Czym grozi spożywanie zbyt dużej ilości herbaty?

Herbata, a zwłaszcza jej zielona odmiana jest powszechnie uważana za bardzo zdrową. Czy wiesz, że można ją przedawkować?

Z artykułu dowiesz się:
 • Czy można przedawkować herbatę?
 • Jak objawia się przedawkowanie herbaty?
 • O czym należy pamiętać, ustalając dzienną dawkę herbaty?
Sprawdź także temat: Ile suszu do herbaty? Wiele osób myśli, że skoro herbata jest naturalna, to pozostaje ona w pełni bezpieczna dla zdrowia bez względu na dawkę. Nie jest to prawda, a przedawkowanie jej nie jest tak trudne, jak by się mogło wydawać. W jednej filiżance naparu z liści herbacianych jest na tyle dużo kofeiny, że z łatwością można się nią lekko zatruć. Czy wiesz jakie ilości naparu są bezpieczne? Dowiedz się, ile filiżanek herbaty możesz wypić.

Czy można przedawkować herbatę? Ile filiżanek dziennie to za dużo?

W liściach herbaty występuje m.in. naturalna pobudzająca kofeina oraz garbniki. Za możliwość przedawkowania odpowiada głównie ta pierwsza substancja. W jednej filiżance jest jej całkiem sporo, bo ok. 50 mg. To niemal tyle, co w przeciętnej kawie! To oznacza, że wypicie więcej niż 6 filiżanek herbaty (300 mg kofeiny) może prowadzić do kołatania serca, drżenia mięśni oraz odczuwania niepokoju. Młodzież, osoby starsze i cierpiące na nadwrażliwość na kofeinę powinny spożywać jej jeszcze mniej. W zasadzie te grupy nie powinny przekraczać 100 mg kofeiny dziennie. Inną kwestią jest fakt, że bardzo trudno przedawkować kofeinę z herbaty w stopniu, który zagrażałby zdrowiu. Nie można jednak przekraczać łącznych dziennych dawek zawartych w różnorodnych pokarmach. Poniższa tabela prezentuje zawartość tej substancji w popularnych napojach i produktach.
Nazwa produktu Objętość Zawartość kofeiny
Kawa parzona 125 ml 85 mg
Napój energetyczny 330 ml 80 mg
Espresso 30 ml 60 mg
Herbata 150 ml 32 mg
Batonik czekoladowy 30 gramów 20 mg
Gorąca czekolada 150 ml 4 mg
Kawa bezkofeinowa 125 ml 3 mg
Inną potencjalnie niebezpieczną substancją w herbacie są garbniki. Odpowiadają one za kolor naparu i są odpowiedzialne za osad na zębach. Badania pokazują, że mogą one mieć wpływ na zmniejszone przyswajanie żelaza, a tym samym przyczyniać się do zapadania na anemię. Wpływ ten jest jednak znikomy i wręcz nie sposób wypić tyle naparu, aby spowodować ciężkie zmiany. Oczywiście w przypadku osób zdrowych.

Czy można przedawkować zieloną herbatę oraz inne jej rodzaje?

Myśląc o spożyciu zbyt dużej ilości herbaty, mamy zwykle na myśli herbatę czarną. Ten rodzaj kojarzy się z wysoką zawartością kofeiny i dużą mocą. Co z pozostałymi odmianami herbat? Czy przedawkowanie np. China Teardrop jest możliwe? Oczywiście, że tak! Wbrew powszechnym opiniom zarówno zielona, jak i inne rodzaje herbaty pochodzą z dokładnie tej samej rośliny. Oznacza to, że w składzie każdej z odmian znajduje się mniej-więcej taka sama dawka kofeiny. Każdy typ herbaty można przedawkować.

Przedawkowanie herbat ziołowych (naparów ziołowych)

Wiesz już, że można przedawkować herbaty, ale co z naparami z ziół i innych roślin i grzybów, np. huby brzozowej? Odpowiedź brzmi: to zależy. Huba jest bezpieczna w każdej dawce, jednak istnieje wiele ziół, których lepiej unikać w nadmiarze. Np. owoc senesu w nadmiernych ilościach może powodować odwodnienie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej. Ta roślina może mieć również zły wpływ na kobiety w ciąży i chore. Przed zastosowaniem zioła warto więc zapoznać się z przeciwskazaniami do jego stosowania i bezpieczną dawką.

Jakie są objawy przedawkowania herbaty?

Do najczęstszych objawów przedawkowania kofeiny należą bóle i zawroty głowy, a także rozdrażnienie, kołatanie serca i problemy z układem pokarmowym. Symptomy te występują zwykle po niewielkim przedawkowaniu kofeiny, czyli po ok. 500 mg. W przypadku ciągłego przekraczania dawki lub przedawkowania w znacznym stopniu mogą wystąpić również objawy zagrażające życiu. Należą do nich drgawki, wymioty, drżenie mięśni i halucynacje. W przypadki ich wystąpienia, niezależnie od ich nasilenia, należy skonsultować się z lekarzem.

