezsenność. Wskazany jest w stanach nadmiernego niepokoju oraz nerwowości. Działa nasennie.
Werbena Herbata z werbeny pomaga w ukojeniu skołatanych nerwów, wpływa pozytywnie na nastrój oraz ułatwia zasypianie.
Dziurawiec Napar z dziurawca posiada właściwości uspakajające. Stosuje się go w stanach wyczerpania nerwowego. Zioła te dzięki zawartości hyperycyny mogą wspomagać leczenie depresji. W tym celu należy jednak sięgnąć po suplementy diety z dziurawcem.
Podane wyżej zioła możemy stosować osobno – w zależności od zapotrzebowania. Niektórzy mogą mieć jedynie problemy z zasypianiem. Wówczas wystarczy wyciszyć się przed snem. Pomogą nam w tym relaks, medytacja, spacer na świeżym powietrzu oraz herbata na dobry sen np. melisa. W przypadku częstego wybudzania się ze snu, warto sięgnąć po napar z chmielu. Jest to doskonały środek na bezsenność. Warto również stosować mieszanki ziół na sen. Działają one kompleksowo – wyciszają, ułatwiają zasypianie oraz pomagają przespać spokojnie całą noc. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem.

Właściwości herbaty, które wpływają na lepszy sen

Herbaty na dobry sen działają m.in. na układ nerwowy. Stres – zwłaszcza przewlekły, to jeden z najczęstszych czynników odpowiedzialnych za problemy z zasypianiem oraz bezsenność. Warto poznać techniki relaksacyjne. Można stosować je zarówno w ciągu dnia, jak i późnym wieczorem. Jedną z nich jest picie herbaty, która dodatkowo może mieć następujące właściwości:
 • skraca czas potrzebny do zaśnięcia;
 • poprawia długość oraz jakość snu;
 • zmniejsza stany lękowe;
 • uspakaja;
 • wycisza;
 • działa jak antydepresant.
Niektóre rośliny tj. rumianek, melisa, waleriana, lawenda, chmiel czy też melisa są składnikami leków na sen. Stosując napary oraz ziołowe tabletki nasenne należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre mogą wchodzić w interakcję z lekami. Jeśli przyjmujemy regularnie lekarstwa warto skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić, jaka herbata na dobry sen może być przez nas stosowana. Niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy zielona herbata utrudnia zasypianie. Podobnie jak herbata czarna zawiera ona bowiem kofeinę mającą właściwości pobudzające. W jej skład wchodzi jednocześnie l-teaina, która znosi efekt kofeiny. Dzięki temu herbata zielona relaksuje oraz uspakaja. Nie powoduje ona jednak senności. Możemy ją spożywać późnym wieczorem, aby się odprężyć. Przed snem nie powinniśmy natomiast spożywać kawy oraz czarnej herbaty. Napary z ziół tj. melisa, rumianek oraz herbata rooibos mogą być podawane także kobietom w ciąży oraz dzieciom. Nie zawierają one kofeiny. Posiadają natomiast właściwości uspokajające oraz wyciszające. Ponadto są łagodne w smaku. Doskonale smakują one także bez cukru czy też miodu. Herbata na sen dla dzieci może być przygotowana wcześniej. Przed podaniem wystarczy ją lekko podgrzać.

Kiedy należy spożywać herbatę, która ma pomóc zasnąć?

Jeśli jesteśmy narażeni na ogromny stres, warto pić herbatki uspokajające w ciągu dnia. Pomogą one nam w walce z napięciem w pracy czy też w życiu prywatnym. Zioła na nerwicę oraz depresję również powinniśmy stosować przez cały dzień. Doskonale wspomagają one leczenie farmakologiczne oraz terapię. W przypadku problemów z zasypianiem, napar z ziół powinniśmy wypić 30-60 minut przed snem. Unikamy także stresu, kłótni oraz zbyt intensywnej aktywności fizycznej, która mogłaby nas pobudzić. Warto pamiętać o tym, aby godzinę przed pójściem spać nie korzystać z urządzeń tj. telewizor, komputer oraz smartphone. Wszelkiego rodzaju zioła na bezsenność również wypijamy najpóźniej pół godziny przed zaśnięciem. Potrzeba bowiem sporo czasu, zanim zaczną one działać. Nie bez znaczenia jest odpowiednie przygotowanie się do snu. Wszelkie problemy oraz troski powinniśmy postarać się odłożyć na bok. Oprócz spożywania naparów z ziół na dobry sen możemy wziąć relaksującą kąpiel z olejkami eterycznymi ułatwiającymi zasypianie czy też włożyć suszone zioła pod poduszkę.

Kiedy herbata na sen nie pomoże?

W większości przypadków przy problemach z zasypianiem oraz bezsennością pomaga herbata na sen. Opinie osób spożywających ją na ok. 30 minut przed pójściem spać napar z ziół są pozytywne. Większość z nich w krótkim czasie może zaobserwować pozytywne zmiany – szybciej oddają się w objęcia Morfeusza oraz rzadziej wybudzają się. Aby picie herbaty przynosiło oczekiwane efekty powinniśmy zadbać o higienę oraz ergonomię snu. Pomieszczenie przeznaczone do nocnego odpoczynku powinno być odpowiednio zaciemnione. Optymalna temperatura w sypialni to osiemnaście stopni. Ogromne znaczenie odgrywa również wygodny materac. Herbaty ziołowe sprawdzą się jedynie w przypadku lekkich lub umiarkowanych problemów ze snem. Niekiedy konieczne jest leczenie farmakologiczne. Np. w przypadku ciężkich stanów lękowych czy też głębokiej depresji powodujących problemy z zasypianiem oraz bezsenność. Leki nasenne powinny być stosowane pod kontrolą lekarza. Konieczna jest wówczas pomoc psychoterapeuty. Lekarstwa na sen stosowane przez dłuższy czas mogą utrwalać problemy z bezsennością oraz powodować problemy z pamięcią.

FAQ

Dlaczego w przypadku depresji lepsze od naparu z dziurawca są suplementy diety?

Dziurawiec posiada właściwości antydepresyjne za sprawą hyperycyny. Niestety nie jest ona rozpuszczalna w wodzie. Dlatego w przypadku depresji powinniśmy sięgnąć po preparaty z dziurawcem, które mają podobne właściwości jak leki przeciwdepresyjne.

Czy herbatę na sen można słodzić?

Herbaty ziołowe tj. melisa czy waleriana są stosunkowo słodkie. Zasadniczo nie ma potrzeby, aby je słodzić. Jeśli do herbaty dodamy cukru, nie straci ona swoich właściwości. Należy jednak pamiętać, że cukier w nadmiarze jest szkodliwy. Warto sięgnąć po zdrowe zamienniki tj. stewia czy erytrytol.

Co zrobić, jeśli herbata na sen nie przynosi pozytywnych skutków?

Aby móc cieszyć się dobrym snem konieczna jest właściwa higiena oraz ergonomia snu. Jeśli herbaty ziołowe ułatwiające zasypianie nam nie pomagają, warto zastanowić się, czy nasza sypialnia jest odpowiednio przygotowana do snu. Jeśli przyczyną problemów z zasypianiem oraz bezsennością są problemy natury psychicznej, powinniśmy skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą.