Czy wiecie, że Polska jest jednym z największych producentów ziół w Unii Europejskiej?
Legenda mówi, że po wygnaniu z raju Adam był bardzo skruszony i prosił Boga, aby ten mu wybaczył. Bóg nie chciał zmienić swojej decyzji, ale widząc żal Adama, dał mu księgę. Opisane w niej były rośliny leczące wszystkie choroby i dolegliwości ludzkie. Adam rozczarowany wyrzucił ją i od tej pory ludzie sami muszą poznawać rośliny i ich właściwości lecznicze.
Zioła od dawien dawna były stosowane jako leki, przyprawy czy używki. Obecnie znów wracamy do tych cudów natury. W Europie uprawia się około 130 gatunków ziół – głównymi ich producentami są: Francja, Hiszpania, Niemcy, Austria oraz, o czym nie każdy wie – Polska.
W naszym kraju uprawia się 70 gatunków roślin zielarskich – przede wszystkim rumianek pospolity (Chamomilla recutita), miętę pieprzową (Mentha piperita), kozłek lekarski (Valeriana officinalis), dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) i ostropest plamisty (Sylibium marianum). Około 70 procent produkcji przeznaczamy na rynek krajowy – wytwarza się z nich leki roślinne, kosmetyki oraz herbatki ziołowe.