Najlepsze książki o herbacie

Najlepsze książki o herbacie
Herbata to obok kawy i wody najpopularniejszy napój na świecie. Biała, zielona, czarna, angielska, chińska, indyjska. Pita w każdym zakątku świata ma swoje miejsce także na stołach Polaków. Niezależnie, czy herbatę pijemy z przyzwyczajenia, czy z rozmysłem, smakując każdy łyk, z reguły niewiele o niej wiemy. Polecamy ciekawe książki, dzięki którym odkrywamy prawdę o tym najszlachetniejszym napoju na świecie. Herbatę pijemy dla towarzystwa, dla zdrowia czy jako dodatek do posiłków, ale tak mało o niej wiemy. Z pomocą przychodzą książki, które są zachwycającym przewodnikiem po świecie herbaty zarówno dla zaawansowanych i początkujących miłośników tego naparu.

Co nam da lektura książek o herbacie

Herbata należy do najpopularniejszych napojów na świecie. Przyczyn jej zawrotnej kariery na wszystkich kontynentach jest wiele. Przede wszystkim herbata zawiera wiele cennych pierwiastków mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy, a dzięki nim korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Spożywana jest głównie w postaci naparu, ale także jako dodatek do potraw. W Birmie jest składnikiem sałatek, a w Tybecie gotują z niej zupę. Wbrew temu co widzisz codziennie w osiedlowym markecie ceny herbaty uzyskują na świecie astronomiczne wartości. W roku 2002 na aukcję trafiła herbata z sześciu krzewów-matek Da Hong Pao, która została wtedy sprzedana w cenie blisko 6 tys. zł za gram. Jesienią 2018 na aukcji w Honkongu sprzedano bambusowe opakowanie zawierające niecałe 2,5 kg herbaty Pu-erh marki Song Pin Hao z początku lat 20. XX. Wystawca otrzymał za towar w przeliczeniu ponad 6,5 mln zł, czyli nieco ponad 2,5 tys. zł za gram.

Książki o herbacie – idealne na prezent

Wszystkiego tego, a nawet więcej dowiesz się z książek o herbacie. Znajdziesz w nich nie tylko historię herbaty, ale także informacje na temat różnych metod parzenia, odmian oraz sposobów uprawy w różnych regionach świata. Dzięki książkom o herbacie możesz odkryć nowe smaki i aromaty. Publikacje o herbacie to także wspaniały prezent na każdą okazję i zachęta do odwiedzenia lokalnych herbaciarni, gdzie możesz posmakować herbat z różnych zakątków globu.

Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie – Anna Brożyna

W czym i jak parzyć herbatę? Czym różnią się wschodnia i zachodnia metoda parzenia? Czym jest sensoryka herbaciana i jak korzystać z koła aromatów herbaty? Jaka jest droga herbaty z drzewa herbacianego do twojego kubka? Jak wygląda tradycja picia herbaty w Polsce i na świecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w książce Anny Brożyny pt. Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie. To prawdziwe herbaciane kompendium wypełnione po brzegi informacjami.

Czajnikowy.pl. Dobra herbata – Rafał Przybylok

W dobie zdrowego stylu życia i dostępności produktów z całego świata herbaciana pasja jest naturalną konsekwencją rosnącej ciekawości i świadomości kulinarnej. Rafał Przybylok zabiera nas w podróż po herbacianych polach, opowiadając, co każdy miłośnik herbaty wiedzieć powinien. Przybliża odmiany, sposoby uprawy i parzenia, przytacza mity i legendy, zdradza przepisy na swoje ulubione herbaciane napoje.

The Tea Cyclopedia – Dr Keith Souter

Dr Keith Souter bada wpływ, jaki herbata wywiera na świat od wieków, począwszy od mistycznych początków na Wschodzie. Jego The Tea Cyclopedia jest niezbędnym źródłem informacji dla każdego, kto interesuje się wszystkim co jest związane z herbatą. Rozpoczynając każdy rozdział cytatami, nie tylko oddaje historyczne początki tego napoju, ale także bada wpływ herbaty na politykę, zdrowie czy gospodarkę.

Yerba mate w tydzień Rafał Przybylok

To wyjątkowo pięknie wydany album z precyzyjnie uporządkowanym zbiorem informacji o yerba mate. Znawca herbaty Rafał Przybylok zabiera nas w podróż do Ameryki Południowej, ojczyzny tego napoju. Książka opowiada o historii rośliny, opisuje działanie napoju, sposoby przygotowywania naparu, dobór właściwych naczyń i odpowiednie formy przechowywania liści. Nie brakuje wskazówek, jak dbać o zestawy do yerba mate, aby służyły nam jak najdłużej.

Herbata Rooibos dla zdrowia i urody J. Zittlau

Rooibos to jedyna w swoim rodzaju herbata z czerwonokrzewu w Afryce Południowej, która zapobiega, leczy oraz zapewnia dobre samopoczucie. Rooibos bogaty jest w przeciwutleniacze, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia proces starzenia i hamuje produkcję komórek nowotworowych.  O tym wszystkim pisze Jörg Zittlau w książce „Herbata Rooibos dla zdrowia i urody”. „Uzdrawiająca moc herbaty” Caroline Dow to książka, która ukazuje, w jaki sposób herbata oraz jej napary mogą uleczyć ciało. Opisuje również sposoby picia herbaty oraz naparów w celach profilaktycznych. Podobne przesłanie ma „Leczenie herbatą” Chen Xiaoyi i Lin Qianliang – książka odnosząca się do zastosowań herbaty do celów medycznych.

Mądrość herbaty Noriko Morishita

W tej książce znajdziemy piętnaście lekcji o szczęściu, które autorka wyniosła z dwudziestopięcioletniej praktyki parzenia tradycyjnej japońskiej herbaty. „Mądrość herbaty” podbiła listy bestsellerów we Francji, Włoszech i Hiszpanii, a w Japonii sprzedała się w 620 tys. egzemplarzy. Na jej podstawie powstał film, który obejrzało ponad milion widzów.

Herbata. 100 przepisów Mary Ward

Książka obok ciekawych opowieści związanych z tradycją picia herbaty zawiera wiele wskazówek dotyczących sposobów jej parzenia. Zdaniem autorki, nie istnieje coś takiego jak „idealna filiżanka herbaty”. Każdy musi sam metodą prób i błędów ustalić, jakie herbaty najbardziej mu smakują i w jaki sposób je zaparzać.