Czy herbata odwadnia nasz organizm – od czego to zależy

Przyjęło się mówić, że kawa ma właściwości diuretyczne, czyli odwadniające. Jak natomiast jest z herbatą? Czy herbata odwadnia? Z artykułu dowiesz się:
  • jakie są objawy odwodnienia,
  • czy odwodnienie może zagrażać życiu,
  • ile płynów wypijać o każdej porze roku,
  • czy herbata odwadnia,
  • jakie rodzaje herbaty odwadniają w największym stopniu?
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów każdego dnia jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. Niemniej jednak nie wszystkie napoje nawadniają w tym samym stopniu, a niektóre wręcz posiadają właściwości diuretyczne, prowadząc do zwiększenia ilości wydalanego z organizmu moczu, a tym samym wody. Jak natomiast jest w przypadku herbaty? Sprzyja nawodnieniu, czy odwadnia? W tym temacie czytaj także: Czy warto pić gorącą herbatę latem?

Objawy odwodnienia – najczęściej spotykane

Objawy odwodnienia nie są jednolite i w dużej mierze zależą do stopnia, w jakim z organizmu zostały wydalone płyny. W początkowej fazie najczęściej w ogóle nie odczuwamy symptomów odwodnienia, choć sygnałem ostrzegawczym może być wzmożone pragnienie. To najczęściej towarzyszy nam latem, zwłaszcza w upalne dni, lecz może się pojawić w każdym momencie. Poniższa tabela przedstawia wczesne, późniejsze oraz zaawansowane objawy odwodnienia, które zdecydowanie warto poznać:
Faza odwodnienia Objawy
Wstępna – wzmożone uczucie pragnienia, – sucha i zimna skóra, – suche usta i oczy,
Umiarkowana – zmęczenie, – ból głowy, – zawroty głowy, – rzadsze oddawanie moczu,
Zaawansowana – zatrzymanie moczu, – bardzo sucha skóra, – podwyższone tętno, – nerwowość, – omdlenia.
Odwodnienie to stan, który bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu lub życiu, dlatego jeśli pojawią się niepokojące objawy, zwłaszcza z fazy zaawansowanej, należy pilnie zgłosić się do lekarza. Podstawą działania jest bowiem efektywne nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie elektrolitów, czego zwykle nie jesteśmy w stanie zrobić w domowych warunkach.

Czy odwodnienie może zagrażać życiu?

young adult woman with long hair using smartphone 2021 12 09 06 10 05 utc Odwodnienie wiąże się nie tylko z nadmierną utratą wody, ale również elektrolitów. Nie jest to stan, do którego dochodzi nagle, choć w niektórych przypadkach – np. gdy występują intensywne wymioty bądź biegunka – do nadmiernej utraty wody może dojść w ciągu kilku godzin. Pierwsze objawy odwodnienia nie są charakterystyczne, dlatego często zdarza nam się je bagatelizować. Tymczasem symptomy zaawansowane mogą pojawić się w momencie, gdy niedobór wody w organizmie wynosi ok. 2%. Odwodnienie to stan, który zagraża w sposób bezpośredni naszemu zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu. Prowadzi do poważnych konsekwencji, w tym m.in.:
  • zaburzenia pracy nerek – na skutek niewydalania toksyn z organizmu,
  • zaburzenia pracy układu nerwowego,
  • wstrząsu krwotocznego – związanego z nadmiernym spadkiem ciśnienia tętniczego,
  • napadów padaczkowych,
  • udaru słonecznego – zwłaszcza w upalne dni.
Warto pamiętać, że problem odwodnienia może dotyczyć osób w każdym wieku, w tym małych dzieci oraz seniorów. Najczęściej mamy z nim do czynienia latem, gdy wskutek wysokich temperaturach nasz organizm wydala wodę nie tylko w postaci moczu, lecz również potu. Niemniej jednak do odwodnienia może dojść w każdym momencie, na skutek przyjmowania niewystarczających ilości płynów bądź występowania ostrych stanów zapalnych, prowadzących do niekontrolowanych wymiotów czy biegunek.

Ile płynów powinniśmy pić w zimie, a ile w lecie?

Eksperci stoją na stanowisku, że każdego dnia powinniśmy wypijać minimum 1,5-2 litry płynów, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom nawodnienia. Ilość ta jest nam niezbędna o każdej porze roku, jednak pamiętajmy, że stanowi ona pewne minimum. Latem pocimy się o wiele intensywniej, dlatego możemy ją zwiększyć nawet do 2,5-3 litrów na dzień. Oczywiście, wiele zależy od prowadzonego przez nas stylu życia. Osoby aktywne powinny wypijać większe ilości wody czy innych napojów każdego dnia, tymczasem osobom prowadzącym siedzący tryb życia zwykle wystarczają sugerowane ilości minimalne. Nadmierne nawadnianie organizmu również nie jest wskazane, gdyż może prowadzić do intensywnej utraty elektrolitów. Co istotne, płyny przyjmujemy nie tylko w postaci wody, herbaty czy kawy. Dostarczymy je do organizmu, spożywając owoce i warzywa, soki czy zupy. Jednocześnie warto pamiętać, że niektóre napoje mają właściwości odwadniające, a więc powodują zwiększoną utratę płynów.

