Biegunka to bardzo dokuczliwa dolegliwość. W jej zwalczeniu pomocna mogą być herbata i zioła. Ważne jednak, aby były właściwie dobrane.
Biegunka to dolegliwość, która może być naprawdę bardzo dokuczliwa. Wiąże się bowiem nie tylko z dużą częstszą potrzebą oddawania stolca, ale może również znacząco osłabiać organizm, także powodować gorączkę oraz dreszcze. Dlatego nigdy nie powinno się jej lekceważyć. Jak sobie z nią radzić?
Sposoby są różne, ale podkreślić warto, że odpowiednio dobrana herbata na biegunkę może zdziałać naprawdę cuda. Stosowanie naturalnych ziół to może skutecznie zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości. Ważne jednak, aby wiedzieć, jakie zioła sprawdzają się tu najlepiej. Pod tym kątem dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się z artykułem: Ziołowa apteczka – czyli jakie zioła lecznicze powinny się w niej znaleźć?
Biegunka – jakie mogą być jej przyczyny?
Biegunka jest dolegliwością, która trwać może nawet kilka dni pozbawiając przez ten czas organizm wody oraz cennych soli mineralnych. O biegunce mówi się w przypadku wystąpienia pasażu trzech lub więcej luźnych bądź płynnych stolców dziennie.
Najczęściej biegunka jest objawem infekcji przewodu pokarmowego, która wywołana może być przez różnego rodzaju wirusy, bakterie oraz pasożyty. Do samego zakażenia dojść może poprzez spożycie zakażonej żywności lub wody bądź poprzez kontakt z osobą zakażoną, najczęściej w wyniku niewłaściwej higieny osobistej. Wyróżnić można kilka rodzajów biegunki.
Biegunka ostra | Ten rodzaj biegunki pojawia się nagle. Jej najczęstszą przyczyną jest spożycie produktu spożywczego zawierającego bakterię, pasożyta bądź toksynę. O ostrej biegunce mówić można w przypadku występowania trzech lub więcej luźnych stolców dziennie. Ostra biegunka trwa nie dłużej niż 14 dni. |
Biegunka uporczywa | W tym przypadku dolegliwość trwa dłużej niż 14 dni i potrzebna jest konsultacja lekarska. Konieczne jest bowiem znalezienie jej przyczyny i zastosowanie odpowiedniego leczenia. |
Biegunka przewlekła | O biegunce przewlekłej mówi się w przypadku oddawania luźnych stolców przez okres przynajmniej 4 tygodni. Przyczyny przewlekłej biegunki mogą być bardzo różne. Ważne jest tu szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia. To często wiąże się nie tylko z samą biegunką, ale również z leczeniem powikłań. Nieleczona biegunka przewlekła może doprowadzić do dużo poważniejszych schorzeń. |
Jak wspomniano, biegunka najczęściej jest objawem różnych infekcji, które wywołane zostały przez bakterie, wirusy bądź pasożyty. Organizmy te znajdować mogą się w zepsutym jedzeniu i wodzie pitnej. Przyczyną biegunki może być także niewłaściwa higiena osobista. Z biegunką można na szczęście często poradzić sobie domowymi sposobami. Idealnie sprawdza się tu herbata i zioła.
Dlaczego biegunka jest niebezpieczna?
Biegunki nigdy nie można lekceważyć. Jej nieleczenie może bowiem doprowadzić do wielu groźniejszych schorzeń. Wskazano już, że typowa ostra biegunka trwa najczęściej kilka dni. Zwykle nie jest ona groźna dla organizmu, jednak pod warunkiem, że będzie się z nią właściwie postępować w pierwszych godzinach od jej wystąpienia.
Jeśli bowiem biegunka zostanie zupełnie zlekceważona lub niewłaściwie leczona, wówczas może być ona bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku dzieci oraz osób starszych. Dlaczego lekceważona biegunka może stać się niebezpieczna? Wynika to z tego, że w czasie jej trwania dochodzi do utraty wody oraz cennych elektrolitów. Taki stan rzeczy doprowadzić może wręcz do odwodnienia organizmu. Najgorsza sytuacja może wystąpić w przypadku lekceważonej biegunki przewlekłej. Mowa tu o dużym osłabieniu, a nawet wyniszczeniu organizmu.
Wymienić można przynajmniej kilka bardzo niebezpiecznych powikłań nieleczonej biegunki. Zaliczyć można do nich odwodnienie, zaburzenia w gospodarce jelitowej, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, a nawet możliwość wystąpienia anemii. Dlatego tak ważne jest, aby biegunki nigdy nie lekceważyć. W szczególności zadbać należy o właściwe nawadnianie organizmu. Idealnie sprawdzi się tu odpowiednia herbata oraz zioła.
Herbata na biegunkę – czy pomaga?
