Poznaj najciekawsze fakty i mity na temat herbaty

Czy wiesz, że zielona herbata nie jest wcale zdrowsza niż czarna? Poznaj fakty i mity o herbacie! Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie źródło mają mity na temat herbaty?
  • Jakie są najczęstsze mity o herbacie?
  • Najciekawszych faktów o herbacie.
Zobacz również: 7 ciekawostek o herbacie. Codziennie powstaje co najmniej kilkanaście artykułów o herbacie i jej właściwościach. Nic dziwnego, ten napój jest w końcu jednym z popularniejszych na świecie. Niestety wśród publikowanych informacji pojawiają się takie niezgodne z prawdą. Czy wiesz, skąd się biorą i czy potrafisz je rozpoznać?

Skąd biorą się mity na temat herbaty?

Popularne mity o herbacie mają zwykle swoje źródło w źle odczytanych badaniach naukowych. Tak jest np. w przypadku mitu o odwadniających właściwościach tego napoju. W tym przypadku naukowiec odpowiadający za badania bazował na zbyt małej próbie. Nie był to jego błąd, ponieważ zdawał sobie on sprawę z niereprezentatywności grupy i konieczności przeprowadzenia dalszych dociekań. Niestety prasa zbyt szybko podchwyciła temat i opublikowała wyniki, tak jakby nie pozostawiały one żadnych wątpliwości. Jeżeli chodzi o interpretacje badań naukowych, nie brakuje również przypadków, kiedy dochodzi do niedokładnych tłumaczeń, co powoduje niejasności i stopniowe przekręcanie faktów. W takich przypadkach początkowa informacja może być prawdziwa, jednak w efekcie okazuje się, że media przekręciły jej sens. Ten mechanizm działa podobnie jak zabawa w „głuchy telefon”, kiedy grupa osób przekazuje sobie po kolej jakieś zdanie na ucho. Do przekręcania faktów dochodzi również często za sprawą celowego działania. Niektóre środowiska mogą mieć interes w podawaniu fałszywych informacji i czerpać zyski z dezinformacji. Łatwo sobie wyobrazić, że producenci kawy, mogą chcieć zdyskredytować konkurencyjne napoje. W takiej sytuacji uznanie przez społeczeństwo herbaty za niezdrową może spowodować potencjalny wzrost konsumpcji kawy, a co za tym idzie większe zyski dla jej producentów.

Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące herbaty

Wokół herbaty narosło wiele mitów, przez co fakty zostały nieco przytłumione. Niestety, pomimo wielu artykułów dementujących fałszywe informacje nadal istnieje spora grupa osób, do której nie dotarły jeszcze sprostowania.

Mity o herbacie

Mit: Zielona herbata jest zdrowsza od czarnej

Wbrew powszechnie krążącej opinii zielona herbata nie jest zdrowsza od czarnej. Wynika to z faktu, że oba napoje pochodzą z tej samej rośliny, a więc w dużej mierze są zbliżone pod kątem zawartych składników odżywczych. Co prawda w herbacie zielonej występuje więcej aktywnego przeciwutleniacza EGCG, jednak nie odznacza to, że herbata czarna jest bezwartościowa. Herbata czarna zawiera bowiem więcej teaflawin, które również są niezwykle silnymi przeciwutleniaczami. Ponadto oba napary wykazują działanie obniżające poziom złego cholesterolu oraz zapobiegające chorobom układu krążenia. Cechą najbardziej różnicującą herbatę zieloną od czarnej, jest zawartość kofeiny. Odmiana zielona ma jej mniej, przez co jest łagodniejsza w działaniu.

Mit: Herbata ma działanie odwadniające

Herbata ma działanie moczopędne, przez co wiele osób uważa, że może odwadniać organizm. W tym micie jest ziarno prawdy, ponieważ naprawdę duże ilości napoju faktycznie mogą spowodować odwodnienie. Osiągnięcie tego efektu wymagałoby jednak picia więcej niż 20 filiżanek dziennie. Taka ilość to zdecydowanie dużo więcej, niż spożywa przeciętny człowiek w ciągu doby.

Mit: Im dłużej zaparza się herbatę, tym staje się ona mocniejsza

W powszechnej opinii długie parzenie herbaty powoduje zwiększenie jej mocy, czyli zawartości kofeiny w naparze. Mit ma swoje korzenie w opóźnionym zabarwianiu się naparu. Ludzie wiążą z tym przedostawanie się do wody kofeiny, która w rzeczywistości uwalnia się dużo szybciej niż substancje odpowiadające za kolor. Nieporozumienie dotyczące mocy herbaty bierze się również z jej gorzkiego smaku po długotrwałym zaparzaniu. Nie jest on jednak spowodowany kofeiną, a garbnikami odpowiadającymi za smak.

