Czajnik turystyczny – kiedy sprawdzi się najlepiej

czajnik turystyczny

Czajnik turystyczny pozwala cieszyć się gorącym napojem w dowolnym miejscu. Jaki model warto wybrać?

Z artykułu dowiesz się:

 • komu przyda się czajnik turystyczny,
 • ile kosztują czajniki turystyczne,
 • jakie są rodzaje czajników turystycznych,
 • gdzie można je kupić,
 • czy herbata z takiego czajnika smakuje inaczej?


Zakup czajnika turystycznego to doskonała inwestycja dla osób, które często podróżują bądź chcą cieszyć się gorącą herbatą, będąc na działce. Nie jest to co prawda podstawowy element wyposażenia plecaka turystycznego, jednak warto pomyśleć o dobrej jakości czajniku, jeśli podczas dłuższych wypraw nie marzymy o niczym innym, jak o pysznej herbacie czy kawie.

Czytaj także: Czajnik do herbatyczym kierować się przy wyborze?

Czajnik turystyczny – komu się przyda?

Po czajnik turystyczny najchętniej sięgają osoby, które dużo podróżują, nie mając w czasie wypraw dostępu do aneksu kuchennego. Coraz częściej zabieramy go ze sobą również na wakacje, podczas których co prawda nocujemy w hotelu, lecz pokoje nie są wyposażone w czajnik czy innego rodzaju naczynie, w którym można zagotować wodę.

O zakupie wysokiej jakości czajnika turystycznego powinni pomyśleć zwłaszcza miłośnicy kawy i herbaty, jednak przydaje się on również do przygotowania gotowych dań na ciepło. W trudniejszych warunkach, np. pod namiotem, przegotowana woda może też posłużyć do przemywania lub dezynfekowania drobnych ran.

Czajnik turystyczny dedykowany jest też osobom, które w porze wiosennej i letniej sporo czasu spędzają na działce. W przypadku braku pełnego zaplecza kuchennego, urządzenie to okazuje się doskonałym sposobem na przygotowanie ciepłej herbaty lub kawy.

Ile kosztują czajniki turystyczne?

Cena czajnika turystycznego zależy od kilku czynników. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim jego pojemność – większe czajniki są z reguły nieco tańsze, co wynika z faktu, iż zajmują zdecydowanie więcej miejsca w walizce. Za małych rozmiarów modele przyjdzie nam zapłacić trochę więcej. Zwykle jednak wystarczający okazuje się czajnik turystyczny o pojemności 1 litra, którego cena waha się w przedziale od 100 do ok. 400 zł. Ważne są także:

 • waga czajnika,
 • materiał, z którego został wykonany,
 • sposób przegotowywania wody,
 • możliwość składania,
 • dodatkowe elementy wyposażenia, np. zaparzacz.


Tańsze czajniki są stosunkowo ciężkie i nie posiadają składanej rączki. Droższe modele charakteryzują się natomiast niską wagą i wyposażone są w dodatkowe akcesoria, np. pokrywki zwiększające ich efektywność czy pokrowce, w których łatwiej przewozić urządzenie. Chcąc kupić dobrej jakości sprzęt, który posłuży nam przez wiele lat, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 200-300 zł. Niemniej jednak w przypadku, gdy czajnik turystyczny jest nam potrzebny jedynie od czasu do czasu, możemy pomyśleć nad zakupem tańszego modelu.

Jakie są rodzaje czajników turystycznych?

Na sklepowych półkach znajdziemy przeróżne modele czajników turystycznych. Najpopularniejsze z nich przedstawione zostały w poniższej tabeli:

Rodzaj czajnika turystycznego Charakterystyka
Elektryczny Do przegotowania wody w tego typu czajniku będziemy potrzebowali dostępu do prądu. Sprawdzi się on np. w czasie wyjazdu na działkę czy do hotelu, jest stosunkowo tani, lecz jego pojemność wynosi ok. 0,5-1 litra,
Na gaz Do przegotowania wody potrzebne będzie paliwo w postaci gazu. Sprawdzi się on tam, gdzie mamy bezproblemowy dostęp do kuchenki gazowej. Pojemność większości modeli wynosi ok. 1 litra,
Na ognisko Najczęściej wykonany jest ze stali, a jego masa jest stosunkowo duża. Ten model będzie dobrym wyborem na wycieczki plenerowe,
Składany Wykonany jest z silikonowych, plastycznych elementów, dzięki czemu można w łatwy sposób zmniejszyć jego rozmiar. Pojemność takiego czajnika jest jednak niewielka i zazwyczaj wynosi 0,5 litra.

