Herbata z łodyżek

Herbatę wytwarza się z liści herbacianych – im delikatniejszych – tym napar jest lepszy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również łodyżki herbaciane są stosowane do produkcji suszu. Taka herbata jest łagodniejsza niż inne, typowe herbaty.   

Kukicha Shigure to jedna z nielicznych herbat, która wytwarzana jest nie tylko z liści herbacianych, ale również z łodyżek, a dokładniej – z pączka i trzech górnych liści z łodyżkami. Jej nazwa – Kukicha Shigure – „kuki” czyli łodyga, a „schigure” – świeży, lekki, czysty deszczyk, mówi sama za siebie.

Zielona herbata Kukicha Shigure charakteryzuje się jasno-żółtawym kolorem, ma orzeźwiający, łagodny smak z delikatną nutą kwiatowego aromatu. Łodyżki herbaty zawierają znikome ilości garbników oraz kofeiny, dzięki czemu napar można pić w dużych ilościach. Polecana jest dla każdej grupy wiekowej, łącznie z dziećmi. Najmłodszym można zmieszać ją z sokiem owocowym. Działa uspokajająco, jest silnym antyoksydantem i ma właściwości alkalizujące.

Herbatę Kukicha Shigure parzy się przez około dwie minuty w wodzie o temperaturze od 60 do 80 stopni Celsjusza. W zależności od osobistych upodobań (niektórzy wolą mocniejszy napar) stosuje się łyżeczkę suszu na filiżankę. Herbatę zieloną można parzyć dwa, a nawet trzy razy.