Mit: Różne rodzaje herbaty produkuje się z różnych roślin

Wszystkie gatunki herbaty produkowane są z liści tego samego krzewu. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą:
  • porą zerwania liści,
  • poziomem fermentacji,
  • wielkością liści,
  • wiekiem liści,
  • innymi technikami suszenia i obróbki.

Mit: Herbata pobudza gorzej niż kawa

Prawdą jest, że pobudzenie po herbacie w znacznym stopniu różni się od tego po kawie. Odmienność działania kofeiny w tych naparach wynika z obecności w nich nieco innych substancji. W herbacie zawarta jest m.in. l-teanina, która wspomaga aktywność mózgu oraz pozwala ciału na odprężenie. Inną istotną różnicą jest sposób działania kofeiny w napojach. Kawa działa szybciej i intensywniej, jednak krócej. Nie oznacza to jednak, że herbata jest pod tym kątem bezwartościowa. Zawarta w niej kofeina oddziałuje na organizm nieco łagodniej, jednak efekty jej zażycia są dużo dłuższe.

Fakty o herbacie

Wiele jest faktów o herbacie, które wskazują na jej właściwości zdrowotne i oczyszczające. Nie będziemy ich dzisiaj wymieniać, ponieważ jest to temat na osobny obszerny artykuł. Skupimy się na ciekawostkach, które będą interesujące dla każdego fana herbaty i skłonią go do dalszych poszukiwań.
 Ciekawostka o herbacie Opis  Dodatkowe informacje
Najdroższą herbatą na świecie jest Da Hong Pao. Herbata Da Hong Pao rośnie na wulkanicznej glebie w prowincji Wuyi. Jest uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian. W początkowym okresie uprawy krzewu Da Hong Pao miał on wartość wyższą niż złoto.
Herbata pomaga w walce z nadmiarowymi kilogramami. Herbata nie zawiera kalorii, ale za to potrafi hamować apetyt, a jednocześnie dostarcza składników odżywczych. Osoby na diecie powinny przynajmniej raz dziennie sięgać po herbatę.
Herbata powstała przez przypadek. Herbata, jak wiele innych towarów była przewożona na statkach, gdzie panowały surowe warunki. Pewien jej transport sfermentował w drodze, jednak kupcy postanowili go sprzedać Okazało się, że smak sfermentowanych liści jest lepszy. Proce fermentacji przez lata udoskonalano i zmieniano. Dzięki temu obecnie możemy kupić wiele rodzajów herbaty.
Herbata w kostkach była znana już od wieków. Produkcja herbaty w kostkach była znana już we wczesnych wiekach naszej ery. Do dzisiaj na rynku dostępne są wysokiej jakości herbaty w kostkach.

Podsumowanie

Mity, które narosły wokół herbaty mają swoje źródło w nieprawidłowo odczytanych badaniach naukowych, błędach w tłumaczeniach oraz celowych działaniach marketingowych. Niestety wiele z nich jest tak silnie zakorzenionych, że nie sposób ich skutecznie zdementować. Na szczęście większość nieprawdziwych informacji o herbacie nie jest niebezpieczna dla zdrowia, a powoduje jedynie nieporozumienia lub niechęć do picia określonych naparów. Zdobywanie wartościowych informacji nie jest trudne, a weryfikacja źródeł okazuje się kluczem do sukcesu. Czytając teksty w internecie, warto najpierw sprawdzić ich autora i ocenić, czy posiada on kompetencje do zgłębiania opisywanego tematu. Nie zawsze musi być to jednak wysokiej klasy specjalista, jednak powinna być to osoba umiejąca odczytywać badania naukowe i mająca dość czasu na ich analizę.

FAQ

 

Jaki jest najczęściej powtarzany mit o herbacie?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest ten o wyższości herbaty zielonej nad czarną. W rzeczywistości susz obu rodzajów herbaty produkowany z dokładnie tej samej rośliny, co oznacza, że ma podobne właściwości odżywcze.

Jakie jest źródło mitów o herbacie?

Najczęstszym źródłem mitów o herbacie są nieprawidłowo zinterpretowane prace naukowe. W wielu sytuacjach dziennikarze zbyt pochopnie dzielą się ze światem informacjami, które nie są do końca zweryfikowane. Niestety taki sensacyjne newsy są często powielane przez długie lata, nawet pomimo licznych publikacji dementujących.

Skąd czerpać informacje o herbacie?

Rzetelne informacje o herbacie można znaleźć w książkach, publikacjach naukowych oraz niektórych stronach internetowych. Wiarygodność danego źródła zależy w dużej mierze od ich autorów, warto więc ich poznać, przed przeczytaniem danego tekstu.