Herbata ze skórki cytrynowej nie jest klasyczną herbatą (którą uzyskujemy z roślin gatunku Camelia), lecz ogólnie przyjęło się nazywać tego typu napoje owocowe czy ziołowe herbatami. W niniejszym tekście zajmiemy się przede wszystkim cytryną. I to nie sokiem z tego owocu, który powszechnie uważany jest za „bombę witaminową” z witaminą C, ale skórką z cytryny, najczęściej wyrzucaną do kosza, a która zawiera od 5 do 10 razy więcej witamin niż sam sok.
Najlepsze efekty zdrowotne osiągniemy spożywając skórkę cytrynową codziennie. Oprócz deserów, skórkę cytrynową możemy wykorzystać do zup, surówek, soków, sosów, ryb itp. Wystarczy zamrozić ją zamrażalniku, zetrzeć później na tarce i posypywać wymienione wcześniej dania. Skórca z cytryny (nie tylko sok) doskonale nadaje się również do lemoniady. Sprawi, że napój będzie jeszcze bardziej odżywczy. Smak napoju odrobinę się zmieni, ale lemoniada będzie równie smaczna i orzeźwiająca.
Nas interesuje przede wszystkim „herbata” ze skórki cytrynowej. Przygotowuje się ją w następujący sposób:
Na skróty
ToggleSkładniki:
Litr wody. Dwa kawałki cytryny ze skórką. Sok z jednej cytryny. 4 łyżki stołowe miodu.Przygotowanie:
Gotujemy litr wody. Dodajemy do niej dwa kawałki cytryny ze skórką. Pozwalamy całości zagotować się, a następnie dolewamy naturalny sok z cytryny. Gotuje wszystko jeszcze przez 20 minut, później dodajemy miód i odstawiamy na 10 minut. Po upływie tego czasu przelewamy napój do szklanej butelki, którą przechowujemy w ciemnym miejscu, ale nie w lodówce.Stosowanie:
Herbate cytrynową pijemy codziennie – dwie szklanki, lub co dwa dni – jeden litr. Pierwszą szklankę napoju najlepiej wypić na pusty żołądek, śniadanie jemy najwcześniej po 30 minutach. Następną szklankę wypijamy po obiedzie, dzięki czemu poprawimy trawienie. Jeżeli chcemy zrzucić kilka kilogramów, możemy wypić kolejną szklankę po południu i jeszcze jedną przed snem. Wersję z czterema szklankami stosujemy co dwa dni. Herbatka ze skórki cytrynowej obecna jest w medycynie ludowej w wielu krajach. Dobrze pić ją rano lub po obiedzie, zawsze w towarzystwie naturalnego słodzika, jak na przykład miodu. Herbatka ta skutecznie eliminuje gazy, które powstają szczególnie po ciężkostrawnym posiłku. Bardzo dobrze działa również na wątrobę. Zmniejsza stany zapalne i przekrwienie, a także pobudza metabolizm. Herbatka ze skórką cytrynową ma właściwości oczyszczające organizm. Regularne picie herbaty ze skórką cytrynową wzmacnia układ odpornościowy – pozwala uniknąć przeziębienia i grypy. Wykazuje działanie antyseptyczne. Eliminuje nieświeży oddech i pozwala pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu, Należy jednak pamiętać, że herbatka ze skórką cytrynową nie jest wskazana dla osób z podrażnioną śluzówką żołądka. W przypadku takich problemów przed rozpoczęciem kuracji herbatką ze skórki cytrynowej należy skonsultować się z lekarzem, A co z klasyczną herbatą? Skórkę z cytryny możemy oczywiście dodać do prawdziwej herbaty, jednak najlepiej tylko skórkę delikatnie zeskrobaną ze świeżych owoców. Nie powinniśmy tego robić, kiedy herbata jest jeszcze gorąca, w trakcie parzenia, ponieważ wytrąci się szkodliwy dla organizmu cytrynian glinu. Klasyczna herbata, pomimo dużej zawartości aluminium, nie jest szkodliwa. Wręcz przeciwnie. Znajduje się w niej bogactwo antyoksydantów a glin występuje w postaci nieprzyswajalnej dla organizmu. Gdy jednak dodamy do niej skórkę z cytryny a przede wszystkim sok, nieprzyswajalne aluminium zmienia się w łatwo wchłanialny cytrynian glinu. Wprowadzony do organizmu w ten sposób metal odkłada się w różnych tkankach uszkadzając je. Dzieje się to jednak tylko w wysokiej temperaturze, dlatego cytrynę dodajemy dopiero wtedy, gdy napój nieco się schłodzi. Lekarze zaznaczają, że średnie dobowe spożycie herbaty z cytryną, nawet dość ciepłej, zwłaszcza, gdy dodamy cytrynę do samego odcedzonego naparu (czyli bez fusów), w żaden sposób nie spowoduje przekroczenia dobowej, toksycznej dawki aluminium.Nietypowe zastosowanie skórki cytrynowej:
- Odstrasza mrówki: wodą, w której gotowaliśmy przez co najmniej 15 minut skórkę z cytryny spryskujemy trasy mrówek, progi, parapety itp.
- Skórki z cytryny zalane octem sprawdzą się jako środek do czyszczenia różnych powierzchni, dzięki swoim właściwościom odkażającym i dezynfekującym.
- Pożółkłe paznokcie odzyskają dawny blask po wymoczeniu przez 10 minut w ciepłej wodzie i natarciu (przez pół minuty) skórką z cytryny. Efekty widać po kilkukrotnym zastosowaniu tej metody.
- Czyszczenie mikrofalówki: kilka skórek z cytryny zalewamy wodą w małej miseczce. Następnie włączamy urządzenie na 5 minut w trybie o najwyższej mocy. Gdy mikrofalówka się wyłączy, trzeba tylko przetrzeć jej wnętrze papierowym ręcznikiem.
- Skórka z cytryny ma właściwości odkażające i wybielające. Aby pozbyć się przebarwień i wyprysków na skórze, wystarczy systematycznie pocierać konkretne miejsca skórką z cytryny.