Rodzaje herbaty

Chiński Cesarz Huej-cung (1101-1124) w swoim traktacie rozróżnił dwadzieścia rodzajów herbaty, spośród których najwyżej cenił „herbatę białą” za jej rzadkie i subtelne właściwości. Obecnie mieszkańcy Chin klasyfikują „sześć wielkich rodzajów herbaty”: zielone, białe, żółte, turkusowe, czerwone i czarne. Podstawowym kryterium podziału jest stopień fermentacji (utleniania) oraz kolor liści i naparu.

W kulturze zachodniej herbaty nazywane przez Chińczyków czerwonymi określane są mianem czarnych, z kolei chińskie czarne to wg Europejczyków – czerwone. Pojawia się również kolejny kolor – niebieski – określa się nim herbaty oolong, zaliczane w Polsce do herbat czerwonych a w Chinach… turkusowych.

Herbata zielona powstaje z liści nie poddanych fermentacji – natychmiast po zerwaniu poddawana jest procesowi suszenia.

Biała herbata wytwarzana jest z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę. Ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasnosłomkowy.

Herbata żółta – proces produkcji tej herbaty zbliżony jest w fazie początkowej do procesu wytwarzania herbaty białej, ale pozwala jej się na dłuższe schnięcie. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty.

Herbata oolong, turkusowa, często jest nazywana „niedofermentowaną” lub „półfermentowaną”.

Herbata czerwona – jest herbatą półfermentowaną. Uważana jest za herbatę mającą bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

Herbata czarna – otrzymywana jest w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.