Kiszona cytryna do herbaty – jak ją przygotować

herbata z kiszoną cytryna

Kiszone cytryny to naturalnie przetworzone cytrusy, które są popularnym przysmakiem Maghrebu. Sprawdź, dlaczego kiszona cytryna do herbaty jest tak ceniona.

Z artykułu dowiesz się:

  • skąd wzięły się kiszone cytryny,
  • dlaczego są popularne,
  • jak je własnoręcznie przygotować,
  • w jaki sposób smakują,
  • dlaczego dodaje się je do herbaty,
  • jakie właściwości i zastosowania posiadają,
  • w jakich celach się ich jeszcze używa.

 

Owoce cytrusowe kojarzą się z kwaśnym, nieco gorzkawym smakiem. Mimo, iż mogą być słodkie i soczyste – to wielu osobom nie przypadają do gustu. Produktem, który może zmienić spojrzenie na ten owoc jest cytryna kiszona. Określana jest regionalnie mianem wiejskiego cytrusa. Kiszona cytryna do herbaty podbiła serca nie tylko Azjatów, ale także ciekawskich Europejczyków. Wskazujemy, jak przygotować taki smakołyk.

Jeśli interesują Cię inne sposoby na ciekawe przygotowywanie owoców, koniecznie sprawdź owoce kandyzowane, suszone i liofilizowane.

Jaka jest historia kiszonych cytryn?

W rejonach, w których rośnie wiele gatunków cytrusów, kilka wieków temu występował problem związany z ich przechowywaniem. Obecnie tego kłopotu już nie ma, ponieważ dużą część owoców można wyeksportować w inne regiony świata, a następnie cieszyć się zyskami związanymi ze sprzedażą.

Nagromadzenie się cytryn w prowizorycznych magazynach rodziło potrzebę ich szybkiego i efektywnego wykorzystania. Tak narodził się pomysł związany z próbą ukiszenia żółtego owocu. Można zatem wskazać, iż jest to tradycyjna metoda przetwarzania owoców. Wywodzi się z krajów Bliskiego Wschodu, Maghrebu oraz Azji. Polega na marynowaniu cytryn w solance, co pozwala na dłuższe ich przechowywanie bez znaczącej utraty jakości. Co więcej, proces kiszenia nie jest traktowany jako ostateczność – wręcz przeciwnie. Kiszone cytrusy są niezwykle aromatyczne, podbijające smak oraz przede wszystkim zdrowe. Do dziś chętnie wykorzystuje się je w kuchni arabskiej, indyjskiej i marokańskiej jako dodatek do dań mięsnych, ryb czy warzyw.

Kiszone cytryny – do czego dodawać?

Kiszone cytryny zastosowań mają bez liku. Są uzupełnieniem zarówno dań wytrawnych, jak i tych podawanych na słodko. Miąższ wykorzystuje się m.in. do tworzenia pysznych gulaszów i aromatycznych sosów. W zależności od obszaru geograficznego, z kiszonych cytryn wykonuje się różne specjały lokalnych kuchni. Przykładowo, kiszonka jest najważniejszym elementem marokańskiego tagines czy kambodżańskiego ngam nguv.

Jak przygotować kiszone cytryny? Przepis

Naturalnie przetworzone cytryny są elementem niemalże każdego stoiska targowego na Bliskim Wschodzie. Można je kupić w dobrej cenie, bezpośrednio od lokalnego sprzedawcy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować wytworzyć ten specjał samodzielnie, w warunkach domowych. Na początku warto jednak zaznaczyć, iż sposób przygotowania znacząco wpływa na ich smak. Wraz z czasem przechowywania cytryny miękną i łagodnieją, wytracając swoją pierwotną goryczkę. Stają się również mniej kwaśne, ale wciąż utrzymają swój cytrusowy aromat

Ze względu na konieczność zajścia wielu procesów dojrzewania, podczas przygotowywania cytryn należy uzbroić się w cierpliwość. Często musi minąć kilka tygodni, aby móc skosztować je w najlepszym momencie. Optymalnie, jeśli cytryny będą kisić się przez cały miesiąc. Jak jednak przygotować je do tego procesu? Wskazujemy krok po kroku jak się do tego zabrać:

  1. Przygotuj cytryny, najlepiej średniej wielkości. Wybierz dosyć dojrzałe egzemplarze. Następnie wyszoruj ich powierzchnię, aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń i innych czynników, dzięki którym zabezpiecza się skórkę.
  2. Pokrój owoce na cztery części. Najlepiej to zrobić stawiając owoc na desce do krojenia szerszym bokiem do góry. Ćwiartki przerzuć do czystego naczynia, np. talerza lub miski.
  3. Dodaj do owoców dużą ilość soli. Optymalnie, jeśli zostanie użyte ok. pół szklanki soli na osiem owoców. Do mieszanki dodaj kilka łyżek cukru. Zwróć uwagę na to, aby każda cząstka była dokładnie obtoczona. Pozostaw owoce pod przykryciem, a następnie włóż je do lodówki na maksymalnie jedną dobę. Owoce przez ten czas puszczą sok.
  4. Przygotuj pojemny słoik ze szczelnym zamykaniem. Naczynie musi być dokładnie umyte i wyparzone. Chodzi o to, aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów mogących zepsuć owoce.
  5. Przełóż owoce do słoika i dodaj do nich pieprz, liść laurowy i świeżo wyciśnięty sok z dodatkowych cytryn. Najlepiej, jeśli mieszanka wypełni niemalże całkowicie słoik. Włóż naczynie do lodówki i przechowuj je przez 4 tygodnie. Po otwarciu słoika kiszone cytryny nadają się do spożycia w ciągu ok. półtora miesiąca.

