Jak zaparzyć siemię lniane

siemię lniane na co pomaga
Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego z powodu wielu funkcji prozdrowotnych zaliczane są do superfoods. Zawierają szereg substancji odżywczych, które mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy, oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Nasiona lnu mielonego działają korzystnie na pracę mózgu oraz na kondycję skóry, włosów i paznokci. Można je spożywać bezpośrednio lub w formie naparu. Jak zaparzyć siemię lniane, aby oddało nam wszystkie swoje właściwości lecznicze? Siemię lniane od wieków wykorzystywane było jako zielarski środek leczniczy. Len uprawiano w starożytnym Egipcie, Chinach i Babilonie około 3000 lat p.n.e. Są dwa rodzaje siemienia lnianego: brązowe oraz złote. Oba posiadają podobne właściwości, ale ze względu na niższą cenę częściej wykorzystywane jest siemię brązowe. Siemię lniane nie ma wyraźnego smaku. Po zalaniu wodą pęcznieje i wytwarza śluz. Można je spożywać bezpośrednio jako dodatek do potraw, w postaci zmielonej lub w formie naparu.

Siemię lniane na co pomaga

Ziarno lnu o wielkości 2-3 mm zawiera błonnik, lignany, kwasy tłuszczowe omega-3 (bardzo korzystny stosunek kwasów omega 6 i omega 3), białka (20-30 proc.), witaminy C, witaminy E, witaminy B1, B2, B3, B5, B6, kwas foliowy, magnez, miedź, cynk, mangan i fosfor. Nasiona składają się dwóch rodzajów błonnika – rozpuszczalnego (20-40 proc.) i nierozpuszczalnego (60-80 proc.). Jedna łyżka siemienia lnianego dostarcza 3 g błonnika, co stanowi 8-12 proc. zalecanej dziennie porcji włókna pokarmowego. Błonnik rozpuszczalny absorbuje wodę, powodując wiązanie treści przewodu pokarmowego, przez co dłużej odczuwana jest sytość po posiłku, co przekłada się na zahamowane apetytu. Badania wykazały jego korzystny wpływ na obniżanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Błonnik nierozpuszczalny powoduje zwiększanie objętości mas kałowych, dzięki czemu ruchy perystaltyczne jelit są silniejsze, a wypróżnienia bardziej regularne. Ten rodzaj błonnika pomaga zapobiegać zaparciom. Nasiona lnu mielonego działają korzystnie na pracę mózgu oraz na kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Właściwości przeciwnowotworowe

Siemię lniane jest najbogatszym źródłem lignanów i zawiera ich kilkaset razy więcej niż inne rośliny. Lignany to roślinne związki bioaktywne, które wpływają pozytywnie na układ krążenia, redukują ryzyko zachorowania na  chorobę wieńcową i miażdżycę. Łagodnie regulują pracę układu hormonalnego, dlatego są polecane kobietom w okresie menopauzy. Mogą redukować ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika. Lignany wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Przyczyniają się również do zmniejszenia poziomu „złego” cholesterolu LDL oraz glukozy we krwi, chronią przed osteoporozą oraz hamują rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Nasiona siemienia lnianego wykorzystywane są w takich schorzeniach, jak stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy, dolegliwości skórne (czyraki, owrzodzenia lub ropnie), zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej oraz profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Śluzy znajdujące się w nasionach lnu powlekają błonę śluzową żołądka, przełyku oraz części dwunastnicy. Chronią ją przed niekorzystnym działaniem kwasu solnego i zmniejszają odczyn zapalny. Dzięki zawartości kwasów omega-3, czyli kwasu linolenowego, siemię lniane przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Z cząsteczek kwasów linolenowych powstają związki, które wpływają na obniżenie napięcia ścian naczyń krwionośnych. Siemię lniane do picia przyczynia się do regulowania pH w przewodzie pokarmowym.

Siemię lniane jak przygotować

Jeżeli stosujemy siemię lniane w problemach z wypróżnianiem, powinniśmy spożywać 2-3 razy dziennie łyżkę stołową nierozdrobnionych lub zgniecionych nasion (powłoka nasienna jest zmiażdżona z około 150 ml płynu).W kuracji przeciwzapalnej sporządzamy kleik lniany z 2-3 łyżek rozdrobnionych nasion lnu. W przypadku przyjmowania siemienia lnianego z powodu zawartości kwasu linolenowego zaleca się stosowanie oleju lnianego zamiast nasion mielonych.

Napar z siemienia lnianego

Napar z siemienia lnianego zyskuje na popularności szczególnie wśród osób, które ściśle przestrzegają diety i dbają o zdrowy tryb życia. Siemię lniane do picia pobudza perystaltykę jelit, poprawia pamięć i koncentrację, odżywia i ujędrnia skórę oraz wpływa na budowanie masy mięśniowej. Można je kupić w zasadzie wszędzie, a przy tym zrobienie naparu zajmuje dosłownie chwilę w ciągu dnia. Aby przygotować napar, wsyp dwie łyżeczki mielonego siemienia lnianego do kubka, zalej ciepłą wodą i odstaw na ok. 15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do picia. Napój można pić dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Nie jest wprawdzie najlepszy w smaku, ale jest to cena, którą płacimy za zdrowie. Jeśli korzystasz z ziaren lnu, wystarczy wsypać do szklanki 2-3 łyżki i zalać ciepłą, przegotowaną wodą. Wodę z siemieniem odstawiamy na co najmniej godzinę, choć można również na całą noc. Innym sposobem jest gotowanie siemienia na małym ogniu przez 10-15 minut. Jak długo można pić siemię lniane? Spożywanie siemienia jest bezpieczne i korzystne dla zdrowia. Dlatego nie ma wskazań, jak długo można je pić. W ciągu dnia powinniśmy spożywać nie więcej niż 50 g surowca. Siemienia lnianego nie powinny stosować osoby z alergią na ten produkt, a także takie, które po jego spożyciu odczuwają bóle brzucha, mają wzdęcia, nudności czy świąd skóry. W takich sytuacjach należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.