Jaką herbatę wybrać na zgagę?

Zgaga powoduje nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Można ją łagodzić przy pomocy herbat, zwłaszcza ziołowych. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się:
  • jakie są przyczyny zgagi;
  • w jaki sposób herbata może pomóc w redukowaniu dokuczliwych odczuć z przełyku;
  • które wywary herbaciane są polecane na takie problemy zdrowotne;
  • czy kobiety w ciąży mogą pić herbaty na zgagę;
  • co można dodać do naparów, aby wzmocnić ich działanie.
Spożywanie różnego rodzaju herbat – odpowiednio dobranych do przypadłości zdrowotnych – to naturalny sposób radzenia sobie z dolegliwościami i ich objawami. Zapoznaj się z artykułem: Odkwaszanie organizmu za pomocą herbaty, czyli jak to działa i co musisz wiedzieć, aby pozyskać informacje, jak przywrócić swojemu ciału równowagę kwasowo-zasadową, która chroni przed zgagą.

Co wywołuje zgagę?

Główną przyczyną tego zaburzenia jest choroba refluksowa, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do wyższych odcinków przewodu pokarmowego. Dzieje się tak, gdy dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu dolnego zwieracza przełyku. Refluks powstaje również pod wpływem dużego ciśnienia w jamie brzusznej i żołądku, a także w związku z nadwrażliwością trzewną. W wyniku zaburzeń w obrębie zwieracza kwaśna zawartość żołądka trafia z powrotem do przełyku, powodując podrażnianie jego błon. Jeśli taka sytuacja powtarza się wielokrotnie, może dochodzić do powstawania stanów zapalnych w tym odcinku przewodu pokarmowego. Bywa, że treść żołądkowa zarzucana jest do krtani albo oskrzeli, co podrażnia błony śluzowe tych narządów, powodując w ich obrębie zmiany chorobowe. Na takim podłożu rozwija się zgaga, dając szereg nieprzyjemnych objawów. Osoby zmagające się z tą przypadłością doświadczają m.in. uczucia pieczenia w jamie ustnej lub przełyku, a także bólu promieniującego aż do szyi, który łatwo pomylić z symptomem zawału serca. Na zgagę narażone się szczególnie osoby, które:
  • zmagają się z zaburzeniami psychonerwicowymi, żyją w dużym stresie;
  • przejadają się;
  • są w ciąży;
  • zażywają na czczo antybiotyki lub kwas acetylosalicylowy;
  • cierpią na niestrawność albo choroby dróg żółciowych;
  • przeszły resekcję żołądka;
  • chorują na wrzody żołądka lub dwunastnicy, przepuklinę rozworu przełykowego;
  • nadużywają alkoholu, palą papierosy.
Jeśli tego typu przypadłość jest uporczywa, warto zasięgnąć porady lekarskiej i udać się na specjalistyczne badania, np. gastroskopię, które pomogą określić przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie przełyku. Zazwyczaj jednak wystarczy zmienić styl życia, a także stosować odpowiednią dietę, aby zwalczyć zgagę. Dobrze jest ograniczać przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych; picie napojów gazowanych; spożywanie tłustych potraw oraz cytrusów, czosnku, cebuli, kawy i słodyczy. Zaleca się również noszenie luźniejszych ubrań, które nie uciskają brzucha; regularne odżywianie się; unikanie jedzenia przed wysiłkiem fizycznym oraz snem; rzucenie palenia; zażywanie środków wspierających działanie układu pokarmowego, np. herbat na zgagę i refluks.

Właściwości herbaty, które zwalczają zgagę

Od wieków różne rodzaje herbat pomagają nam w radzeniu sobie z wieloma dolegliwościami i chorobami. Takie napary stosuje się również w przypadku zaburzeń układu pokarmowego, w tym zgagi. W łagodzeniu odczucia pieczenia w jamie ustnej i przełyku, a także promieniującego bólu sprawdzają się wywary z roślin będących źródłem antyoksydantów (np. z zielonej herbaty). Substancje te działają przeciwzapalnie, co jest istotne w przypadku zmian powstających na błonach śluzowych górnego odcinka układu pokarmowego pod wpływem kwaśnej treści żołądkowej. W walce ze zgagą pomocne są również napary, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego, np. herbata z hibiskusa. Osoby żyjące w dużym stresie albo zmagające się z zaburzeniami psychonerwicowymi często doświadczają nieprzyjemnych objawów z przełyku, które powstają pod wpływem silnego skurczu mięśni gładkich wyściełających układ pokarmowy. Duże znaczenie w łagodzeniu symptomów tej przypadłości gastrycznej ma także wspieranie trawienia. Przejadanie się i zaleganie w żołądku dużej ilości jedzenia sprzyjają pojawianiu się zgagi, dlatego tak ważne jest, aby spożywać posiłki małymi porcjami, które są szybko przetwarzane przez organizm. Herbata na zgagę powinna pobudzać trawienie i przemianę materii, ale także działać rozkurczowo oraz przeciwzapalnie. Dzięki takim właściwościom naparów nieprzyjemne dolegliwości z przewodu pokarmowego są redukowane, a wyściełające go błony śluzowe mają szansę się zregenerować. Jaka herbata na zgagę jest najskuteczniejsza? Wybierając susz, warto przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami i preferencjami. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego dobrze jest przetestować kilka opcji, aby wybrać tę najlepszą dla siebie.

