Jak parzyć herbatę?

Mówi się, że smak herbaty ocenimy dopiero po trzecim łyku – pierwszy łyk, to przygotowanie do picia, drugi, to gotowość naszych zmysłów na ucztę, a trzeci łyk – to pełnia wrażeń.

Każdą herbatę należy parzyć odpowiednio do jej rodzaju. Najczęściej sposób parzenia zależy od stopnia przefermentowania herbaty – inaczej przygotowujemy herbaty czarne, a inaczej białe czy zielone.  Im liście herbaty większe i bardziej zwinięte, tym herbatę należy parzyć więcej razy. W przypadku czarnych herbat, oolong i wszystkich mieszanek ziołowych, najlepiej jest je zalać dopiero co wrzącą wodą. Zielone herbaty smakują lepiej, gdy zaleje się je wodą gorącą, ale nie wrzącą.

Aby uzyskać napar o odpowiedniej jakości stosuje się przeważnie jedną łyżeczkę na każde 200 ml wody, a jeśli przygotowujemy napar w dzbanku, trzeba wsypać dodatkową łyżeczkę „na dzbanek”. Czajnik, w którym zamierzamy parzyć herbatę powinien być wcześniej ogrzany (np. poprzez wcześniejsze kilkakrotne przelanie go wrzącą wodą) i osuszony.

Parzenie herbaty czarnej.


Zalewamy ją wodą zaraz po zagotowaniu, czyli taka, która przestała właśnie buzować po krótkim wrzeniu (ma temperaturę około 95 st. C). Herbatę czarną należy parzyć 3 – 5 minut – po 3 minutach uzyskujemy napar pobudzający, po 5 minutach – relaksujący. Liście herbaty czarnej parzymy tylko raz.

Parzenie herbaty zielonej.


Susz herbat zielonych powinien być zalewany wodą o temperaturze około 75 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy parzymy ją przez 1-3 minuty, kolejne parzenia (większość herbat zielonych nadaje się do dwu lub trzykrotnego parzenia) powinny być dłuższe. Należy pamiętać, że pierwsze parzenie daje napar o właściwościach pobudzających, następne parzenia dają napar relaksujący.

Parzenie herbaty białej.


Białe herbaty uzyskiwane są z najszlachetniejszych liści i pączków i nie podlegają fermentacji, dlatego ich parzenie wymaga delikatności i uwagi. Należy używać jej objętościowo dwukrotnie więcej niż innych, gdyż jej listki nie są skręcone. Woda do zaparzania powinna mieć temperaturę nieco ponad 80 stopni Celsjusza, a czas parzenia wynosi od 2 do 3 minut. Te same listki można zaparzać 2 lub 3 razy. Herbata biała ma bardzo delikatny aromat, dlatego do jej parzenia nie powinno się używać naczyń przesiąkniętych innymi zapachami (także zapachem innych herbat).

Parzenie herbaty czerwonej.


Herbaty czerwone powinny być parzone w podobny sposób, jak czarne. Można je parzyć wielokrotnie, zaczynając od 2 minut i wydłużając czas w kolejnych parzeniach o około minutę. Ilość parzeń zależy od indywidualnych upodobań, ale przyjmuje się, że najlepsze są pierwsze dwa napary.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 2.8]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.