Melisa – kiedy warto ją pić i jakie są jej właściwości?

Melisa – napar ze zwykłej rośliny z niezwykłymi właściwościami. Kiedy warto ją pić? Jak wpływa na zdrowie?

Melisa lekarska, nazywana także rojnikiem, to jedno z najbardziej znanych ziół. Była używana już za czasów starożytnych, jednak wtedy wykorzystywano głównie jej liście. Obecnie częściej stosuje się napary, ze względu na szereg ich prozdrowotnych cech. Najczęściej melisy używa się na problemy ze snem lub niespokojność. Czy jednak to jedyne jej właściwości? Melisa ma wiele mniej znanych zalet, które warto poznać, czytając poniższy artykuł. Dowiesz się z niego:
  • czym jest melisa i gdzie zazwyczaj rośnie,
  • jakie dokładnie działanie ma to zioło, skąd biorą się jego właściwości uspokajające,
  • ile razy dziennie powinno stosować się herbatę z melisy,
  • czy melisa może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży,
  • czy dzieciom można podawać ten ziołowy napar,
  • jakie są przeciwwskazania do picia melisy? Kiedy należy z tego zrezygnować?
Już od setek lat wiadomo, że zioła potrafią wpłynąć pozytywnie na człowieka. Niektóre z nich wspomagają różne narządy, np.: tarczycę, wątrobę, jelita. Inne okazują się pomocne w koncentrowaniu uwagi lub walce z bezsennością. Dlatego zioła od dawna są ważnym elementem medycyny ludowej. O ich właściwościach wiedziały nie tylko nasze babcie, ale także osoby przed nimi. Dziś, przy obecnym postępie technologicznym, nie jest niespodzianką, że rośliny zielne mogą przynieść wiele korzyści organizmowi. Melisa jest należy do tych najpowszechniej znanych. Ma ona działanie uspokajające, pomaga się odprężyć i wyciszyć. Jest jednak jeszcze wiele rzeczy, których można się o niej dowiedzieć. Gdzie rośnie? Czy może być niebezpieczna? Dowiedz się więcej na temat pospolitego, a jednak niezwykłego, zioła. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat melisy w wersji wzbogaconej o chmiel i kardamon, przeczytaj też: Melisa z chmielem i kardamonem od LOYD

Czym jest melisa i gdzie rośnie?

Melisa lekarska jest rośliną wieloletnią o zielonych liściach i małych, białych kwiatach. Mogą mieć one żółte lub niebieskawe odcienie. Kwiaty te są miododajne i bardzo chętnie zapylane przez pszczoły, stąd też inna nazwa melisy – „pszczelnik” lub „rojownik lekarski”. Liście melisy z wyglądu podobne są do tych mięty. Pachną intensywnie, daje się w nich wyczuć nutę cytryny. Choć może to być zaskoczeniem, melisa pochodzi z Afryki, Azji, a także Europy Południowej. To właśnie w tych rejonach rośnie dziko. Znajdziemy ją w Kazachstanie i na Kaukazie. Obecnie jest powszechnie znana i uprawiana na całym świecie. Można ją zakupić w niemal każdym sklepie spożywczym, zielarskim lub aptece.

Uspakajające właściwości melisy – jakie dokładnie działanie ma to ziele?

Niepozorna melisa lekarska jest źródłem wielu substancji chemicznych, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Można do nich zaliczyć m.in.:
  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • olejek melisowy,
  • kwasy fenolowe.
Kwasy fenolowe mają silne właściwości przeciwutleniające. Likwidują one działanie wolnych rodników – niesparowanych elektronów w cząsteczkach, które mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, cukrzycy, schorzeń neurologicznych lub przyspieszać procesy starzenia. Picie melisy zawierającej kwasy fenolowe (m.in. ferulowy, rozmarynowy, kawowy) pomoże więc w zapobieganiu wielu chorobom oraz starzeniu się skóry. Innym składnikiem wchodzącym w skład melisy jest olejek melisowy. Jest to olejek eteryczny o wielu właściwościach. Działa przeciwwirusowo, co pomoże w osłabieniu i narażeniu szczególnie na infekcje wirusowe. Stosowany na skórę może także wspomagać w walce z wirusem opryszczki. Inną właściwością tej substancji jest działanie rozluźniające i rozkurczowe. Odpręża on mięśnie gładkie, które budują przewód pokarmowy. Dlatego też melisa jest dobrym rozwiązaniem na wzdęcia czy bóle brzucha. Melisa może być stosowana na wiele dolegliwości, jednak najczęściej sięgamy po nią w chwili stresu i zdenerwowania. Zioło uspokaja bicie serca, pomniejsza stres, a nawet może zaradzić kolce nerwowej. Melisa pomoże także na bóle głowy czy bezsenność, bywa także stosowana pomocniczo do walki z depresją. Podsumowując, jednym z wielozadaniowych ziół jest melisa – właściwości tej rośliny sprawiają, że pomoże ona w walce ze zdenerwowaniem, bezsennością, bólami głowy czy brzucha. Może także przydać się podczas kolek nerwowych czy wzdęć. Choć melisa lekarska jest najbardziej rozpoznawanym gatunkiem, warto przyjrzeć się także roślinie, jaką jest melisa cytrynowa. Wyglądem przypomina ona swoją poprzedniczkę. Jej cechą charakterystyczną jest mocno cytrynowy zapach. Obie rośliny są bardzo do siebie podobne, jednak ich właściwości nieco się od siebie różnią. Czym? Wątpliwości rozwiąże tabela:
NAZWA ROŚLINY WŁAŚCIWOŚCI
Melisa lekarska Ma właściwości uspokajające, pomaga w rozluźnieniu i likwidacji stresu. Pomocna przy zwalczaniu bezsenności.
Melisa cytrynowa Odpowiednia do leczenia nerwicy, przewlekłego zmęczenia oraz bezsenności, łagodzi menstruacyjne bóle i inne stany bólowe.
 

