Refluks żołądkowo-przełykowy jest jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Dolegliwości wywołuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, co doprowadza do nieprzyjemnych odczuć. Wg badań szacuje się, że w krajach rozwiniętych refluks dotyka około 20 procent populacji.
Na skróty
ToggleRefluks – przyczyny występowania dolegliwości
Zgaga, czyli pieczenie w przełyku, może powstać po spożywaniu alkoholu, ostrych, tłustych lub smażonych potraw, a także napojów gazowanych i soku z cytrusów. Prawdziwe przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego mogą być jednak bardziej zróżnicowane. Ryzyko wystąpienia schorzenia częściej pojawia się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, są narażone na długotrwały stres lub cierpią na zaburzenia perystaltyki jelit. Refluks a dieta – jaki ma ona związek z dolegliwościami? Problemem może być ciężkostrawne pożywienie, ale również nieprawidłowa praca żołądka, m.in. upośledzone opróżnianie żołądka lub jego przesadne rozszerzanie.
Refluks może ujawnić się również u niemowląt – jest spowodowany przyjmowaniem zbyt dużych dawek pożywienia (jednorazowo) w porównaniu do niewielkiej pojemności żołądka.
Sok pomidorowy – właściwości wzmagające wydzielanie enzymów
Sok pomidorowy ma właściwości, które wpływają na zwiększanie ilości wydzielanego soku żołądkowego. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku wywołuje m.in. zbyt tłuste jedzenie, mocna kawa, nadmiar alkoholu, soki cytrusowe i właśnie sok pomidorowy. Z kolei napoje gazowane, oprócz tego, że podrażniają, to dodatkowo rozdymają żołądek. Choć powszechnie uznaje się sok pomidorowy za bardzo zdrowy i bogaty w witaminy napój, ma on niekorzystne działanie na przewód pokarmowy osób borykających się z chorobą refluksową żołądka i częstym uczuciem zgagi.
Przy refluksie dietetycy zalecają jedzenie chudego mięsa. W przypadku ryb wybiera się te słodkowodne, jak pstrąg i sandacz, a z morskich najlepszym gatunkiem będzie dorsz. Dieta przy zgadze i refluksie nie może być pikantna, ale warto wykorzystywać w kuchni różne aromatyczne przyprawy i zioła, np. bazylię, oregano i słodką paprykę.
Refluks a dieta bogata w witaminę C
Naukowcy zbadali wpływ witamin A, C i E na zgagę i inne objawy choroby refluksowej. Badania wykazały, że kombinacja witamin w postaci świeżych owoców, a także warzyw oraz suplementów diety może zapobiegać negatywnym następstwom choroby refluksowej. W czym jest najwięcej witaminy C? Naturalnie witamina ta znajduje się w cytrusach i warzywach np. w kiszonej kapuście. Wśród roślin, które są bogatym źródłem witaminy C, warto polecić te mniej kwaśne, jak:
- pokrzywa,
- natka pietruszki,
- lebiodka pospolita,
- szczypiorek,
- igliwie sosny i świerku,
- kiełki lucerny.
Osoby z problemami żołądkowymi powinny stosować w suplementacji witaminę C w formie buforowanej albo liposomalną witaminę w postaci pęcherzyków fosfolipidowych. Takie kapsułki precyzyjnie uwalniają witaminę do komórek – dzięki możliwości połączenia się z błoną komórkową poza układem pokarmowym.
Materiał promocyjny, przesłany przez partnera.