Lekkie objawy zatrucia kofeiną:

 • Zawroty i bóle głowy,
 • Biegunka,
 • Bezsenność,
 • Bóle głowy,
 • Gorączka,
 • Drażliwość,
 • Pragnienie.

Ciężkie objawy zatrucia kofeiną:

 • Problemy z oddychaniem,
 • Wymioty,
 • Halucynacje,
 • Dezorientacja,
 • Ból w klatce piersiowej,
 • Nieregularne rytmy serca,
 • Mimowolne ruchy mięśni,
 • Napady drgawek.

Umiar w spożywaniu herbaty — o czym należy pamiętać?

Herbata zawiera w sobie wiele aminokwasów, witamin, składników mineralnych oraz flawonoidów. Taki skład sprawia, że jest uważana za zdrową, a jej picie polecane jest podczas choroby i w stanach osłabienia. Oczywiście prawdą jest, że doskonale sprawdza się w takich sytuacjach, jednak należy zadbać o to, aby nie wypić jej zbyt dużo.

Nie przekraczaj zalecanej dawki kofeiny

Spożywanie herbaty w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na zdrowie i pozwala na optymalne nawodnienie organizmu. Jaka dawka herbaty jest bezpieczna? Wszystko zależy od tego, jakie produkty spożywa się w ciągu dnia. Należy uważać przede wszystkim na kawę, napoje energetyczne i tabletki z kofeiną. Całość jadłospisu powinno się ułożyć tak, aby nie przekroczyć dziennie dawki 300-400 mg kofeiny w przypadku zdrowej osoby. Znacząco powinny ją jednak ograniczyć dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży i w czasie laktacji.

Nie lekceważ uczucia niepokoju

Jednym z objawów przedawkowania kofeiny jest drażliwość oraz niepokój. Niestety, wiele osób nie wiąże tych objawów z nadmiernym spożyciem herbaty. Sięgają przez to po kolejną filiżankę w celu zrelaksowania i wyciszenia. To spory błąd, ponieważ wypicie następnej dawki kofeiny może tylko dodatkowo nasilić objawy. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej napić się wody i poczekać, aż symptomy same ustąpią.

Nie pij herbaty jeśli masz problemy trawienne

Chyba każdy wie, że kawa podrażania żołądek i nie spożywa jej w przypadku problemów z trawieniem. Co jednak z herbatą? Jest ona wręcz przez niektórych zalecana w przypadku niestrawności i innych niedogodności ze strony układu pokarmowego. Niestety, spożywając zawartą w herbacie kofeinę, można tylko pogorszyć sytuację. Czarna herbata zawiera aż 70 mg kofeiny w 250 ml, a jej zielony odpowiednik niewiele mniej, bo ok. 45 mg. W sytuacjach problemów żołądkowych najlepiej postawić na napary z ziół, np. mięty. Takie napoje z pewnością poprawią trawienie i zmniejszą uczucie przepełnienia.

Uważaj na herbatę, jeżeli cierpisz na anemię lub przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe

Zawarte w herbacie garbniki mogą zaburzać wchłanianie żelaza do krwi. W przypadku zdrowych osób nie jest to niebezpieczne, jednak może wpływać niekorzystnie na osoby z anemią. Na wysokie spożycie napoju powinny uważać osoby pozostające na dietach roślinnych, przujmujące w pokarmie małe ilości tego pierwiastka. Nawet niewielki jego ubytek może spowodować u nich spore szkody dla zdrowia. Herbaty powinny także unikać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Napar z liści zawiera bowiem spore ilości witaminy K, która osłabia działanie leków oraz może prowadzić do tworzenia się groźnych skrzepów.

FAQ

Czy można przedawkować herbatę?

Herbatę, jak każdą substancję ,można przedawkować. Nie jest to wcale takie trudne, ponieważ filiżanka naparu zawiera ok. 50 mg kofeiny, podczas gdy zalecana dzienna dopuszczalna dawka wynosi 300 mg. Uznaje się, że 500 mg kofeiny dziennie to przedawkowanie.

Jak objawia się przedawkowanie herbaty?

Przedawkowanie herbaty opiera się głównie na nadmiernym spożyciu kofeiny. Symptomami spożycia zbyt dużej ilości tej substancji są najczęściej bóle głowy, kołatanie serca, drażliwość i problemy żołądkowe. W przypadku ciężkich zatruć mogą również wystąpić problemy z oddychaniem, wymioty, a nawet halucynacje.

Jaka dawka herbaty dziennie jest optymalna?

W jednej filiżance herbaty jest ok. 50 mg kofeiny. Za bezpieczną dawkę tej substancji uważa się 300 mg, tak więc bez przeszkód można wypić do 6 filiżanek herbaty dziennie.