Sarsaparilla należy do superfoods, czyli naturalnej żywności o wyjątkowo korzystnym działaniu na organizm. Czym jest i jak ją stosować?
W ostatnich latach coraz więcej osób interesuje się produktami pochodzenia naturalnego i ich wpływem na nasze zdrowie. Niektórzy kupują zioła w postaci suplementów i tabletek, inni preferują samodzielnie przygotowane napary. Jedną z roślin stosowanych od wieków w leczeniu różnych dolegliwości jest sarsaparilla. Chcesz lepiej poznać jej charakterystykę i działanie? Z tego artykułu dowiesz się:
czym jest sarsaparilla,
co wyróżnia ją spośród innych ziół,
jakie właściwości prozdrowotne wykazuje,
kto powinien pić herbatę z sarsaparilli,
jak można ją stosować,
gdzie kupić sarsaparillę.
Sprawdź, dlaczego sarsaparilla jest tak cenionym składnikiem diety i przekonaj się, czy ty również możesz odnieść z niej korzyści. Zobacz też artykuł: Rooibos – napój życia.
Czym jest sarsaparilla?
Sarsaparilla występuje na terenach Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej oraz na Karaibach. Zwana jest także kolcoroślą i zalicza się ją do grupy roślin z rodziny Smilax. Można spotkać ją głęboko w lasach deszczowych. Kolcorośl to drzewiasta, pnąca winorośl, która przyczepia się do koron drzew i innych roślin. Ułatwiają jej to ostre kolce znajdujące się na łodygach. Sarsaparilla posiada duże liście o sercowatym kształcie i ciemnoczerwone, drobne jagody przypominające trochę owoce dzikiej róży. Pnącze może osiągnąć nawet 30 metrów długości! Za najzdrowsze uznawane są korzenie kolcorośli, w których znajdują się cenne składniki odżywcze. Jej owoce i liście również nadają się do spożycia. Co ciekawe, Meksykanie od wieków wykorzystują korzeń sarsaparilli jako składnik preparatu wspomagającego zdrowie. Z czasem kolcorośl stała się znana również w innych częściach świata i na stałe zagościła w medycynie naturalnej.
Co czyni Sarsaparilla wyjątkową?
Wiele osób jest zdziwionych tym, jak dobroczynne działanie na organizm wywiera sarsaparilla. Właściwości prozdrowotne tej rośliny zostały docenione w Europie pod koniec średniowiecza, gdy powszechnie stosowano ją jako lek na reumatyzm i kiłę. Wyjątkowość kolcorośli wypływa z jej unikalnego składu chemicznego bogatego w witaminy i minerały. Oprócz tego sarsaparilla zawiera saponiny, czyli substancje o właściwościach przeciwgrzybicznych. Znajdujące się w roślinie związki fenolowe wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. W składzie chemicznym kolcorośli występują także liczne kwasy, olejki eteryczne i flawonoidy o potwierdzonym działaniu zdrowotnym. Z poniższej tabeli dowiesz się więcej o cennych składnikach odżywczych sarsaparilli.
Tym, co wyróżnia kolcorośl, jest też intrygujący smak. W południowych Indiach wykorzystuje się ją do produkcji pysznego, słodkiego napoju z waniliowo-migdałowym aromatem. Korzeń sarsaparilli stosowany jest również jako przyprawa do ryżu.
Jakie właściwości lecznicze ma sarsaparilla?
Preparaty i herbatki z sarsaparilli wykazują szereg właściwości leczniczych, które zostały udowodnione badaniami. Zawarte w roślinie związki chemiczne wspomagają odporność i okazują się przydatne w leczeniu stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych. Chcesz oczyścić swój organizm z toksyn? W tym również może pomóc ci sarsaparilla. Stosowanie jej regularnie może usprawnić pracę nerek i zwiększyć zachodzącą w nich filtrację. Wraz z moczem wydalana jest większą ilość toksyn i szkodliwych substancji. W dodatku kolcorośl wzmaga potliwość, co potęguje efekt odtrucia organizmu. Zawarte w niej saponiny zmniejszają dolegliwości bólowe stawów, rozgrzewając je od wewnątrz i poprawiając ukrwienie. To jednak nie wszystko. Sarsaparilla przyda się w okresie grypowym, ponieważ wykazuje działanie wykrztuśne i ułatwia odblokowanie górnych i dolnych dróg oddechowych. Roślina pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. Jako źródło antyoksydantów zwalcza wolne rodniki i wykazuje działanie przeciwutleniające. Może opóźnić procesy starzeniowe organizmu. Oprócz tego sarsaparilla:
wspomaga procesy trawienne,
poprawia wygląd skóry,
pomaga obniżyć gorączkę,
wspiera walkę z bezsennością,
zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze.