Jaki rodzaj herbaty wybrać na zgagę?

W łagodzeniu symptomów zgagi pomocne są zwłaszcza napary ziołowe. Wpływają korzystnie na trawienie, wspomagają funkcjonowanie układu żołądkowo-jelitowego, posiadają substancje działające przeciwzapalnie, rozkurczowo i uspokajająco. Jedną z popularnych metod stosowanych w radzeniu sobie z zaburzeniami w obrębie przełyku jest zielona herbata. Na zgagę polecana jest głównie z uwagi na bogactwo antyoksydantów, zmniejszających stany zapalne. Napary z rumianku również przyczyniają się do redukowania oznak zgagi, ale oddziałują na organizm w inny sposób niż zielona herbata. Rumianek wspomaga trawienie pokarmu w żołądku, wycisza i uspokaja, wpływa rozkurczająco na mięśnie gładkie. Podobny efekt można uzyskać spożywając wywary z dziurawca lub mięty, która dodatkowo pomaga pozbyć się gazów zalegających w jelitach. Osoby cierpiące na zgagę z powodu stresu i napięcia, powinny sięgać po herbatę z melisy. Wykazuje ona silne działanie uspokajające. Warto zwrócić uwagę także na lipę: napary z tej rośliny zawierają duże ilości substancji śluzowych, które powlekają błony przewodu pokarmowego, dzięki czemu łagodzą ich podrażnienia i stany zapalne.

Zgaga w ciąży – czy herbata to bezpieczne rozwiązanie?

Zgaga to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w okresie ciąży. Pojawia się zazwyczaj w III trymestrze. Dzieje się tak z powodu zmian fizjologicznych, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. W czasie ciąży wzrasta stężenie progesteronu we krwi, co powoduje rozluźnienie zwieracza przełyku. Dodatkowo, rozwijające się dziecko uciska narządy wewnętrzne, w tym żołądek, powodując cofanie się kwaśnej treści do wyższych partii układu pokarmowego. W ten sposób dochodzi do podrażniania błon śluzowych przełyku i powstawania objawów zgagi. Aby je łagodzić, ciężarne kobiety mogą stosować herbaty ziołowe, ale nie wszystkie, co obrazuje poniższe zestawienie.
Napary ziołowe a ciąża
Dozwolone Zabronione
  • prawoślazowe,
  • lipowe,
  • imbirowe,
  • rumiankowe.
  • aloesowe,
  • z szałwii,
  • z dziurawca,
  • z owoców jałowca.
Spożywanie wywarów na zgagę w okresie ciąży powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ niektóre z nich zawierają substancje negatywnie wpływające na rozwój dziecka.

Jakie dodatki można dodać do herbaty na zgagę, aby wzmocnić jej skuteczność?

Mieszanki różnych ziół, owoców i przypraw to sposób na kompleksowe oddziaływanie na symptomy zgagi. Połączone składniki aktywne wykazują szerszy zakres działania, dzięki czemu skuteczniej radzą sobie z pieczeniem i bólem w przełyku. Aby wzmocnić leczniczy wpływ stosowanego przez nas naparu, można wzbogacić go o dodatki, takie jak:
  • imbir, który zawiera gingerole, czyli substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, wspierające procesy trawienne;
  • koper włoski, posiadający właściwości rozkurczające, pobudzające przemianę materii i hamujące fermentację jelitową;
  • ziele piołunu, które pomaga w walce z niestrawnościami;
  • pigwa – herbata z dodatkiem nasion tego owocu łagodzi niestrawność i koi błony śluzowe.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku uporczywych, utrzymujących się przez dłuższy czas objawów zgagi należy skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczyny takiego stanu.  

FAG

 

Jakie są przyczyny zgagi?

Takie dolegliwości rozwijają się na podłożu choroby refluksowej. Powoduje ona cofanie się kwaśnych treści żołądkowych do przełyku, a czasem także do krtani i oskrzeli, co wywołuje stan zapalny błon wyściełających te części ciała. Odczuwany jest w postaci pieczenia i promieniującego do szyi bólu.

Czy można pić herbaty na zgagę w ciąży?

Zgaga to częsta przypadłość w tym okresie. Aby łagodzić jej objawy, kobiety ciężarne mogą stosować napary ziołowe, ale nie wszystkie. Herbaty aloesowe, z szałwii, dziurawca i owoców jałowca nie są wskazane dla przyszłych mam, ponieważ zawierają substancje negatywnie oddziałujące na rozwijający się płód.