Czy herbata odwadnia?

woman making fruity tea in tea pyramid bag in whit 2022 11 24 17 57 50 utc Niektórzy uważają, że herbata odwadnia, inni wręcz przeciwnie, że zwiększa nawodnienie organizmu. Jak jest w rzeczywistości? Na początek warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę są napoje odwadniające, aby móc ocenić, czy herbata do nich należy. Otóż pod pojęciem napojów odwadniających należy rozumieć takie, które działają moczopędnieMają one tendencję do odciągania wody z tkanek organizmu, a dodatkowo robią to w stosunkowo krótkim czasie. Z łatwością zauważymy, że po wypiciu kubka kawy czy szklanki piwa już w ciągu godziny musimy skorzystać z toalety. Kawa zawiera kofeinę, która znana jest właśnie z działania diuretycznego. Tymczasem herbata zawiera w głównej mierze teinę, która, podobnie jak kofeina, działa moczopędnie. Niemniej jednak, to czy herbata odwadnia, będzie zależało w dużej mierze właśnie od zawartości teiny w konkretnym jej rodzaju. Ponadto warto mieć świadomość, że teina nie wchłania się tak łatwo jak kofeina, zatem jej działanie jest nieco opóźnione. Picie umiarkowanej ilości herbaty z pewnością nie przyczyni się do odwodnienia organizmu. Eksperci są zdania, że należałoby wypijać co najmniej 10 czarnych, mocnych herbat każdego dnia, a do tego pomijać inne płyny, aby mówić o ryzyku odwodnienia. Różnorodne dodatki do herbaty, takie jak mleko, cukier czy miód nie prowadzą do zwiększenia efektu diuretycznego, a tym samym nie przyczyniają się do zwiększonego wydalania wody z organizmu.

Jaka herbata najbardziej nawadnia?

Nawadnianie organizmu to niezwykle istotna kwestia – jeśli dużo się pocimy lub nasze menu jest ubogie w świeże warzywa i owoce bądź zupy, warto sięgać po herbaty, które nawadniają w największym stopniu. Są to przede wszystkim herbaty owocowe – wiele osób zastanawia się, czy herbata owocowa nawadnia? Odpowiedź brzmi tak, gdyż zawiera niewielkie ilości teiny. Należy jednak pamiętać, że mowa o wysokiej jakości mieszankach, a nie o czarnych herbatach aromatyzowanych. Zalewając gorącą wodą płatki hibiskusa czy owoce dzikiej róży, nawodnimy organizm w mniej więcej tym samym stopniu, co wypijając szklankę czystej wody. Wiele wątpliwości pojawia się również na gruncie tego, czy herbata zielona odwadnia. Zawiera ona co prawda sporą ilość pobudzającej i moczopędnej teiny, jednak picie zielonej herbaty w umiarkowanych ilościach z pewnością nie doprowadzi do odwodnienia organizmu. Zaleca się, aby nie przyjmować więcej, niż 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, u których łatwiej o odwodnienie organizmu. Niemniej jednak, chcąc zapewnić sobie jak najlepsze nawodnienie, warto sięgnąć po różnego typu herbaty ziołowe. Wśród nich górują mięta, melisa oraz rumianek. Nie tylko świetnie nawadniają, lecz wykazują także szereg właściwości prozdrowotnych. Tutaj ponownie – mówimy o wysokiej jakości mieszankach ziół, a nie herbatach aromatyzowanych, które zawierają w sobie niewielkie ich ilości.  

Jaka herbata najlepiej nawadnia?

W nawodnieniu organizmu najlepiej pomaga herbata owocowa lub ziołowa. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to czarnych herbat aromatyzowanych, które mają jedynie smak owoców czy ziół.

Dlaczego herbata może odwadniać organizm?

Składnikiem występującym w herbacie, który wykazuje działanie moczopędne, jest teina. To ona przyczynia się do nadmiernego wydania płynów z organizmu.

Ile herbat dziennie można wypić, aby nie doprowadzić do odwodnienia?

Mając na uwadze wyłącznie kwestię odwodnienia organizmu, ilość sugerowanych, mocnych herbat z wysoką zawartością teiny jest naprawdę duża. Ryzyko odwodnienia znacząco wzrasta bowiem dopiero w momencie, gdy wypijemy ich ok. 10.