Zioła na zgagę i refluks

Zioła na zgagę i refluks

Jeżeli zdarza ci się, że zaraz po spożyciu obfitego posiłku położysz się, aby chwilę odpocząć, aż tu nagle pojawia się uczucie bolesnego pieczenia w przełyku – to sygnał alarmowy! W ciężkich przypadkach pieczenie dochodzi do szyi, gardła, krtani i rozchodzi się do bocznych części klatki piersiowej. Zgaga stanowi jeden z głównych objawów choroby refluksowej przełyku, ale zdarza się też u osób zdrowych popełniających błędy dietetyczne. Co łagodzi zgagę? Jaka herbata na zgagę jest skuteczna? Jest mieszanka ziół na refluks, która od razu przynosi ulgę!

Zgaga to uczucie pieczenia i palenia za mostkiem występujące po spożyciu obfitego posiłku, szczególnie jeśli pacjent położy się po jedzeniu. Niekiedy towarzyszy jej kwaśne odbijanie się, chrypka i suchy kaszel. Szczególnie narażone są na nią ciężarne. Przyczynami tej dość powszechnie występującej dolegliwości może być choroba lub fatalna dieta. Jeżeli pojawia się często, trzeba się skonsultować z lekarzem, a gdy sporadycznie, można sobie pomóc domowymi sposobami.

Zgaga – leczenie domowe

Zgaga jest wynikiem cofania się soku żołądkowego i treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Składnikiem soku żołądkowego jest kwas solny, który silnie drażni nabłonek przełyku. Do powstania zgagi dochodzi na skutek zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku. Zgaga rozwija się w sytuacji niewydolności, czyli niewystarczającej pracy zwieracza przełyku.

Powstawaniu zgagi sprzyjają m.in. tłuste i ciężkostrawne pokarmy, słodycze, kawa, napoje z kartonów, gazowane i zawierające kofeinę, a także owoce i soki cytrusowe, czekolada, orzeszki ziemne, pomidory i ich przetwory, alkohol czy ostre przyprawy. Często zdarza się zgaga po herbacie. Aby jej zapobiec, powinniśmy ograniczyć spożywanie posiłków zawierających te produkty. Dietetycy radzą też, aby po obiedzie stać lub siedzieć i nie podejmować aktywności oraz jeść w małych porcjach nie później niż trzy godziny przed położeniem się spać. Zgagę nasilają stres, palenie papierosów oraz otyłość.

Co dobre na zgagę?

Większość osób, które czasem cierpią na zgagę, radzi sobie z nią domowymi sposobami z szybkim efektem. Zgagę można złagodzić mlekiem, ale przynosi to tylko chwilową ulgę, gdyż niedługo potem następuje wzmożona produkcja kwasu. Podczas zgagi trzeba się ułożyć do snu w pozycji lekko uniesionej i spać na lewym boku. Warto nie nadużywać pokarmów zakwaszających i sięgnąć po produkty alkalizujące oraz zioła.

Polecanym przez babcie domowym sposobem na pozbycie się zgagi jest rozpuszczenie łyżeczki sody oczyszczonej w połowie szklanki wody i dodanie dla smaku niewielkiej ilości soku z cytryny. Ale takie rozwiązanie działa tylko doraźnie i może być szkodliwe w dłuższej perspektywie. Tym bardziej, że zdaniem dietetyków, spożywanie cytrusów może być przyczyną zgagi.

Naturalne środki na zgagę

Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dlatego neutralizuje kwasy żołądkowe wywołujące zgagę. Stosowana w nadmiarze może zatrzymać trawienie. Najlepiej więc stosować ją jednorazowo przed podjęciem leczenia czy zmianą nawyków żywieniowych. Mieszanki sody oczyszczonej z wodą i sokiem cytrynowym pod żadnym pozorem nie mogą stosować kobiety w ciąży, gdyż soda powoduje retencję wody w organizmie.

Zioło na zgagę

Naturalnym domowym sposobem, który może pomóc w pozbyciu się uciążliwego palenia w przełyku oraz zapobiec jego ponownemu wystąpieniu po posiłku są napary z ziół. Bardzo pomocna może okazać się herbatka na zgagę z rumianku, kminku i rdestu wielokwiatowego, które zawierają substancje śluzowe zmniejszające uczucie pieczenia w przełyku.

Dietetycy zalecają rumianek na refluks, ale zioło to rekomendowane jest także przy leczeniu nudności, bólów brzucha czy nadmiaru gazów. Spowodowane jest to jego działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczowym. Warto je również stosować po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, aby zapobiec pojawieniu się zgagi.

Doskonałym środkiem jest kminek na zgagę, który pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwia trawienie, zapobiega wzdęciom i nadmiernym gazom. Przy zgadze korzystne działanie ma napar z kminku bądź dodawanie go do potraw, zwłaszcza trudnych do strawienia. Warto żuć nasiona kminku, gdy dokucza nam zgaga po jedzeniu.

Zioła na refluks

Zioła na refluks często występują na rynku w postaci mieszanek przeznaczonych do profilaktyki i leczenia pomocniczego. Warto stosować mieszanki ziół, które działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i rozluźniająco. Dzięki temu łagodzą zgagę, kwaśne odbijania i pieczenie towarzyszące chorobie refluksowej. Polecana szczególnie mieszanka ziół na refluks zawiera m.in. liść szałwii, ziele skrzypu, liść melisy, kłącze tataraku oraz koszyczek rumianku. Zioła na refluks żołądkowy należy spożywać regularnie kilka razy dziennie.

Co pić na zgagę w ciąży?

Najbardziej narażone na zgagę są kobiety w ciąży. Dolegliwość pojawia się szczególnie w jej pierwszym okresie i jest głównie efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie. Zwiększa się wtedy produkcja hormonów, które powodują zwiotczenie i rozluźnienie mięśni przełyku oraz żołądka. Zgaga może nasilić się w trzecim trymestrze z powodu powiększonej macicy, która rozciąga przeponę, utrudniając pracę żołądkowi.

Kobiety w ciąży mające problemy ze zgaga powinny jeść migdały, które zobojętniają kwas solny w żołądku. Regulują system trawienny, ale równocześnie dzięki zawartości magnezu i wapnia są cenne dla rozwoju dziecka. Trzeba też polubić imbir, gdyż jego kłącze korzystnie wpływa na proces trawienia. Można dodawać go do sosów, sałatek, pić napar ze startego korzenia lub żuć plasterek.