Czajniki turystyczne możemy również podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Ciężki, stalowy czajnik turystyczny na ognisko sprawdzi się w przypadku wycieczek plenerowych, natomiast lekkie, aluminiowe modele najczęściej wymagają zasilania energią elektryczną, dlatego sprawdzą się wyłącznie tam, gdzie mamy dostęp do prądu. Dużą popularnością cieszy się też czajnik turystyczny składany, który zajmuje w walizce niewiele miejsca. Z drugiej strony, za jego pomocą przygotujemy napój dla maksymalnie 2 osób.

Gdzie można kupić czajnik turystyczny?

Wybrane modele czajników turystycznych kupimy przede wszystkim w dobrych sklepach z wyposażeniem RTV i AGD. Tam znajdziemy czajnik elektryczny turystyczny o różnej pojemności, w zależności od naszych potrzeb. Model ten wyglądem i przeznaczeniem przypomina sprzęt domowy.

Jeśli jednak zależy nam na zakupie czajnika, który będzie zasilany w inny sposób, warto zapoznać się z bogatą ofertą sklepów turystycznych i survivalowych. Znajdziemy tam np. czajnik turystyczny na gaz bądź mini czajnik turystyczny składany. Tego rodzaju sklepy działają zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.

Czy warto kupować czajnik turystyczny przez internet? Jeśli dokładnie sprawdzimy parametry urządzenia, nie powinniśmy popełnić błędu, składając zamówienie. Modele dostępne w sklepach internetowych często są tańsze, niż takie same, które zakupimy w sklepach stacjonarnych. W dobrych sklepach dostępne są czajniki turystyczne w zestawach, których zakup również warto rozważyć. Mają one jedną, podstawową zaletę – jedno naczynie można włożyć w drugie, przez co zajmują o wiele mniej miejsca w plecaku bądź w walizce. Oczywiście, najważniejsze są parametry techniczne samego czajnika, które musimy sprawdzić w pierwszej kolejności.

Czy herbata z czajnika turystycznego smakuje inaczej?

Niektórzy rozpatrują zakup czajnika turystycznego w kontekście zbędnego wydatku. Uważają bowiem, że herbata przygotowana za jego pomocą smakuje inaczej, co przemawia oczywiście na niekorzyść tego sprzętu. Pamiętajmy jednak, że smak herbaty zależy od kilku kluczowych czynników, w tym m.in. od:

 • rodzaju wody,
 • sposobu przechowywania liści lub torebek,
 • temperatury wody, jaką zalewamy herbatę, 
 • częstotliwości, z jaką czyszczony jest czajnik.


  Rodzaj wody wydaje się być elementem najważniejszym w kontekście wypraw turystycznych. Ostatecznie często posiłkujemy się wodą z butelki, mineralną, która znacząco zmienia smak herbaty. W kontekście sposobu przechowywania musimy pamiętać, aby zabezpieczyć herbatę przed wilgocią. Nowoczesne czajniki domowe pozwalają regulować temperaturę wody, jaką zalewamy konkretny rodzaj herbaty, jednak czajniki turystyczne na ogół nie są wyposażone w taką funkcję, przez co herbata może smakować nieco inaczej.

  Ważnym aspektem jest też częstotliwość czyszczenia czajnika – nawet drobny osad może przenikać do wody, powodując zmianę smaku napoju. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonany jest czajnik turystyczny. Warto kupić lepszej jakości model, tak aby woda nie nabierała metalicznego posmaku. Jeśli decydujemy się na zakup czajnika z tworzywa sztucznego, uprzednio przegotujmy w nim wodę, którą następnie zutylizujemy – pierwsze gotowanie może powodować, że nabierze ona plastikowego posmaku.

  FAQ:

  Czajnik turystyczny – dla kogo?

  Zakup czajnika turystycznego dedykowany jest przede wszystkim osobom, które dużo podróżują bądź spędzają sporo czasu na działce, gdzie nie mają dostępu do klasycznego aneksu kuchennego.

  Ile kosztuje wysokiej klasy czajnik turystyczny?

  Za dobrej jakości czajnik turystyczny trzeba zapłacić nawet 400 zł, jednak w większości przypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300 zł. Tańsze modele zwykle są mniej wydajne, cięższe i większe.

  Jaki model czajnika turystycznego warto wybrać?

  Wybór konkretnego modelu uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb. Przykładowo, czajnik na ognisko dobrze sprawdzi się w przypadku osób często nocujących w plenerze, natomiast czajnik elektryczny będzie dobrym wyborem dla tych, którzy nocują w miejscach zapewniających dostęp do prądu.