Herbata z łodyg

Herbatę uprawia się wyłącznie dla liści, jedynym wyjątkiem jest Kukicha Shigure – wytwarzanej nie tylko z liści herbacianych krzewów, ale również z łodyżek. Liście zbiera się tyle razy w ciągu roku, ile razy wyrosną.

W krajach tropikalnych – w Indonezji, na Cejlonie i w południowych Indiach, w których lato trwa nieprzerwanie i krzew wegetuje cały czas – liście herbaciane zbiera się na plantacjach przez okrągły rok. W północno-wschodnich Indiach (Asam) zbiór trwa 8 miesięcy (od kwietnia do listopada) – a jeszcze dalej ku północy – w Chinach, liście herbaciane zbiera się od czterech do dwóch razy w ciągu roku, w okresie od kwietnia do września.

Dawniej w Chinach, przy tradycyjnym sposobie uprawiania herbaty, ilość zebranych liści z krzewu nie zmieniała się. Obecnie, w wyniku różnorodnych zabiegów agrotechnicznych stosowanych na plantacjach herbacianych, wysokość zbiorów herbaty wzrosła i waha się – w zależności od okręgów, w których jest uprawiana i od jej gatunku – od 2 do 12 tys. kg zielonych liści z hektara.

Jeszcze bardziej niż ilość, wahaniom w ciągu lat ulega jakość liści herbacianych. Herbata bardzo szybko reaguje na zmiany warunków zewnętrznych i z tego względu jakość liści, w ogromny stopniu zależy od pielęgnacji krzewów i stopnia zanieczyszczenia środowiska.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.