Ile suszu do herbaty?

Dla uzyskania dobrego naparu herbacianego bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie suszu. To między innymi od jego ilości zależeć będzie smak naszej herbaty.

Nie należy go sypać zbyt dużo – w przypadku zielonych herbat przedawkowanie suszu może ujemnie odbić się na smaku. Ogólna zasada mówi, że wsypuje się jedną łyżeczkę herbaty na jedną filiżankę. Jeśli dysponujemy herbata łamaną to wsypujemy płaską łyżeczkę, jeśli liściastą to wsypujemy czubatą łyżeczkę. Zaparzając herbatę w czajniczku możemy wsypać dodatków jedną łyżeczkę suszu – „na czajnik”.

Dobrym zwyczajem jest parzenie herbaty w czajniczkach. Należy jednak pamiętać, aby przed zalaniem herbaty czajniczek podgrzać wlewając do niego na kilka chwil gorącą wodę. Po chwili wylewamy ją, wsypujemy herbatę i zalewamy wodą o odpowiedniej temperaturze. Do parzenia herbaty nadają się czajniczki ze wszystkich materiałów, z wyjątkiem plastikowych, które mogą zmieniać smak herbaty.

Bardzo ważny jest kształt i wielkość czajniczka w którym przygotowywany ma być napar. Najlepsze są czajniczki okrągłe i pękate, które pozwalają na swobodne rozwijanie się liści herbaty podczas zaparzania.