Ile razy dziennie należy pić herbatę z melisy?

Działanie tej rośliny okazuje się nieocenione – pozytywnie wpływa zarówno na ciało, jak i umysł, jest także tańszym zamiennikiem leków na uspokojenie. Zalety tego zioła mogą sprawić, że będziemy chcieć często je pić. Jest to działanie jak najbardziej pochwalane – profilaktyczne spożywanie naparu z melisy pomaga w obniżeniu ryzyka wielu chorób. Należy jednak być świadomym, że każda rzecz, nawet o działaniu prozdrowotnym, w nadmiarze może stać się niebezpieczna. Melisę, jak wszystko inne, można przedawkować. Zaleca się picie maksymalnie 2-3 filiżanek naparu dziennie. Warto wykształcić sobie nawyk spożywania go o określonej porze – nawet jeden kubek może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Zioło występuje także w smacznych wariantach smakowych, np. z chmielem i kardamonemJeśli smak melisy nam nie odpowiada, być może wersja z dodatkami okaże się przyjemniejsza do wypicia. Czym objawia się przedawkowanie tego zioła? Do najczęstszych objawów wypicia zbyt dużej ilości melisy należą bóle brzucha, nudności, wymioty, a także zawroty i bóle głowy. Przy stosowaniu naparu na skórę, do objawów przedawkowania należą świąd, zaczerwienienie, podrażnienie smarowanej okolicy lub wysypka.

Czy herbata z melisy jest wskazana dla kobiet w ciąży?

Kobiety w stanie błogosławionym mogą martwić się, czy zioło nie będzie powodować powikłań w rozwoju płodu. Uważa się jednak, że melisa w ciąży jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pić w rozsądnych ilościach melisę w ciąży. Przy zachowanym umiarze, nie pojawić się ryzyko powikłań.

Czy dzieci mogą spożywać napar z melisy?

Dorośli są w stanie uspokoić swoje nerwy, sięgając po napar z melisy. A co w przypadku dzieci? Czy jest to bezpieczne? Podanie tego zioła może być szczególnie kuszące, jeśli pociecha większość czasu spędza w złości. Czy to może zaszkodzić? Bez obaw. Melisa dla dzieci, nawet tych młodszych, jest nieszkodliwa. Napar może przynieść nawet korzyści – będzie skutecznie łagodził kolki i bóle związane z wyrastaniem zębów. Może też ograniczyć rozdrażnienie i problemy ze snem. Melisę można podawać dziecku od skończenia czwartego miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że dawki dla maluchów powinny być nie większe niż 1/3 łyżeczki suszonych liści. Po przyrządzeniu naparu należy podawać go 1-3 razy na dobę.

Przeciwwskazania do picia melisy

Pomimo swoich pozytywnych właściwości, melisa nie jest ziołem dla wszystkich. Należy się jej wystrzegać, gdy występują u nas objawy takie jak: zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, wrażenie ucisku w gardle po wypiciu, pojawianie się wysypek i pokrzywek alergicznych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Czym jest melisa?

Melisa lekarska jest rośliną wieloletnią o zielonych liściach i małych, białych kwiatach. Liście melisy z wyglądu podobne są do liści mięty. Pachną intensywnie, daje się w nich wyczuć nutę cytryny. Roślina ma właściwości uspokajające.

Jakie są właściwości melisy?

Właściwości tego zioła sprawiają, że pomoże ono w walce ze zdenerwowaniem, bezsennością, bólami głowy czy brzucha. Może także przydać się podczas kolek nerwowych czy wzdęć.

Jakie są najczęściej spożywane rodzaje melisy?

Najczęściej spożywane są melisa lekarska i melisa cytrynowa.

Czy melisa jest bezpieczna dla dzieci?

Melisa jest bezpieczna dla dzieci. Należy jednak pamiętać, aby podawać ją najmłodszym w rozsądnych ilościach.

Czy melisę mogą spożywać kobiety w ciąży?

Tak, kobiety w ciąży mogą spożywać melisę.

Jakie są przeciwwskazania do picia melisy?

Należy się jej wystrzegać, gdy występują u nas zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, wrażenie ucisku w gardle po wypiciu, wysypki oraz pokrzywki alergiczne.