Dla kogo jest wskazane picie herbaty z sarsaparillą?
Jednym ze sposobów na wprowadzenie sarsaparilli do diety jest picie przygotowanej z niej herbaty. Podobnie jak herbatka koperkowa, napar z kolcorośli zwiększa apetyt, dlatego mogą pić go osoby, które chcą przybrać na wadze. Wspomnieliśmy wyżej o pozytywnym wpływie na stawy, jaki wykazuje sarsaparilla. Efekty te w szczególności docenią chorzy na artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów czy dnę moczanową. Badania przeprowadzone przez Trusted Source dowiodły, że sarsaparilla – a dokładniej zawarta w niej sarsaponina – pomaga zwalczyć łuszczycę. Mogą korzystać z niej osoby zmagające się ze schorzeniami skóry, w tym z trądzikiem. Nawet jeśli nie cierpisz na podane wyżej schorzenia, w twojej diecie może znaleźć się sarsaparilla. Herbata z tej rośliny – podobnie jak melisa do picia – pomoże ci zrelaksować się przed snem lub uspokoić myśli w okresie silnego stresu. Nie każdy wie, że sarsaparilla to synergetyk. Znajdujące się w niej związki chemiczne zwiększają wchłanianie innych ziół. Jeśli więc korzystasz z takich darów natury lub chcesz zacząć zdrowe odżywianie, warto zainteresować się kolcoroślą.
Jak stosować sarsaparillę?
Sarsaparilla dostępna jest przede wszystkim w 3 postaciach, a konkretnie:
ciętych i mielonych korzeni,
suszonych liści,
suplementów diety.
Producenci preparatów umieszczają na opakowaniach informacje o tym, jak powinna być dawkowana sarsaparilla. Stosowanie jej systematycznie i przez dłuższy czas jest niezbędne, by zauważyć pozytywne efekty. Większość osób preferuje przyjmowanie kolcorośli w postaci naparu. Herbata z sarsaparilli jest prosta w przygotowaniu. Na pół litra wody wystarczy 1 łyżeczka (ok. 3 gramy) suszu roślinnego. Zioła należy gotować w garnku przez 5-10 minut. Ostudzony napar jest gotowy do spożycia. Mielone korzenie oraz liście kolcorośli możesz dosypać do koktajlu, soku warzywnego, zielonej herbaty lub innego naparu roślinnego. Sproszkowany korzeń sarsaparilli nadaje się też do bezpośredniego spożycia. Zazwyczaj zalecane jest przyjmowanie pół łyżeczki proszku 2-3 razy w ciągu dnia.
Gdzie kupić sarsaparillę?
Kolcorośl cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem, dlatego jest stosunkowo łatwo dostępna pod różnymi postaciami. Sklep z produktami BIO to jedno z miejsc, w ofercie którego może znajdować się sarsaparilla. Cena korzenia ciętego jest nieco niższa niż korzenia mielonego. Susz tej rośliny znajdziesz także w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością – zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź opinie o danym sklepie i sprawdź, czy sprzedawane w nim surowce są w pełni naturalne i najwyższej jakości. Kapsułki z sarsapillą lub suplementy diety zawierające ją w składzie kupisz także w większości aptek. Jeśli planujesz zacząć stosowanie tego zioła, skonsultuj się z farmaceutą lub swoim lekarzem.
Na skróty
Co to jest sarsaparilla?
Sarsaparilla zwana inaczej kolcoroślą to roślina tropikalna pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Ma postać długowiecznego pnącza z kolcami na łodydze.
Czym wyjątkowym wyróżnia się sarsaparilla?
Sarsaparilla należy do grupy superfoods, ponieważ posiada szereg składników odżywczych i wykazuje pozytywny wpływ na organizm. Jest źródłem wielu cennych minerałów, witamin i substancji unikalnych o działaniu prozdrowotnym.
Jakie właściwości wykazuje sarsaparilla?
Kolcorośl pomaga oczyścić organizm z toksyn i zwalcza wolne rodniki. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i wykrztuśne.
Kto może pić herbatę z kolcorośli?
Herbata z sarsaparilli wspomaga leczenie reumatyzmu i stanów zapalnych. Mogą pić ją także osoby cierpiące na choroby skóry oraz te, które chcą zmaksymalizować działanie innych przyjmowanych ziół.
Jak stosować sarsaparillę w diecie?
Sarsaparillę można przyjmować w postaci zmielonego korzenia rośliny, naparu z suszonych liści lub tabletek i kapsułek. Sproszkowany korzeń lub susz roślinny dodaje się również do herbaty zielonej, yerba mate czy koktajli.