Magiczna herbata z lipy – to nie lipa!

Lipa to drzewo, które może dumnie rosnąć nawet przez kilkaset lat. Jeżeli będziemy regularnie popijać herbatę lipową, to i my będziemy żyć bardzo długo i zdrowo!

Czy zwykłe drzewo może nam pomagać?

Miesiąc lipiec wziął swoją nazwę właśnie od lipy – to wtedy drzewo kwitnie. Letnie kwiaty lipy pięknie pachną i są miododajne. Wydawać by się mogło, że lipa to drzewo jak każde inne. Jednak nic bardziej mylnego! Zielarze (a także producenci leków!) wykorzystują w głównej mierze kwiatostan dwóch gatunków lipy: drobnolistnej oraz szerokolistnej. Najlepsze są kwiatostany z drzew, które rosną z dala od drogi oraz innych zanieczyszczonych miejsc. Kiedy zbierać lipę na herbatkę? Najlepiej na samym początku jej kwitnienia, podczas suchej pogody. Następnie kwiatostany suszymy – jednak nie na słońcu, lecz w zacienionym miejscu. Właściwie wysuszony kwiat poznamy po przyjemnym miodowym zapachu oraz żółtobiałym kolorze. Już wiemy co zbierać i kiedy – sprawdźmy, dlaczego warto to robić!

Dlaczego lipa jest taka zdrowa?

Lipa zawdzięcza swoje zbawienne w skutkach działanie przede wszystkim prozdrowotnym substancjom, których w kwiatostanie lipy znajdziemy od groma, m.in. są to:
  • Witamina C
  • Witamina PP
  • Sole mineralne
  • Kwasy organiczne
  • Garbniki
  • Śluzy
  • Fitosterole
  • Flawonoidy
  • Olejki eteryczne
Wszystkie te substancje zebrane w jednym naparze powodują, że działanie herbaty z lipy jest wielorakie: wpływa ona na nas moczopędnie (dzięki czemu szybciej pozbywamy się z organizmu toksyn), lekko rozkurczowo oraz pobudzająco na produkcję soków żołądkowych.

Z lipą pozbędziesz się problemów trawiennych

Właśnie to zwiększone wydzielanie soków żołądkowych pomoże nam w przypadku zaburzeń metabolicznych lub trawiennych. Wypita herbata lipowa zmniejszy napięcie mięśni (działanie rozkurczowe), pobudzi produkcję soków trawiennych, wspomoże przepływ żółci do dwunastnicy. Lipa nie działa w przypadkach problemów trawiennych spektakularnie, ponieważ wszystkie te działania przebiegają bardzo łagodnie – jednak regularne popijanie herbatki z lipy pomoże nam w uregulowaniu całego procesu trawiennego.

Lipa zwalczy każde przeziębienie!

Nie przez przypadek w składzie wielu syropów na ból gardła znajdziemy lipę – ona naprawdę pomaga! Nic dziwnego, że już nasz babcie wykorzystywały kwiaty lipy, żeby leczyć przeziębienie. Lipa załagodzi nie tylko sam ból gardła, ale także pomoże pozbyć się chrypki oraz kaszlu, bo zawarte w lipie śluzy wspomagają odkrztuszanie. Popijanie herbatki z lipy powoduje pocenie, dzięki czemu szybko pozbędziemy się z organizmu toksyn. Lipa działa także moczopędnie – co jeszcze przyspieszy ten proces. Napar z lipy można stosować nie tylko na przeziębienie, ale również w poważniejszych problemach zdrowotnych: przy grypie, anginie, zapaleniu gardła. Ważny jest także fakt, że w lipowych kwiatostanach znajdują się związki śluzowe, które działają niczym naturalna osłonka zmiękczająca działanie innych związków. Uwaga – napotne i moczopędne działanie lipowego naparu może być bardzo intensywne! Dlatego nie zapominajmy o wypiciu w ciągu dnia kilku dodatkowych szklanek wody mineralnej. Nie warto czekać, aż zwykłe przeziębienie rozwinie się w coś gorszego – gdy tylko poczujesz pierwsze objawy choroby, od razu zaparz herbatę z lipy!

Uspokajające działanie lipowej herbatki

Jeżeli odczuwasz ostatnio mocny stres i wszystkim się przejmujesz, to usiądź i napij się herbaty z lipy – na pewno pomoże Ci ukoić nerwy. Herbata lipowa jest zalecana do picia zwłaszcza osobom starszym oraz młodzieży w przypadkach występowania nadmiernej pobudliwości lub stanów napięcia nerwowego. Lipowy napar może łagodzić stres także w innej formie niż herbatka do picia – wlej go do wanny podczas kąpieli, a zaśniesz szybciej i spokojniej niż zwykle!

Wpływ lipy na skórę

Skoro już wspomnieliśmy, że napar z lipy można wykorzystywać w trakcie kąpieli, to wspomnimy również o innych zastosowaniach zewnętrznych tej rośliny. Medycyna naturalna od zawsze wykorzystuje lipę i jej napar do okładów, płukanek, irygacji czy obmywania. Co istotne, lipa nie tylko pomaga naszej skórze w regeneracji, ale także uelastycznia ją i nawilża. Dzięki lipowym zabiegom łatwiej jest również pozbyć się łupieżu. Lipowy napar warto więc stosować w przypadkach świądu skóry, wszelkich podrażnień oraz w przypadkach niezbyt mocnych stanów zapalnych (np. po ugryzieniach owadów). Niektórzy używają także naparu z lipy do usuwania piegów lub dodają go do maseczek na twarz i do włosów.

Jak parzyć herbatkę z lipy?

Pamiętaj: żeby wyciągnąć z rośliny to, co najlepsze dla Twojego zdrowia, musisz wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Dlatego nie zapomnij poniższych wskazówek w czasie zaparzania herbaty lipowej:
  • W ciągu dnia maksymalnie pijemy trzy filiżanki herbatki z lipy – i to też nie jedna po drugiej, a rozłożone w czasie, pomiędzy posiłkami.
  • Do filiżanki wsypujemy jedną łyżkę stołową suszonego kwiatostanu lipy i zalewamy wrzątkiem – nie dopuszczamy jednak do tego, żeby kwiaty gotowały się w wodzie.
  • Filiżankę zakrywamy pokrywką i odczekujemy 20 minut, pozwalając herbatce porządnie się zaparzyć.
  • Po zaparzeniu lipę odciskamy łyżeczką na sitku – najlepiej do ostatniej kropelki! Jeżeli korzystamy z herbaty w torebkach, to po prostu wyciskamy je palcami po przestudzeniu.
  • Herbatkę z lipy słodzimy… miodem lipowym! Miód dodajemy dopiero, gdy napar jest przestudzony i ma temperaturę ok. 40 stopni.
  • Oprócz miodu do smaku herbaty lipowej pasuje także sok malinowy oraz cytryna.
Herbatka z lipy jest świetnym sposobem na przeziębienie, problemy skórne oraz trawienne. Wpisz ją do swojego jadłospisu na stałe i ciesz się zdrowiem!