Jak kiszona cytryna zmieni smak herbaty?

Kiszona cytryna do herbaty to świetny wybór, jeśli chcemy urozmaicić ten klasyczny napar. W zależności od potrzeby, można wykorzystać poszczególne części kiszonki, np. samą skórkę, wodę kiszoną czy pociąć kawałki cytryny na plasterki. Kiszone cytryny dodają mocno cytrusowych, skondensowanych olejków aromatycznych do herbaty. Są znacznie bardziej intensywne w smaku, niż tradycyjne cytrusy przytłoczone zwykle kwaskowatością oraz goryczką.

Kiszona cytryna do herbaty wnosi także lekko słonawy posmak, który można ograniczyć nie aplikując zalewy do naparu. W opinii wielu osób kiszonka ma bardzo aromatyczny, wręcz perfumowany zapach. Jest on intensywny, ale jak najbardziej przyjemny. Kojarzy się ze świeżością, rześkością i egzotyką. Da się w niej wyczuć także nuty korzenne, o ile przyprawiliśmy ją podczas wkładania do słoika.

Co istotne, im dłużej cytryna fermentuje, tym jest mniej kwaśna. Do herbatki możemy także dodać inne dodatki, które jeszcze bardziej urozmaicą jej smak. Mowa o liściach mięty, cynamonie, suszonym grejpfrucie czy płatkach chili.

Kiszone cytryny – właściwości

Właściwości kiszonych cytryn nie ograniczają się jedynie do ich cudownych walorów smakowych i zapachowych. Przez wiele ludów kiszonki są wykorzystywane jako naturalne remedium na szereg dolegliwości zdrowotnych. Przykładowo, W kuchni ajurwedyjskiej marynata cytrynowa jest domowym lekarstwem na problemy trawienne. Z kolei mieszkańcy wschodniej części Afryki stosują cytryny w celu zapobieżenia rozrostom śledziony.

Egzotyczny przysmak może ponadto redukować problemy z odpornością. Wspiera także organizm w walce z infekcjami. Kiszone cytryny są używane w celu detoksykacji organizmu i przeciwdziałania wyjaławianiu mikroflory jelitowej. Mogą redukować stany zapalne stawów i są polecane jako naturalny wspomagacz, który pomaga regenerować organizm po przyjmowaniu antybiotyków. Są najczęściej przyjmowane w formie dodatku do napojów, np. regenerujących herbatek. Wśród najważniejszych witamin i minerałów obecnych w tym przetworze można wyróżnić m.in.:

Wybrany składnikPrzykładowe działanie
witamina Credukcja stanów zapalnych, wzmacnianie tkanki łącznej, poprawa przyswajalności żelaza
witaminy z grupy Bpoprawa procesów metabolicznych, wzmacnianie paznokci i włosów, regulowanie poziomu energii
magnezsynteza białek, poprawa przewodzenia impulsów nerwowych, regulacja ciśnienia
potasregulacja gospodarki wodnej, wspomaganie pracy jelit, poprawa pracy serca

Do czego jeszcze można użyć kiszonej cytryny?

Przetworzona cytryna może być dodatkiem do dipów, hummusów i past. Często staje się składnikiem marynaty, który znakomicie pasuje do doprawiania grillowanych owoców morza. Tworzy się z niej dodatki do dań, takie jak takie jak harissa czy charmoula. Nie można zapominać także o zastosowaniach w kontekście tworzenia napojów.

Kiszona cytryna do herbaty to prawdziwy klasyk, podobnie jak owoc dodany do drinków i koktajli. Z kolei sok z kiszonych cytryn jest również często używany jako składnik w wielu potrawach, takich jak tabbouleh czy fattoush. Równie dobrze może być próbowana bezpośrednio, czyli jako przekąska – podobnie, jak nasze rodzime ogórki konserwowe i kiszone.

Kiszona cytryna do herbaty – FAQ

Na czym polega kiszenie cytryn?

Proces kiszenia to szereg przemian chemicznych, dzięki którym cytryna zmienia swój smak i wygląd. Kiszenie może przebiegać dzięki działaniu bakterii kwasu mlekowego.

Jak smakuje cytryna kiszona?

Jest bardzo aromatyczna i nasycona olejkami eterycznymi. W smaku jest znacznie mniej kwaśna, niż jej surowy odpowiednik.

Do czego dodaje się cytrynę kiszoną?

Liczba zastosowań jest przeogromna. Jednym z przykładów wykorzystania cytryn jest dodawanie ich do klasycznych napojów.

Ile czas kisi się cytryny?

Przygotowanie cytryn do kiszenia to kilkanaście minut, po których owoce powinny odczekać dobę. Następnie wkłada się je do słoików i pozostawia w lodówce przez kolejne 4 tygodnie.

Jak kaloryczne są kiszone cytryny?

Tak przetworzone owoce są przysmakiem niskokalorycznym. Posiadają nieco więcej kalorii, niż tradycyjne cytryny – z powodu dodania odrobiny cukru do zalewy.