Delikatna herbata

Jedną z najbardziej delikatnych herbat jest herbata biała. Jeszcze do niedawna nie była znana poza Azją. Współcześnie delikatny smak herbaty białej jest dobrze poznany przez konsumentów z niemal całego świata. Coraz więcej wiemy również o korzyściach, które płyną ze spożywania tego napoju. Dollarphotoclub 64503642 Herbata biała przyrządzana jest z pąków liściowych i młodych liści chińskiej odmiany herbaty – Camellia sinensis. Oznacza to, że pochodzi z tego samego krzewu, co herbata czarna czy zielona. W czym zatem tkwi jej sekret? Otóż, liście herbaty białej są zbierane wczesną wiosną i następnie suszone na słońcu. Dzięki temu fermentacja jest minimalna, zaś listki i pąki liściowe – w odróżnieniu choćby od herbaty zielonej – zachowują swój naturalny kształt. Taki proces przygotowania suszu herbacianego sprawia też, że w dobrze przygotowanej filiżance naparu znaleźć można szereg składników odżywczych i witamin.

Biała herbata, czyli jaka?

Aktualnie biała herbata produkowana jest nie tylko w Chinach, ale również w Indiach, choć tradycyjna pochodzi wyłącznie z chińskiej prowincji Fujian. Trudno też pomylić dobrze przygotowany napar z innym rodzajem herbaty. Choć wbrew nazwie napój nie ma koloru białego, ale żółty, z łatwością można go odróżnić od herbaty zielonej. Ciekawostką może być to, że nazwa pochodzi od koloru pąków, które po suszeniu mają właśnie biały lub srebrny kolor. Warto też podkreślić, że z roku na rok spożycie herbaty białej wzrasta. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na jej zdrowotne właściwości.

Dobrze zaparzoną pij na zdrowie!

Sekret smaku i właściwości herbaty białej to przede wszystkim odpowiednie jej zaparzenie. Nieumiejętne przygotowanie naparu sprawia, że można go pozbawić wszystkich właściwości. Podstawową zasadą jest zalewanie listków herbaty nie wrzątkiem, ale wodą o temperaturze około 85 stopni. Trzeba też pamiętać o czasie parzenia – jest on podobny, w przypadku herbaty zielonej i wynosi około 2 minut. Z drugiej strony, wiele zależy od rodzaju białej herbaty – o tę kwestię warto wypytać sprzedawcę. Nie każdy miłośnik herbaty wie, że białą herbatę, podobnie jak zieloną, można parzyć kilka razy. Specjaliści podkreślają, że nie ma to wpływu na wartości smakowe i aromat, więc napar wciąż jest smaczny. Właściwości białej herbaty zachowane zostaną jednak wyłącznie wtedy, gdy napar zostanie dobrze przygotowany. W filiżance takiego znaleźć można nie tylko dużo witaminy C, ale również sporą zawartość kofeiny. Dzięki temu z codziennego jadłospisu bez większego problemu można wykreślić kawę. Badacze, którzy zajęli się herbatą białą podkreślają, że jej regularne spożywanie poleca się osobom pracującym umysłowo (zwiększa koncentrację) i obciążonym genetycznie chorobami nowotworowymi, gdyż zawiera ona liczne związki antyoksydacyjne i antymutagenne. Niektórzy białą herbatę nazywają – podobnie jak zieloną – eliksirem młodości. Dzieje się tak dlatego, że zawiera ona polifenole, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i spowalniają proces starzenia się.

Delikatny smak

Część osób, które próbowały herbaty białej twierdzi, że ma ona „trawiasty” posmak i przypomina w smaku herbatę zieloną. Tak rzeczywiście może być, zaś na smak herbaty białej wpływa nie tylko sposób jej przygotowania, ale również gatunek. Aby rozkoszować się w pełni jej smakiem i aromatem, warto pokusić się o jej zakup w dobrej herbaciarni lub od sprawdzonego producenta, np. Mokate.