Czajniczek do parzenia herbaty to ważna sprawa. Na jego wybór powinniśmy poświęcić trochę więcej czasu, ponieważ będzie nam służył przez długie lata. Wiadomo, że powinien mieć odpowiednio wyprofilowany dzióbek, sitko i wygodny uchwyt. Jednak wśród czajniczków można znaleźć przeróżne cuda. Najciekawsze kształty prezentują czajniczki z rączka umiejscowioną na bocznej ściance, prostopadle do dzióbka, a nie tak jak zwykle z tyłu.
Taki nietypowy czajniczek pochodzi z Japonii, ojczyzny najbardziej cenionych zielonych herbat i przeznaczony jest to ich parzenia. Z języka japońskiego pochodzi też jego nazwa, czyli kyusu. Poza niestandardowym uchwytem takie naczynie do parzenia charakteryzuje się bardzo gęstym sitkiem umiejscowionym przed wylotem dzióbka. Każdy, kto parzył japońską zieloną herbatę wie, że jest ona bardzo delikatna i drobna. Dlatego też potrzebne jest tak gęste sitko, bo w naparze po jego przelaniu nie powinny pływać liście herbaciane. Może być ono wykonane z tego samego materiału, co czajniczek, jako maleńkie dziurki w ściance. Jednak najczęściej jest ono metalowe i zamocowane wewnątrz tak, żeby mogło oddzielić wszystkie liście herbaciany od naparu.
Niecodzienny wygląd czajniczka spowodowany jest najprawdopodobniej wygodnictwem Japończyków. Łatwiej jest trzymać w jednej ręce czajniczek i kciukiem przytrzymywać pokrywkę niż jednej ręki użyć do trzymania czajniczka a drugą podtrzymywać pokrywkę. Jeśli już o pokrywce mowa, to zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kyusu to warto zwrócić uwagę na to czy jest dobrze dopasowana do czajniczka. Nie może być zbyt mała, ani zbyt duża. Powinna być po prostu idealna i dobrze przylegać do czajniczka. Poza tym obowiązkowa jest mała dziurka w pokrywce. Podczas parzenia herbaty czajniczek się uszczelnia, a ten mały otworek to jedyne ujście pary. Gdy go nie będzie to może się zdarzyć, że ciśnienie pod pokrywką będzie na tyle duże, że wypchnie napar przez dzióbek.
Materiał, z którego wykonane jest kyusu również ma znaczenie. Najlepsze i najbardziej cenione tworzone są ręcznie przez mistrzów ceramiki herbacianej ze specyficznych glinek. Taki czajniczek nie powinien być szkliwiony, ponieważ porowate ścianki wchłaniają smak i aromat herbaty. Z kolejnymi parzeniami w takim czajniczku herbata smakuje coraz lepiej. Ceramicznych naczyń niezabezpieczonych szkliwem nie wolno myć z użyciem detergentów, ponieważ wchłaniają wszelkie substancje, z którymi mają styczność. Najlepiej po użyciu wypłukać liście i wyparzyć czajniczek wrzątkiem. Bardziej popularne i dostępne są kyusu wykonane z ceramiki szkliwionej. Kolorystycznie mogą przypominać te droższe. Jednak olejki eteryczne zawarte w liściach nie pozostają w naczyniu, bo ścianki są zabezpieczone szkliwem. Zatem herbata parzona w takim czajniczku zawsze będzie smakować tak samo. Najbardziej przyciągające uwagę i urocze są czajniczki porcelanowe. Takie egzemplarze najczęściej posiadają metalowe sitko. Poza tym bywają zrobione motywami kwiatów, pawi czy scenkami z życia gejszy.
Japońskie czajniczki kyusu są stworzone do parzenia herbat o bardzo drobnych liściach. Jeśli bardzo lubimy takie właśnie delikatne herbaty to warto zastanowić się nad zakupem czajniczka, który będzie się sprawdzał w ich parzeniu. Gdy w kręgu naszych zainteresować leżą wyłącznie japońskie zielone herbaty to można pozwolić sobie na zakup nieszkliwionego glinianego czajniczka wykonanego przez mistrza. Zaś, gdy mamy zamiar parzyć w takim czajniczku też inne herbaty to lepiej wybrać taki, który nie będzie chłonął olejków eterycznych.