Wspomniano, że w przypadku biegunki niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. Idealnie sprawdzi się tu herbata. Czy pomaga na biegunkę? Oczywiście tak. Istotne jest jednak, aby była odpowiedniego przygotowana.
W przypadku pojawienia się biegunki bardzo dobrym pomysłem będzie spożywanie herbaty z pokrzywy. Ta bowiem bardzo dobrze sprawdza się w przypadku problemów z układem pokarmowym. Herbatę z pokrzywy przygotowywać powinno się z ususzonych i rozdrobnionych liści i łodyg. Ważne, aby była to pokrzywa zebrana w maju lub czerwcu, czyli jeszcze przed okresem kwitnienia.
Samo przygotowanie takiej herbaty nie jest skomplikowane. W tym celu wystarczy zalać 2 gramy ususzonej i rozdrobnionej rośliny wrzącą wodą. Proces parzenia trwa od 3 do 7 minut. Dobrze przygotowana herbata powinna mieć jasnożółty kolor oraz delikatnie pachnieć suszoną pokrzywą. W smaku powinna być słodko-gorzka, delikatna i lekkim posmakiem ziół. W przypadku wystąpienia biegunki powinno się spożywać 3 filiżanki takiej herbaty dziennie. Znakomicie nawadnia organizm oraz poprawia pracę układu pokarmowego.
Oczywiście nie tylko pokrzywa pomaga w przypadku biegunki. Skutecznych jest także wiele innych ziół. Zanim jednak przejdzie się do konkretnych ziół na biegunkę, warto wspomnieć jeszcze o innej herbacie. Zatem jaka jeszcze herbata na biegunkę się dobrze sprawdza? Oczywiście czarna herbata. Bogata jest bowiem w garbniki, które cechują się działaniem ochronnym. Dotyczy to zwłaszcza błony śluzowej żołądka oraz jelit, co niezwykle pomaga w przypadku biegunki.
Jakie herbaty lub zioła pomagają na biegunkę najbardziej?
O tym, jakie herbaty pomagają na biegunkę, już wspomniano. Warto teraz bliżej przyjrzeć się ziołom. Przede wszystkim chcąc zwalczyć biegunkę, powinno się stawiać na rośliny o działaniu zapierającym. Poza tym bardzo dobrze sprawdzają się zioła cechujące się właściwościami rozkurczającymi oraz relaksującymi. Ważne, aby zawierały one w swoim składzie garbniki tak jak czarna herbata na biegunkę. Ich działanie polega na skutecznym uszczelnianiu błony śluzowej jelit, co sprawia, że stolec staje się mniej płynny. Dodatkowo garbniki w herbacie i w ziołach hamują proces rozwijania się wirusów, a także ograniczają wchłanianie toksyn przez organizm.
Mówiąc o ziołach na biegunkę, nie można pominąć tych bogatych w pektyny, które dzięki temu, że wchłaniają wodę, odpowiedzialne są za formowanie stałego stolca. Po jakie zatem konkretnie zioła warto sięgać w celu zwalczenia biegunki? Wśród nich na pewno wymienić można:
- liść babki lancetowatej,
- ziele rdestu ptasiego,
- borówkę czernicę,
- ziele cząbru,
- liść orzecha włoskiego,
- koniczynę polną,
- a także kolendrę.
Poza tymi wymienionymi dobrze sprawdzają się także liść jeżyny, liść maliny, owoc czarnej jagody, ziele przywrotnika oraz ziele bukwicy. Na pewno dobrym rozwiązaniem są wskazane zioła i herbata na biegunkę. Właściwości, jakie wykazują, nie są jednak natychmiastowe. Często poczekać trzeba 2-3 dni na pierwsze efekty. Dlatego z ich spożywaniem nie powinno się zwlekać. Ich szybciej zacznie się je spożywać, tym szybciej organizm poradzi sobie z biegunką. Na koniec wspomnieć jeszcze warto, że zioła i herbaty oczyszczają organizm z toksyn, co także ma swój wpływ na radzenie sobie z biegunką.
FAQ
Czym jest biegunka?
Biegunka to dolegliwość objawiająca się częstą potrzebą oddawania luźnego lub płynnego stolca.
Jakie są przyczyny biegunki?
Najczęstszą przyczyną biegunki jest infekcja wywołana przez różnego rodzaju bakterie, wirusy lub pasożyty.
Czy herbata i zioła pomagają na biegunkę?
Zdecydowanie tak. Dlatego przy jej wystąpieniu warto często spożywać herbatę, zwłaszcza czarną oraz odpowiednio dobrane zioła.
W jaki sposób herbata i zioła pomagają na biegunkę?
Herbata i zioła pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Poza tym uszczelniają błonę śluzową jelit oraz hamują proces rozwoju wirusów.
Herbata na biegunkę – gdzie kupić?
Herbatę na biegunkę najlepiej jest kupować w renomowanym sklepie, który specjalizuje się w tego typu produktach.